Bir milyon Facebook kullanıcı adı, 5 dolara!

Bir internet sitesinin sadece 5 dolar karşılığında satmaya çalıştığı şey, tek kelimeyle inanılmaz!

  • Zeynel A. Öztürk
Bir milyon Facebook kullanıcı adı, 5 dolara!

Facebook kullanıcılarının isimlerinin ve e-posta adreslerinin internette çok düşük fiyatlara satıldığı ortaya çıktı.

Durumu farkeden internet pazarlamacısı ve blog yazarı Bogomil Shopov, bunu Facebook'a bildirmiş. Shopov, Facebook'un kendisine bu bilgileri göndermesini ve ardından silmesini istediğini söylüyor. Facebook yetkilileri, Shopov'un verileri nereden edindiğini ve hangi ödeme sistemlerini kullandığını da sormuş. Shopov, bu bilgileri Facebook'a memnuniyetle verdiğini söylüyor.

Ancak Shopov, Facebook'un durumun gizli kalmasına yönelik isteklerine karşı çıktığını söylüyor. Facebook, Shopov'a dahili bir yasal inceleme başlattığını söylemiş. Shopov, incelemeden sonra Facebook'tan sorunun ne olduğunu kendisiyle paylaşmasını istemiş. Ancak Facebook, bunun dahili bir inceleme olduğunu ve üçüncü partilerle bilgi paylaşmadıklarını söylemiş.

Shopov satılan kullanıcı bilgilerinin ve Facebook profili URL'lerinin, satın aldığı siteye bir üçüncü parti geliştiriciden sızdırıldığından şüpheleniyor. Facebook'un durumdan haberdar olmasının ardından satılan veriler ortadan kalkmış. Çek blog'cu, listede kontrol ettiği birkaç e-posta adresinin gerçek olduğunu söylüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

bu doğru mu, doğru olamaz, çok şaşırdım

Cılkını çıkardılar, önüne gelen korsan oluyor. Bir çare bulun, bilgilere erişmek bu kadar kolay olmamalı.Sizler kazanç peşindesiniz olan Face book takipçilerine oluyor,hata sizin ama yayınladığınız bültenlerin yeterli olmadığıda bir gerçek.

önünüze gelen oyunu uygulamayı yüklerseniz her bilginizi alırlar böyle

ne olmuş ne bitmiş hiç bi şey anlamadım ben

çok da işe yaramaz. zaten kişinin sayfasında maili görünüyor.

artık çocuk oyuncağı olmuş herşey statik id leri get le çekmek gibi bişey. piyasaya sürmek siz kullanıcıların bilmedikleri..

Facebook + Twitter gibi sitelerin fake üyeleri çok olur :)

Bunları göze alamayan facebook ve benzeri sitelere üye olmasın. Sırf popüler olmak için kişisel bilgilerimi paylaşamam. Üye olmadın olmayacağımda. Üye olmayanlara birde asosyal diyorlardı bir yerlerde, asosyal oluyorsak üye değiliz diye asosyaliz ulan hayde..

yine de fazla açılıp saçılıp öyle her şeyinizi paylaşmayn arkadaşlar şu fbda.ben sadece arkadaşlarla iletişim için kullanırım. bazıları günlük gibi herşeyini yazıyor sonuçda sanal ortam herşey olur aqa :/ marka güvenmiyorum.

@Sarkhan_ O sistemin sahibi Mark değil canım arkadaşım. O sadece bir piyon/hacker/programmer. İşin aslı sistemin sahibi çok başka...

hahahaha aklımla zekamla ne kadar övünsem azdır bütün uygulamaları kapattım ne oyun ne başka bir ıvır zıvır ama sanki bu çözümmü değil hiç kullanmamak lazım.insanlar sosyalim sanıyor ama asosyal sosyopat olup çıkıyoruz işte yalanmı?şimdiki gençler bakıyorumda ne pastaneine bir tiyatro,ne bir piknik sinema oooo hiç işleri olmuyor indir kaldır facebook,twitter,sosyal olmak bu değil insanlar böyle böyle uzaklaşıyor birbirinden şimdi yeni trend'''''KLAVYE DELİKANLILIĞI''''bilende bilmeyende yazıyor çiziyor oh ne alaaaaaa.......................

@04 Kas 2012 10:22 Sana katılıyorum 13 yaşındaki çocuklar,ergenlik,çağındaki ler, (en yoğun dönemleri belirtiyorum) vs. facebook'dan durum beğendirme derdine arkadaş bulma arayışındalar.

Bilinçsiz kullanıcılar "BEĞEN" düğmesi ile gelen tehlikenin farkında değiller ne yazık ki...

Sosyal Ağ muhhabeti bitince ne çıkacak acaba başımıza

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play