Bill Gates, şimdi de enerji sorununun peşinde

Microsoft'un efsane ismi Bill Gates, dünyayı bir büyük dertten daha kurtarmak için kolları sıvadı!

  • Levent Öztürk
Gates ailesi şimdi de enerji sorununun peşinde...

Çocuk felci ve sıtma gibi hastalıklar, Microsoft'un kurucusunun bu hastalıkları ortadan kaldırmak adına kurduğu vakıf sayesinde 15 yıl içerisinde ortadan kalkabilir. Ama Bill Gates bu kadarla yetinecek gibi görünmüyor; şimdi de gözünü küresel enerji krizine çevirmiş durumda. Daha iyi R&D (Ar-Ge) ile bu sorunun çözülebileceğini düşünen Gates, çalışmalara finansal destekte bulunmaya başlıyor.

The Atlantic ile yapılan bir video röportajda Gates, James Bennet ile konuştu ve iklim değişimini durdurmak için yapılan çalışmaların hızlandırılması için 2 milyar dolar yardımda bulunmaktan bahsetti. Gates'in belirttiğine göre her ne kadar yakında gerçekleşecek Paris görüşmeleri önemli olsa da, serbest marketin karbon içermeyen alternatifleri yeterince hızlı geliştirmesi için yeterli teşvik bulunmuyor. Gates'in söylediğine göre Dünya'nın ihtiyacı olan şey, yatırımcıların bu alana adım atması ve ABD hükümetinin de konuya daha fazla eğilmesi: "İnsanlar kanseri bir problem olarak gördükleri sırada ABD hükümeti kansere savaş ilan etti ve şu anda bütün sağlık araştırmalarını yılda yaklaşık olarak 30 milyar dolar ile destekliyor. Bunun yaklaşık 5 milyar doları kansere gidiyor. Ciddileştik ve pek çok Ar-Ge çalışması gerçekleştirdik. Özel sektör de buna katkıda bulundu. Enerji konusunda ise hiç bir hükümet henüz ciddi bir adım atmış değil. "

Kısacası Gates'e göre ABD'nin, şimdi de karbona karşı savaş açması gerekiyor. Gates'in de belirttiği üzere Manhattan Projesi'ne bakılırsa, ülkelerin atom bombasına diğerlerinden önce ulaşma çabası sırasında çok hızlı bir şekilde yeniliklere ulaşıldığı görülüyor. Şimdi ise yapılması gereken, yıkım için gösterdiğimiz bu ilgiyi gezegenimizin geleceği için göstermek...

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Büyük adam vesselam...

@09 Kasım 2015 09:52 'Son ırmak kuruduğunda, son ağaç kesildiğinde, son balık tutulduğunda, BEYAZ ADAM paranın yenmeyecek bir şey olduğunu anlayacak'. (Kızılderili Atasözü). Hayran olduğun gözünde büyüttüğün adam yukarda bahsi geçen beyaz adam B. Gates gibilerdir. Çevre duyarlılığı bahane, sömürüyü yeni Temiz Enerji yenilenebilir Enerji vs. yalanı ile Global bazda yeni masif yatırımlar (Ar-ge) ile uzatırsan, o kadar şahane! Doğanın ömrünü uzatki sende sömürüyü yaşatasın. Bilmem anlatabildim mi?

@09 Kasım 2015 09:52 Ne biçim toplum olduk! Deveyi hamuduyla yutan Dünya insanlığına vakıf makıf, yalanı ile bir kemik atıyor, adamı göklere çıkarıyorsunuz! Yaptığı arge ile yeni vurgunlar peşinde aç gözünü, vesselam...

@09 Kasım 2015 09:52 hayırdır yakının mı?!...

@09 Kasım 2015 20:17 Tanımadığınız birinin size ''LAN OĞLUM ÖLECEN'' diye hitap etmesini ister misiniz? Görüş beyan ederken tanımadığımız insana nasıl hitap edilir önce onun ölçüsünü bilelim. Görüşe saygı duymayabilirsin ama hakaret etme hakkın da yok üstad.

Öne koyulan hedef her ne kadar ekolojik açıdan önem arz etsede, asıl niyet tıpkı yeşil hareket gibi oportünizmdir. Çevreyi tahrip eden global ısınmadan Karbondioksit salınımına kadar birinci dereceden sorumlu olan başta kendi ülkesi ve umarsız tavrı ile Çin'dir. Doğaya karşı duyarlılık yok, özünde temiz çevre enerji alternatiflerini ARGE ile teşvik ederek, konvansiyel enerji üretimine gem vurmak, yeni yatırım alanları ile krizde Emperyalizme cansuyu taşımak.

Bu adama o kadar laf söylendi, şeytan denildi, hısız olduğu söylendi para göz denildi. ama adam tüm servetini insanlık için harcamayı seçti. Adam hırsız ise sonucu robin hood'dur. helal olsun adama.

@09 Kasım 2015 11:00 Zenginin parası züğürdün çenesini yorarmış! Emin misin tüm servetini insanlık için harcadığına? Biraz bilgi sahibi ol, sonra methiyeler dizmekte hürsün.

@09 Kasım 2015 11:00 ''Adam hırsız ise sonucu robin hood'dur'' demişsiniz! Bu zihniyet bana bir yerlerden tanıdık geliyor. ''Çalıyor ama çalışıyor'' yerleşik zihniyeti, bu kafa yapısıyla, bu ahlaki değer erezyonu, tahrip olan etik parametre ile, Hırsızlar el üstünde tutulur dürüstlere ise bu ülkede enayi denmeye devam edilecektir.

@09 Kasım 2015 11:00 Çalsın çırpsın faraza sizin gibilere de dağıtsın yeter ki, baştacı edersiniz öyle mi? Harama helal demeyi hangi vicdanla örtüştürdün? B. Gates fakire fukaraya nakdi ayni yardım yapan müşfik ve yiğit bir Köroğlu değil. Masallardan sıyrıl realiteye dön! Bu devirde en büyük kahramanlık alın teri ile dürüstçe kazanıp helal lokma yemektir. Kahramanlık bu devirde dürüst kalmak, kalabilmektir.

@09 Kasım 2015 11:00 Yarım hekim candan eder, yarım hoca dinden edermiş! Yalan yanlış dileteran, kulaktan duyma sözlerle kafa ütüleme. Bill Gates saniyede 250, dakikada 15 bin, günde 20 milyon, yılda 7 milyar dolar kazanıyor. Bill Gates bu güne kadar vakıf işlerine 28 milyar dolar para bağışlamış. Çocuklarına bırakacağı mirası ise hayal bile edemezsin. Demek ki neymiş ''tüm servetini bağışlamamış''.

Bak şu bizim Bill'e! Çevreye bu kadar duyarlı isen birazda çevre düşmanlarına kök söktüren Greenpeace, WWF gibi kurumlara da bağış yapta samimiyetini görelim. Para cepte gani, bizim eski Yeşilçam artizleri gibi arada bir Çocuk esirgeme kurumuna elinde paketlerle gidip, bir iki çocukla poz çektirip magazin basınında haber olmaya benziyor. Enerji konusunda teşvik yapıyor, bu karlı işin semeresini sonunda kim yiyecek dersiniz?

4K oynatabilen ultra gerçek grafikli real life donanımlı konsol yap vede noktasız panel TV üret tamamdır bu iş ...not : 4K TV yaptık diyolar ekran nokta dolu yakından iğrenç ötesi bide 35 milyar fiyat etiketi yazıkki diyorm teknolojinin vay haline ...ekran ayna gibi olacak ama bu detayı atlıyorlar

Hangi dertten kurtarmış sorması ayıp? Afrika hala açlıkla yoksullukla mücadele ediyor(aslında edemiyor). Burada adama aslında bir şey dediğim yok, sadece yapılanları şişirenlere kızıyorum ben. Şişirmeyin! Gittim (Kenya, G.Afrika ve bir çok yere) gördüm ve geldim. Bir laf vardır bizde balık verme balık tutmayı öğret. Buradaki insanlara lütfederek değil onları eğiterek hizmet verilmeli. Alın size para ne yaparsanız yapın değil parayı nasıl değerlendirecekler bunun öğretilmesi şart.

@09 Kasım 2015 12:56 O zaman sömüremezler.

Kanserin sebebi GDO eskiden kanser bu kadar yaygınmıydı?

@09 Kasım 2015 15:51 Ölenlere Allahtan.. deniyordu ve neden öldüğü araştırılmıyordu. Saksının içindekini kullanın aga.

zaten çevreci bi adam microsoftun modern mayor diye bi oyunu bile var yani

bill gates ve steve jobs: birilerinin kuklası

zaten sıtma ve çocuk felci gibi hastalıkların tedavisi yok mu? daha neyine: bill gates 15 sene içersinde bu hastalıkları ortadan kaldırabilir deniyor?

zengin bir insanın beyni ile düşünebilmeniz için önce bill gibi çok zengin olmanız gerekir....fakirlerin beyni farklı zenginin beyni çok çok farklı çalışır...onun için sizler sadece onların ne yapacaklarını düşünürken onlar çoktan yapmışlardır. onlar şu anda bunu açıklayıp insanların ne düşündüğünü hesaplayıp öyle yollarına devam edeceklerdir...gdo bizler çok uzun bir süre önce yedik zaten...sonradan dediler ki biz böyle bir ürün yaptık ... demek istediğimi anladınız mı???

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play