Bilişim 500 Araştırması'nın sonuçları geldi!

Türkiye bilişim sektöründe faaliyet gösteren firmaların durumu nedir? Araştırma sonuçları burada.

Sıralamada ilk üç değişmedi

Türkiye bilişim sektöründe faaliyet gösteren firmaların 2007 yılı net satış gelirleri bazında yapılan "Bilişim 500 Araştırması"nın sonuçları açıklandı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende, bu yıl 9'uncusu gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre ilk 10'da yer alan ve yazılım, donanım, hizmet ile özel bölüm başlıkları altındaki toplam 54 alt kategorinin birincilerine plaketleri verildi.

Araştırma sonuçlarına göre, geçen yılın ilk 3 sırası değişmezken, sektörün lideri Türk Telekom'u, ikinci sırada Turkcell, üçüncü sırada ise Vodafone izledi.

İlk 10'a giren diğer şirketler sırasıyla Avea, Genpa, İndeks Bilgisayar, Hewlett-Packard (HP), Netcell, C5 Elektronik ve Teknosa oldu.

Araştırmaya, geçen yıllardan farklı olarak bu yıl "Son 3 yılda en iyi performans gösteren şirket", "B2B e-ticaret", "B2C e-ticaret", "Doküman arşiv yönetim yazılımı" kategorileri eklendi.

Araştırma sonuçlarına göre, son 3 yılda en iyi performans gösteren şirket Biotekno, son 1 yılda en fazla büyüyen bilişim şirketi ise Techcell oldu.

Türkiye'nin bu sektörde şansı var

Törenin açılışında konuşan İnterpromedya Genel Müdürü Güldane Taşdemir, sonuçların, sektörün kurumsal kaynak planlaması, sektörel yazılım, danışmanlık, mobil telefon hizmetleri ve tüketici elektroniği gibi çeşitli alanlardaki değişim ve hızlı büyümesini gözler önüne serdiğini belirtti.

Taşdemir, araştırma sonuçları ile hazırlanan "İlk 500 Bilişim Şirketi Yayını"nın sektörde referans niteliği taşıdığına işaret ederek, şunları kaydetti:
"Türkiye'de bilişim teknolojilerine yatırım yapmak isteyen özel sektör ve kamu sektöründeki yöneticiler için önemli bir satın alma kaynağı olan İlk 500 Bilişim Şirketi Yayını, sektördeki şirketlerin kendilerini konumlandırması, rakiplerini izlemeleri, yurt içi ve yurt dışında kendilerini tanıtmaları için önemli bir araç olarak da konumlanıyor. Ayrıca şirket satın almak isteyen veya işbirliği yapmak isteyen yabancı şirketler için ticari ataşeliklerde bilgi kaynağı olarak bulunuyor."

İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Karadoğan ise bilişim ve iletişim teknolojisinin Türkiye açısından çok önemli ve büyük bir pazar olduğunu belirterek, bilişim ve iletişim teknolojisi denildiğinde yazılım ve donanımın birlikte düşünülmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin bu konuda, yazılım üretmek gibi bir hedefinin bulunması gerektiğini vurgulayan Karadoğan, "Meksika'dan sonra Türkiye'nin bu sektörde şansı var. Bunun için de dünyaya yazılım üretmek gerekiyor. Dünyaya yazılım üretmek için 'kaliteli yazılım' lafının altını çizmem gerekiyor. Özellikle ihracat için uluslararası kurallara göre hazırlanmış yazılımlar önemli" dedi.

2008'de Pazar ne kadar büyüyecek?

İnterpromedya Pazarlama Hizmetleri ve Araştırma Grubu Müdürü Özlem Unan da Türkiye bilişim pazarının, 2007 yılında 25,8 milyar dolar büyüklüğe ulaştığını aktararak, yazılım pazarının da yüzde 43,2 büyüyerek 1,3 milyar dolar olduğunu kaydetti.

Bilişim pazarının 2008 yılı sonunda 31 milyar dolar büyüklüğe ulaşacağını ve satılan bilgisayarların yüzde 55'inin taşınabilir olacağını öngördüklerini dile getirerek, ADSL abone sayısının yüzde 40 artarak 6 milyon kişiye ulaşacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Unan, "Kurumsal kaynak planlaması, sektörel yazılım ve mobil yazılım büyümeye devam edecek. Sonbaharda numara taşınabilirliği ve gerçekleşmesi beklenen 3. nesil teknolojilere geçiş telekom pazarına hareket getirecek. Tüm göstergelere bakarak ve geçmiş 10 yıldaki veriler analiz edilerek, Türkiye bilişim pazarının 2007 yılından 2012 yılında kadar yüzde 128 büyüyerek 58,7 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşacağını öngörüyoruz" diye konuştu.

Etiketler:

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

başlıkdaki 500 büyük şirketi bulamadık siz bulursanız haber verin chip editörleri nasıl olur iyi olur demi :D

burada ithal edilen ürünleri satan teknosa, indeks bilgisayar gibi teknoloji üretmeyen, sadece pazarlayan distribütör şirketler yerine teknolojiyi üreten şirketleri görmeyi hayal ediyorum hep.

bizim yazılım şirketlerimiz de olmalı o ilk 10 içinde. türkiyede başarıya aç bir genç beyin potansiyeli var bunlar değerlendirilmeli..

türk telekom gibi tekel, teknoloji transfer eden, halka ucuz hizmetler vererek, fahiş fiyatlarla dünya kadar gelir elde eden şirketi görmek istemiyorum 1. sırada...

turkcell i herkes fiyatlarından dolayı eleştirsede teknoloji üretiyor, o yüzden takdir ediyorum..

500 şirket yerine ilk 3 tekel şirketi yıllarca bunlardan çektik ülkemin bill gates'leri konumlarını oldukça gaddarça kullanan bunlar geçmişi hatırlatın.

sinan.e adlı yorum yazan kişi ; söylediklerine aynen katılıyorum özellikle t.telekom hakkındaki söylediğin gerçekten de öyle değilmi? evet öyle ucuza hizmet veriyor gibi gösterse de değil.

biz 1-2 yıldır ttnet abonesiyiz bırak daha fazla süredir abone olan var bi bakıyoruz ttnet kampanya çıkarmıs daha abone olmayanlar için neymiş efendim indirilmli internet bize neden çıkarmıyolar öyle bir kampanya o kadar yıldır kullanıyoruz ayda 30 ytl daha ttnet nedir bilmeyenlere de ayda 15 ytl ye başka bi isteğiniz warmı????

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost