Bill Gates 60. yaşını kutluyor

Teknoloji devi Microsoft'un kurucusu Bill Gates, başarılarla dolu 60 yılı geride bıraktı!

  • Onur Seven
Bill Gates 60. yaşını kutluyor

Bill Gates'in annesi onun bir avukat olmasını istiyordu. Ancak işler onun ailesinin planladığı şekilde gitmedi ve Harvard'da hukuk okumak yerine Microsoft'un kurucusu olmayı seçti.

Bir şeyi kesin olarak söyleyebiliriz ki Gates hangi alanı seçerse seçsin muhtemelen başarılı olacaktı. Biz onun davalar yerine bilgisayarları tercih etmesi nedeniyle şanslı sayılabiliriz.

Deneyimli yönetici ve ABD'li iş adamı, kimilerine göre bir dahi olan William Henry Gates III, 60 yıl önce bugün Seattle'da dünyaya geldi. Ve sadece yirmi yıl sonra Gates ve ortağı Paul Allen, MITS Altair 8800 için BASIC yorumlayıcı satmak için Microsoft'u (veya o zamanki adıyla Micro-Soft) kurdu. Bu aynı zamanda dünyaya hükmedecek büyük yükselişin ilk adımı oluyordu.

80 ve 90'lı yıllar boyunca kişisel bilgisayarlar hızla azalan maliyetleri nedeniyle yaygınlaşıyordu. Microsoft'un DOS ve sonraki Windows işletim sistemi Apple dışı tüm bilgisayarları hakimiyeti altına almaya başladı. Tüketiciler artık bilgisayarların güç düğmesine bastıklarında Gates'in imzası olan uçan, çok renkli ve bölmeli Windows logosunu görümeye başlıyorlardı.

1975 yılında başlayan macera onu dünyanın en zengin kişiler listesine kadar yükseltiyordu. Aynı zamanda Bill & Melinda Gates Vakfı'nın başkan yardımcısı olan Gates, önemli yardım faaliyetlerinde bulunarak sosyal yardımlaşma projelerinde yer almayı da ihmal etmiyordu.

Vizyonuyla, içinde bulunduğumuz yüzyıla damgasını vurmuş önemli figürlerden biri olmayı başaran Gates, şimdi 60. doğum gününü kutluyor.

Mutlu yıllar Gates!

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Asıl zenginlik gönül zenginliğidir. Bill Gates te vakfıyla ve eşiyle Microsoft ta kazandıklarına insanlara faydalı farklı alanlarda değerlendirmeyi deniyor. Kendinisine Nice yıllar, Tüm chip okurlarınaysa benzer bir hayat, gönül ve maddi zenginlik nasip etsin

@29 Ekim 2015 04:47 Asıl zenginlik gönül zenginliğidir demişsiniz harika, perdeyi kapatırken 'herkese maddi zenginlik' dilemek biraz paradoks değil mi? Ne ben maddi zengin ne de insanlar, insanlık bana muhtaç olsun diyerek yaşamak daha evladır. Tanrı dilediğine zenginlik, dilediğini ilim ve ilahi aşkla tanıştırır. Koca Yunus'un dediği gibi, Dileyene ver sen onu, Bana seni gerek seni.

@29 Ekim 2015 04:47 hayırdır yakının mıydı?...

Büyük adam vesselam!

İnsana yatırım yapmak, yardımlaşmak büyük bir erdemdir. Bill & Melinda Gates Vakfı kurulduğu günden beri vergiden kaçırdığı, yese bitiremeyeceği serveti ile ABD'nin asli işlerini üstleniyor izlenimi veriyor. Üşenmedim sayfalarına baktım, göstermelik bir iki HIV için kara Afrika hariç global yakıcı bir soruna el atmamış. El attığı kategoriler US program, İletişim, Global sağlık, Geliştirme, Araştırma! Zaten Emperyalist sömürünün yol açtığı yaralara, biraz pansuman ve merhem niteliğinde göz boyama

@29 Ekim 2015 09:55 haha ilk iki cumleyi okudugumda eksiyi veriyordum ki gercekleri cok guzel yuzlerine carpmissin :)

Gates çifti bugüne kadar hayır işlerine tam 28 milyar dolar harcamışlar. At değil deve değil sahip oldukları serveti düşünürsek, Dünya insanlığının ağzına bir parmak bal çalmak gibi birşey. Saniyede 250, dakikada 15 bin, günde 20 milyon, yılda 7 milyar dolar kazanıyor. Fitre zekat sadaka toplumu yapılmış, ülkemiz dahil İslam coğrafyasında toplumun ekseriyeti bu duruma şapka çıkaracaktır. Sömür ama bize de bir sakal at demek insan onuru ile bağdaşmaz.

Ülkemizde sayısı meçhul 3 milyona yaklaşan Suriye'li mültecilere de yardım yapsa da bir yiğitlik görsek. 1 Milyon mülteciye bakamayan AB, yeni mülteci yasası çıkardı, bizde Nazilerin toplama kampları kurup hepsini bize geri şutlamak istiyor. Gelsin devletimizin resmi kurumlarına yardım etsin ya da vakfı adına yaşanabilir 100 bin kişilik site kursun! Olmadı UN mülteciler kuruluşuna nakdi yardım etsin. Yaptığı yardımların tümü Vakıf yalanı ile ABD ekonomisine geri dönüşü olacak ARGE yatırımları.

o kadar insani yardım yaptığını iddia eden bir adamın serveti hiç mi azalmaz.. kim inanıyor acaba? Hatta azalmayı bırakın sürekli artıyor.. nerede bu yardımlar peki?

İnsanı yardımların hepsi orta doğudaki savaşın sürekliliği için yapılıyor.

Sen de yorum yaz