Bilmeniz gereken Komut İstemi komutları

Windows'un Komut İstemi, bazı durumlarda hala çok işe yarayabiliyor... İşte 11 faydalı komut!

Anahtar Komut İstemi komutları

Microsoft, komut istemini (command prompt) Windows arayüzünden oldukça uzaklaştırmış olsa da, bu eski giriş yöntemi hala bazı durumlarda değerini koruyor. Hatta Windows 8'de bazı yeni özellikler dahi eklendi. Biz de bu yazımızda Windows'un Komut İstemi'nde her kullanıcının bilmesi gereken 11 anahtar komutu göstermek istedik.

Komut İstemi'ne ulaşmak için, Çalıştır'a "cmd" yazarak enter'a basmanız yeterli.

ASSOC

Windows'taki dosyaların çoğunluğu, belli bir programla açılacak şekilde ayarlıdır. Bazen hangi dosyayı hangi programın açtığını hatırlamak zor olabilir. "assoc" komutuyla, tüm dosya uzantılarının ve bunların hangi programla açıldığının listesini görebilirsiniz.

Bu komutla dosyaların açıldığı programı değiştirmeniz de mümkün. Mesela, "assoc.txt=" komutu, .txt dosyalarını eşittirin karşısına yazacağınız programla açılacak şekilde ayarlayacaktır.

Cipher ve driverquery

Cipher

Mekanik bir sabit diskteki dosyaları silmek, onları gerçekten silmiyor. Windows'ta bir dosyayı sildiğinizde, Windows bunları erişilemez olarak işaretliyor ve kapladıkları alanı boş gösteriyor. Bu yüzden tamamen sildiğinizi düşündüğünüz dosyalar, üzerlerine yeni bir veri yazılana kadar, geri getirilebiliyorlar.

Cipher komutu işte bu durum için. Bu komut, seçtiğiniz yerdeki boş alana rastgele veriler yazıp siliyor ve daha önce sildiğiniz şeylerin geri getirilme imkanı kalmıyor. Mesela C sürücüsünde bu komutu kullanmak istediğinizde, "cipher /w:c" yazıyorsınız ve bu sürücüdeki boş alanı tamamen temizliyor. Komut sadece boş alanı temizlediği için, olan verilerinize bir zarar gelmesi veya silinmesi söz konusu değil.

Driverquery

Sürücüler, bir bilgisayarda yüklü olan en önemli yazılımlar olmaya devam ediyor. Yanlış ayarlanmış veya eksik sürücüler sisteminizde her türden tuhaf sorunlara sebep olabilir. Bu yüzden sisteminizde yüklü olan sürücüleri istediğiniz zaman görebilmenizde fayda var. İşte "driverquery" komutu bu işe yarıyor. "driverquery -v" ile komutu uzattığınızda ise, sürücünün yüklü olduğu klasör dahil olmak üzere daha detaylı bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

File compare ve ipconfig

File compare

Bu komut, iki metin belgesi arasındaki farkları karşılaştırıyor. Özellikle, bir dosyanın iki farklı sürümünün arasındaki farkları görmek isteyen yazar veya programcıların işine yarayabilir. Tek yapmanız gereken, "fc" yazıp, klasör konumunu ve iki dosyanın ismini girmek.

Komutu uzatmanın da birkaç yolu var. "/b" yazmak sadece binary'i karşılaştırırken, "/c" büyük küçük harf farklarını yok sayıyor. "/I" ise sadece ASCII metnini karşılaştırıyor.

Mesela, örnek komut olarak, bir word dosyasındaki ASCII metnini karşılaştırmak için şöyle yapabilirsiniz:

fc/1 "c:\program files (x86)\örnek1.doc" "c:\program files (x86)\örnek2.doc

Ipconfig

Bu komut bilgisayarınızın o anda kullanmakta olduğu IP adresini gösteriyor. Ama çoğu bilgisayarda olduğu gibi, bir router'dan bağlıysanız, router'ın yerel ağ adresini göreceksiniz.

Yine de, ipconfig komutu uzantılarıyla çok kullanışlı olabiliyor. Mesela bilgisayarınız IP alamama konusunda ısrarlıysa, "ipconfig/release" ve "ipconfig/renew" komutlarıyla yeni bir IP adresi edinmeye zorlayabilirsiniz. "ipconfig/flushdns" komutuyla da, DNS adresinizi yenileyebilirsiniz. Özellikle Windows Ağ sorun çözücüsünün işe yaramadığı bazı durumlarda, bu komutlar sizi kurtarabilir.

Ping, netstat ve pathping

Ping

Bazen, paketlerin hedef bir ağ cihazına ulaşıp ulaşmadığını bilmeniz gerekebilir. Ping bu durumlar için. "ping" yazdıktan sonra, bir IP adresi veya internet sitesi adresi yazdığınızda, buraya bir seri test paketi gönderiliyor. Bunlar hedefe ulaşır ve geri dönerlerse, hedefin PC'nizle iletişim kurabildiğini anlıyorsunuz. Başaramazsa, hedef cihaz ve PC'niz arasındaki iletişimi engelleyen bir durum var demektir.

Netstat

"netstat -an" komutu, size açık olan port'ların ve ilgili IP adreslerinin listesini sunuyor. Port'ların, dinleme, kurulma veya kapalı olma gibi durumlarını da gösteriyor. PC'nize bağlı olan cihazların bağlantı sorunlarını çözmek, veya kötü niyetli bağlantıları kontrol etmek için bu komuttan faydalanabilirsiniz.

Pathping

Bu komut, ping'in biraz daha gelişmiş hali. Hedef cihazla aranızda birden çok router varsa pathping'i kullanabilirsiniz. Tıpkı ping'de olduğu gibi, komutun ardından IP adresini girerek paket gönderebiliyorsunuz, ama ping'in aksine, pathping paketlerin yol üzerinde geçtiği yerler ve durumlar hakkında da bazı bilgiler veriyor.

Powercfg, tracert ve shutdown

Powercfg

Powercfg, sisteminizin ne kadar enerji kullandığını yönetmek ve gözlemlemek için çok kullanışlı bir komut. "powercfg/hibernate on" ve "powercfg/hibernate off" ile askıya almayı yönetebilir, "powercfg/a" komutu ile sisteminizde mümkün olan enerji tasarruf durumlarını görebilirsiniz.

Tracert

"tracert", pathping'e yakın bir komut. Yine, "tracert" ve ardından bir IP adresi yazarak aradaki ilişkiye bakabiliyorsunuz. PC'niz ile hedef arasındaki her adım hakkında bilgi edineceksiniz. Ama pathping'ten farklı olarak, tracert her bir server veya cihaz arasında ne kadar milisaniye geçtiğini de bildiriyor.

Shutdown

Windows 8 ve 8.1 ile artık bir bilgisayarı kapama komutu da var. Bilgisayarı kapama tuşu zaten kolay erişilebilir olduğu için gereksiz gelebilir, ama "shutdown/r/o" komutu ile, PC'nizi yeniden başladıktan sonra gelişmiş başlangıç ayarlar menüsüne gelecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Buradan güvenli mod ve Window kurtarma işlevlerine erişebilirsiniz.

Sonuç

Tüm Komut İstemi komutları elbette bunlarla sınırlı değil. Tüm varyasyonları sayarsanız yüzlercesi var. Ama çoğu, gerek Windows arayüzünden daha kolay yapıldığı için, gerek ihtiyaç kalmaması nedeniyle işe yaramaz durumda.

H. Hüseyin Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

ne kadar windows sürümü olursa olsun bu cmd ayrı bir güzel

shutdown komutu için Windows 8 ve 8.1 ile artık bir bilgisayarı kapama komutu da var. diye yazmışsınız, ama bu komut windows XP'den beri kullanılabilir bir komut.. sanki windows 8 ile gelmiş bir özellik gibi yazmışsınız.. diğer sürümleri kullanan kullanıcılarda bu komutla bilgisayarını kapatabilir.

bazen işe yarar şeyler paylaşıyorsunuz.

Windowslar ölsün, MS-DOS dan selamlar

@12 Ağu 2014 12:05 komik mi?...

@12 Ağu 2014 12:05 Ne olursa olsun, bir işletim sistemin ölmesini istemek, hiç hoş değil. insana yakışmaz.

@12 Ağustos 2014 16:32 evet komik :)

@12 Ağustos 2014 12:05 Her işletim sisteminin kendine has, onu ayrıcalıklı yapan bir yada birden fazla özelliklerinin olması güzeldir.

"Windows 8 ve 8.1 ile artık bir bilgisayarı kapama komutu da var. " demişsiniz, yıllardır shutdown.exe faaliyette, shutdown.exe ile yeni tanışan chip moderatörlerine el sallıyoruz. başlıca Shutdown komutları: shutdown.exe -s :bilgisayarı kapat shutdown.exe -r : bilgisayarı yeniden başlat shutdown.exe -l : oturumu kapat shutdown.exe -t: zaman (saniye) belirtmek örnek shutdown.exe -s -t 3600 komutu ile bilgisayarı 30 dk sonrası için kapatmaya zamanlarız

@12 Ağustos 2014 14:56 sen ona 30 demişsin ama 60 dakika o

ooo cmd xp ye geri dönüş o zaman :)

En mükemmel işletim sistemi DOSt tur :)

Msdosta komut yazıp işlem yapmak insanı önemli hissettiriyor :)

CMD İLE NASIL MESALA VİRÜS BULAŞTI BİLGİSAYARA YAZABİLİRİZ

@06 Aralık 2014 12:48 sen önce cümle kurmayı öğren boşver cmd yi

@06 Aralık 2014 12:48 peki nasıl

CMD ile yazı yazmak kendini bilgisayar dahisi gibi hissettiriyor :)

@20 Mayıs 2015 21:33 aynn öyle

Hiç işime yaramadı çünkü denemedim :D

y ping deilde daha kuvvertli saldırma nasıl olur

ben nelazımsayı hacklemiştim cmd yi kapatınca hack gitti bide google dan 1 yıllık koruma almış ne güzel hackliyidum yaaa

Eski dostum, MS-DOS seni unutmadık, ellerinden öperiz. Saygılar

Bende halen WINDOWS 3.1 in disketleri var, niye halen saklıyorum, onuda bilmiyorum. O yedi adet disket kaymaklı ekmek kadayıfı gibiydi, belkide ondan. Ama artık bu disketlerin sürücüsü bile yok. CD ler desen tarih olmak üzere (Sen nelere kadirsin USB). Saygılar

Bunları öğrenmekle vakit kaybedeceğinize Linux dağıtımlarında işe yarayan terminal kodlarını öğrenmek, daha akıllaca olacaktır.

Güzel bir makale tebrikler. Ayrıca "ipconfig" komutu sayesinde KYK yurt wi-fi'sine bağlanma çilesi az da olsa azalmış olacak. >>Bay Makro<<

arkadaşlar bu "cipher "olayı D diskinde 25 gb yer açtı kesinlikle işe yarıyo

ms dos bilgisayarın alfabesidir disk yönetimini iyi bilenler bilgisayarı kullanırken arka plandaki işleyişi iyi bilir bu da kullanıcıya bir çok fayda sağlar

Windows 98 ....ilk göz ağrım dı...cd: Format c: Y/N Y ??????

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir