Bill Gates'ten "açıklık" isteği!

Yıllar önce açık kaynak yazılımlara "hastalıklı" diyen Bill Gates, şimdi açıklık istiyor!

Bill Gates'ten "açıklık" isteği!

Bill Gates, çok uzun yıllar boyunca açık kaynak kodlu yazılımlara destek vermemiş, kamuoyuna açık tartışmalarda açık kaynak mantığının "hastalıklı" olduğunu savunmuş, Linux gibi açık kaynak kodlu sistemlerin yazılım dünyasına büyük zarar verdiğini savunmuştu.

Artık, cebini on milyar dolarlarla doldurup dünyanın en zengin insanı olduktan sonra Gates, kurucusu ve yöneticisi olduğu Bill ve Melinda Gates Vakfı ile bilim dünyasının açık kaynak mantığı ile çalışması gerektiğini vurgulamaya başladı. Vakıf, dünyanın her köşesindeki bilimsel araştırmalara milyarlarca dolarlık bağışlarda bulunuyor ve şimdi bu bağışları sadece açık kaynak mantıklı bilimsel araştırmalara vereceklerini açıkladılar.

Açık kaynak mantıklı bilimsel araştırmalar, yapılan tüm çalışmaların ve deney sonuçlarının, ulaşılan çözümlerin, başka bilim insanları veya endüstri tarafından ücretsiz olarak kullanılabilmesi anlamına geliyor.

Kısacası Bill Gates, yıllarca Windows'tan cebine paraları akıttıktan sonra, artık neredeyse dünyada her şeyin ücretsiz ve açık olması gerektiğini savunmaya başlamış gibi görünüyor...

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

Adam için paranın artık bir değeri kalmamışki doğaldır fikir değiştirmesi.

Serdar ortak dinliyorum sen ne yapıyorsun

Bu işler böyle.

iki yüzlülük

eskiden insanların kişisel verilerinden para kazanılmıyordu. piyasa çok değişti Google sayesinde. artık kişisel tercihlerin verileriniz para ediyor. don kişotluk yapıp Windowsu para ile satamazsın. emin olun burada kazanan yine biz değiliz.

"Açık Kaynakla mücadele için Korsan içeriğe göz yumulması gerekebilir" diyen kim di acaba... Bu açıklamalar biraz , Hayvanları Koruyalım Derneğinde kuşları koruyalım deyip, her hafta her hafta kuş avlamaya giden işadamları açıklamaları gibi olmuş...

hayata dair tüm lezzetleri bedel ödemeksizin tatmış bir adam yakında ya ş(G)ey olur yada intihar eder...

İnsan yaşlanınca akıl sağlığını kaybedermiş, Gates te yavaş yavaş duygusal düşünmeye başlamış. Bir şişe suyun bile ücretli olduğu bir dönemde uzman kod geliştiricilerin ( developer) allah rızası için çalışma fikri harika gibi görünsede saçma. Developer Ailesini ve kendi içecek suyunu ücretsiz nasıl temin edebileceğinin cevabı yok.

Ticari bir bilgisayar yazılımı ile bilimsel araştırmalar arasında farklılıklar var.

Şimdi de bunu Windows Phone da yapıyor. Ve Apple...

linux para mı verdi böyle demesi için acaba. insanlar böyle pat diye fikir değiştirmeden önce neden fikrini değiştirdiğini açıklasa böyle soru işaretleri de kalmaz ama ya istemiyorlar ya da paradan başka nedeni yok.

Eğer onu öyle haklı buluyorsa Windows'un kaynak kodunu açsın.

tabi yaptı pislikleri , şimdi sonsuz parası ile bari ölmeden iyilik yapayım belki kurtulurum diye düşünüyor ama nafile.

ne yazıkki burada bu adama laf atanların %99!u bu adamın işletim sistemini kullanıyor..

bunamış garibim....

@30 Kas 2014 01:56 haline acımalısın bill Gates gibi bir dehaya bunamış diyorsun.

bu ne saçma bir yaklaşım cebine milyarları doldurduktan sonra açıklık istiyor. sanki açık kaynak çalışanlar para kazanmıyor.

Obur tarafa götürecek değil ya, iyi şeylere destek oluyor adam, saray yaptıracak değil ya

Apple da yakında açıklık ister.

Bill Gates harika bir insan! Ticari projeler hariç herkes insanlığı ilgilendiren tüm projelerini paylaşmadır... <Cleverman>

Su fotoğrafa bak ya. Adam yaslanmış valla.

Eğer öyle düşünüyorsa Windows'un kaynak kodunu açsın.

Adam onu söylemiyor bili bilimsel çalışmalar açık olmalı diyor. Açık Kaynak kodlu yaşım demiyor. Yani ilaçlar vb çalışmalar firmalara kalmamalı vb gibi

ben bu herife inat mac os a geçtim, sizide beklerim

Çok çakal birisi bu. Yıllar önce mac OS dan bilgi çaldı şimdi kaynak kodu açsın diyor sanırım hâlâ Microsoft u yönetiyor ki ihtiyaçlarını dile getirmiş

Kendi neden Açık Kaynak mantığıyla hareket etmiyor da, başkalarından bekliyor ?!! Açgözlülük hala mevcut...

Bilimsel araştırma açık olmalı bence.açık kaynak kodları zaten çok berbat ve giderek bozuluyor, androidi goruyorsunuz

Bilişimde bilimin bir alt dalı olduğuna göre kodların açık olması tüm insanlığın yararınadır.

Şeytan diyorki aç göster

Gözünüzü Seveyim Apple şuanda hayatta var ise bu adam sayesinde.Apple 1995 yılında batıyordu i 150milyon dolarlık yardım aldı bill gates den.inanmayanlar bir araştırsın baksınlar hata steve jobs mac sunumunda bill gates yayına bağlanıyor gerekli yardımı yapıcağını söyledi ve yapdı.(1995 Apple Sunumunu izleyin görün)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir