Biliminsanları sahte anı yarattı!

Beyninize hiç yaşamadığınız anıları yerleştirmek mümkün olabilir mi? İşte dünyayı sarsan araştırma!

  • Cem Şancı
Inception gerçek mi oluyor?

MIT (Massachusetts Institute of Technology) çalışanı bir grup biliminsanı, farelerin beynine sahte anılar yerleştirebildiklerini açıkladılar. Yayınladıkları makalede çalışmalarının detaylarını veren araştırmacılar, farenin beynini, hiç yaşamadığı deneyimleri öğrenecek şekilde programlayabildiklerini açıkladılar.

Böylece beyin daha önce hiç yaşamadığı olaylara karşı doğru tepkiler verebilimiş. Denek farelerin ayaklarına belli durumlarda şok veren araştırmacılar, bu sırada kaydettikleri zihinsel aktivitlerin izilerini, bu deneyimi hiç yaşamamış bir başka fareye entegre ettiklerinde, yeni farenin de şok yeme şartlarını öğrenerek ihtiyatlı davranmaya başladığını gözlemlemişler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

zaten bu tür araştırmaların çoğu MIT den çıkıyor

@29 Tem 2013 21:09 Başka nereden çıkacaktı? Bizim bilim adamlarımıza destek yerine köstek olunuyor. Bu ülkeden değerimiz verilmediği için kaçıyoruz. Nasıl böyle bir çalışma yapalım? Biraz mantıklı olun.

hala ışın kılıcı icat etmediniz en kısa zamanda edebilmeniz dileği ile, herkes.

Ki zaten beynimiz bazı sadece hayal ettiği olaylara sonradan kendisi inanmaya başlıyor. Eski fotoğrafları, günlükleri görünce okuyunca şaşırmamızın sebebi de budur. Zamanla farklı düşüncelerimize inanıp olayın gerçeğinden farklı bir anımız olmuştur.

Total recall

Matrix'e hoşgeldiniz...

Daha öncede anı silmeyi başarmışlardı. Artık flash disk yerine fare beyni kullanabileceğiz :p

Işın kılıcı gectigimiz gunlerde icat edildi. Arastirirsan bulabilirsin. Inception ( Baslangic ) filmini gecek yapacaklar yakinda demekki haber onu gosteriyor. Bu gucle her istedigini yapar ve yaptirirsin :))

Tamamdır zamanında saçma gelen bilim kurgu filmleri gerçek olmaya başlıyor. Bakalım Skynet ile savaşacağız yoksa makinlerin şarjı için pil'mi olacağız..:D

Kitleleri kontrol altında tutmak için yeni yöntem gerçek olursa bunu yaptırmak istemeyen halkı cezalandırma yoluna gidecekleri kesin

Chıp geriden gelme bu haberi 3gun önce okudum ben!

inceptiondan çok total recall olmalıydı. Ayrıca rüyalarımızı zaten kontrol edebilmemiz yeni bişey değil. Rüyada olduğumuzu anlamamız yeterli. Ondan sonrasi sizin hayal gücünüze ve bilinçaltınıza bağlı :)

Bir de filmlerdeki güç kalkanını da yapsalar fena olmazdı.

Sen de yorum yaz