Mobil dünya kongresinden izlenimler

CHIP Online yayın yönetmeni Cenk Tarhan, Galaxy S5 ve fazlasına sahne olan MWC 2014'ü değerlendirdi!

Nokia doğru yolda

Nokia doğru yolda
Hem Nokia, hem Android. Başımıza taş mı yağacak?

Bundan bir buçuk yıl önce, Nokia Lumia 920 piyasaya sürüldüğünde o lansmanda da vardım ve Nokia'cılara "Nokia bu ürün kalitesini bir Android telefonla birleştirse piyasayı silip süpürür. Günün birinde doğru yolu bulacaksınız" demiştim, elbette o zamanlar Nokia Windows Phone işletim sisteminin bayraktarıydı, Microsoft Nokia'yı ele geçirmeye doğru emin adımlarla ilerliyordu, firmaya bir sürü para gömmüştü, bu yüzden herkes Nokia ve Android konusuna tabu olarak bakıyordu. Hatta bundan alt ay öncesinde sohbet ettiğim Microsoft yetkilileri biz IOS ve Android'e karşı üçüncü ve güçlü bir alternatif geliştirmek için yola çıktık ve emin adımlarla ilerliyoruz demişlerdi. Ama bugün ne gördük? Nokia X serisi modelleri ile Android dünyasına giriş yapıyor ve bence çok da doğru yapıyor.

İncelediğim kadarıyla Nokia'cılar Android işletim sistemine kendi yorumlarını getirmişler, arabirimini Windows Phone'a yaklaştırmışlar, ürün lisans vaziyetlerinden dolayı Google Play uygulama dükkanındaki uygulamalara erişemiyor ama olsun, her şeyin bir başlangıcı vardır. Şimdilik Windows Phone uygulama dükkanındaki uygulamaları Android (aslında mobil Linux gibi bir şey) ortamına port ediyorlar ama bunun gerisinin de geleceğini düşünüyorum. Microsoft'un Nokia'yı tamamen ele geçirdikten sonra Android denizine açılmasına neyin neden olduğunu da merak ediyorum. Düşen kar marjları, batma tehlikesi vs. gibi yorumlarım olabilir ama şimdilik sadece elimizdeki ürüne odaklanmak istiyorum. 500 TL'lik fiyat etiketi ile piyasaya çıktığında teknoloji basını olarak hep bir ağızdan "Nokia küllerinden doğdu" şeklinde bir başlık atacağımızdan eminim şimdiden... Hepimiz biliyoruz, Nokia Türkiye'de çok iyi bilinen, çok sevilen ve biraz teknik bilgisi olanların arkadaş sohbetlerinde "ne olacak bu Nokia'nın hali" diye dertlendiği bir markadır, belki dünyanın her tarafından fazla. Bu yüzden Android'imsi Nokia'ların Türkiye'deki pazar payının dünyanın diğer kısımlarına göre daha hızlı yükseleceğini düşünüyorum. Ürünün tasarımını, ekran kalitesini ve elde tuttuğunuzda verdiği duyguyu beğendiğimi de söyleyeyim. Kürek kadar telefonları seven biri değilim, bu yüzden bu son yazdığım sübjektif bir değerlendirmedir, demedi demeyin.

Bu arada bu yazdıklarımdan Windows Phone işletim sisteminin Nokia için kötü olduğu anlamı çıkmasın. İşletim sistemi olarak Windows Phone iyi, ama geliştirilmesi gereken o kadar çok yönü var ki, uygulama sayısı diğerlerine göre o kadar az ki (en azından piyasadaki algı böyle) Nokia yarışa biraz geriden başlamış oluyordu. Mobil dünyada bir bayrak yarışı olduğunu düşünürsek, bu sayede Nokia takımın bir kısmına biraz "yasal doping" yapmış oluyor Android hamlesi ile...

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

ya arkadaş sen gitme ya sen ne kadar yapmacık. ne kadar neyse...

@02 Mar 2014 02:00 Hayır gayet iyi.

@02 Mar 2014 02:00 barzo musun?....

Fuarın en çok ilgi çekeni xperia z2 oldu,

Bu mercedesin direksiyonu bile karizma ya..... Keşke mercedesim olsa :( ama bu model :D

Kısaca android fanısın. Nokia nın neden android telefon çıkardığını yazmayacak kadar wp,düşmanısın ben yazıyım o zaman. Nokia android telefonları asha serisi yerine çıkarıyor ona ek olarak ucuz seviye kasmayan android yapıyor meego gibi farklı bir tasarım Linux devamı gelecek bir meego ama bu ancak en pahalı telefonu 500 ü geçmeyecek sosyal ağlarda uzun süre gezmek isteyenlerin alacağı telefon olacak bu. Zaten bilinçli tüketiciler çoğu lumia ya yöneliyor çünkü biliyorlar o stabiliteyi ve market artık bayağı dolu eskisi gibi değil android i pek aratmıyor hemen hemen gerekli olan her şey var şuan telefonum da 50 den fazla yüklü uygulama var android e kur bakalım uygulama telefon menü geçişi bile yapamayacak hale gelir

@02 Mar 2014 14:38 Telefonumda şu an 50'den fazla uygulama yüklü ve AnTuTu testinde 19000 gibi bir skor alıyorum buna rağmen. Biraz Araştırırsan yeni formatlanmış ve çok az uygulama yüklü bir Samsung Galaxy S3'te bu skorun hayal olduğunu görebilirsin. Sonuç itibari ile, Androidli bir telefonun kasmasına sebep olan Android değil, telefon üreticisinin önden yüklediği uygulamalardır. O sebeple CM11 kullanıyorum hiçbir Samsung uygulaması olmadan, kasılmasız şekilde.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir