Bill Gates bu kadar kişinin hayatını kurtardı

Bill Gates'in MS'ten ayrıldıktan sonre neredeyse bir "süper kahraman" olduğunu biliyor musunuz?

  • Zeynel A. Öztürk

Bill Gates, Microsoft'taki günlük işlerini bıraktıktan sonra "Bill and Melinda Gates vakfı" yoluyla varlığını hayırlı işler için harcıyor. Microsoft'un efsane ismi Bill Gates hakkında Frugal Dad web sitesinde yayınlanan veriler ise, Gates'in kaç kişinin hayatını kurtarmış olabileceğine ışık tuttu.

Buna göre Gates, sağladığı aşı ve sağlık yardımları ile çocuklar çoğunlukta olmak üzere 5.812.000 kişinin hayatını kurtarmış olabilir. Gates'in yardım ettiği kişiler arasında Hepatit B, kızamık, boğmaca, sarı humma hastaları ve fazlası bulunuyor. Vakfın şimdiye dek 28 milyar dolar harcadığı söyleniyor. Bunun yüzde 48'i ise Gates'in net servetini oluşturuyor.

İşte Frugal Dad web sitesi tarafından Bill Gates'in yardımları hakkında sağlanan bilgilerden dikkat çeken bazıları:

- Bill Gates 5.812.000 hayat kurtardı.

Bill Gates'in yaptığı ve yaptırdığı yardımlar!

- Bunların 3.4 milyonu Hepatit B, 1.2 milyonu kızamık, 560 bini HIB bakterisi, 474 bini boğmaca, 140 bini sarı humma, 30 bini çocuk felci, 8 bini ise zatürree rahatsızlıklarına sahipti.

- 2019'da 5 yaşın altında 7.6 milyon kişinin hayatını kurtaracağı tahmin ediliyor.

- 28 milyar doları hayır işlerine harcadı.

- Hayır işlerine para harcaması nedeniyle teknik olarak dünyanın en zengin insanı değil.

- Eşi Melinda ve milyarder Warren Buffet ile diğer zengin Amerikanların da yardımda bulunmasını sağlayacak The Giving Pledge'i kurdu.

- thegivingpledge.org'a yapılan yardımların miktarı 357 milyar dolara ulaştı.

- The Gavi Alliance'ı kurmak üzere UNICEF, The World Bank, The UN ve çeşitli gruplarla çalıştı. The Gavi Alliance çalışmaları, aşı fiyatlarını azalttı.

- Bill Gates, The Gavi Alliance'a kişisel olarak 1 milyar dolar bağışta bulundu. Çocuk felci aşısı şirketlerine 200 milyon dolar yardımda bulundu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Aklima nedense Steve Jobs geldi. Hani baska eyalatte organ nakli sahibi olmak icin ev satin alip sonrada o eyalete yüklüce bir bagista bununan Steve Jobs. Hani organ nakli olupda belkide baskasinin hayatini kurtaracak organi kendine taktirip 2 yil bile yasayamayan Steve Jobs.

parayla herkes "kahraman" olur.

parayla herkes "kahraman" olur.
_____
Parayla kahraman olamayanlar da var!..

''Parayla herkes kahraman olur.'' yazan arkadaş paranın ne kadar zor kazanıldıgının farkında degilsin herhalde ms ye bill gates ömrünü verdi neredeyse üstüne ayrılıp vakıf kurmus neredeyse 6 milyon kisiye yardım yapmıs.Küçümsediğin şeyi yapta bir görelim o kadar orjinal bir fikrin varmi suan yazdıgın bilgisayarın tüm özelliklerine yaratan adamdan bahsediyoruz bu sözü söylemene rağmen onun yaptıklarını kullanmada ayrı bir ironi :)

parasız kahramanlarımızda var. bakınız süpermen batman vs vs. :)

Aklima nedense Steve Jobs geldi. Hani baska eyalatte organ nakli sahibi olmak icin ev satin alip sonrada o eyalete yüklüce bir bagista bununan Steve Jobs. Hani organ nakli olupda belkide baskasinin hayatini kurtaracak organi kendine taktirip 2 yil bile yasayamayan Steve Jobs.
--------------------------------
Steve Jobs o organı almasaydı ölebilirdi ölseydi iphone olmazdı ipad olmzdı haliyle android de olmazdı yani anlıycağınız teknoloji bu kadar ilerleyemezi bile sırf birilerine çamur atmak için mesaj atmayın adamlar hayır yapsa suç yapmasa suç para ile herkkez hayır yapar diyen arkadaş okadar para sende olsa Bill gates'in yaptığı hayır işlerinin hangisini yapardın acaba????

@Dj.Serkan Ekmen iphone ipad yokken insanlar okuldaki fakir çocuklar daha mutluydu en azından kimsede yoktu.

Adam daha ne yapsın! Bill Gates'i kutluyorum...

Her parası olan bunu yapamaz. Tebrikler Bill Gates...

Bill Gates gibi insanlar dünyaya bin yılda bir gelir. Adam tam bir dahi.

Adam sevap yolunda gidiyor iyilik severmiş .

- Hayır işlerine para harcaması nedeniyle teknik olarak dünyanın en zengin insanı değil.

Bkz. Manevi Zenginlik

Allah daha cok versin insAllah

"parayla herkes "kahraman" olur." diyen az iq lu arkadaşa sesleniyorum.. parasız kahraman ol da senden öğrenelim.. ayrıca parayla herkes kahraman olmuyor işte.. bill gates yardım etmeye gönül vermiş bir insan...

kahramanlık paraylamı olur? yazık günah ya o kadar para sizde olsa nereye koycanızı sasırırsınız katil olursunuz. bi garibe simit almazsınız, yadırgayacagınıza takdir edin allah daha cok versin.

Steve Jobs'culara kapak olur inşallah...

Vicdan azabından kurtulmak için sömürdükleri gelişmemiş ülkelere yardım ediyorlar.

teknolojiden anlamadığı için bağış işine girmiş dostumuz :D

teknolojiden anlamadığı için bağış işine girmiş dostumuz :D
------------------------------------------------------

bugün bunu yazıp insalara okutabiliyorsan, otur şükret bill amcana

Adam yardım edince eleştiriyorsunuz, etmese yine eleştiriyorsunuz.

Yardım etmesi güzel bir davranış.

Helal olsun adama söylicek bişey bulamıyorum gerçekten helal olsun

Sen de yorum yaz