BitTorrent, chat'e de girdi!

Birileri BitTorrent'i yok etmeye çalışırken, BitTotrrent teknolojisi, şimdi de chat işine giriyor!

Güvenli chat için BitTorrent Chat!

ABD'deki NSA dinleme skandalı, acı bir gerçeği tokat gibi yüzümüze vurdu: İnternette herkes dinlenebilir, her şey izlenebilir. Özellikle de ABD sunucularından geçen tüm bilgilerin NSA tarafından takip edildiğinin ortaya çıkması, şimdi tüm dünyayı daha güvenli iletişim imkanları aramaya yönlendirdi. Zira, tüm ABD teknoloji şirketlerinin sunucularının NSA'nın "babasının malı" olduğu artık biliniyor. Yani, Facebook, Google, Microsoft, Apple gibi, ABD menşeli firmaların servislerinden geçen her bilgi, doğrudan NSA tarafından okunabiliyor.

İşte bu gerçeğin doğrultusunda, ünlü P2P servisi BitTorrent'in yaratıcısı, kolay kolay izlenemeyecek sunucusuz bir chat sistemi geliştirmeye koyuldu. Şu anda kapalı Alpha sürümüne ulaşan yeni BitTorrent Chat ürünü, aynı BitTorrent servisi gibi, sunucu kullanmaksızın, kullanıcıların bilgisayarları arasında doğrudan bir iletişim kanalı açacak. Bu sistemde kullanıcı isimleri de, özel bir algoritma ile şifrelenecek. Böylece chat sistemi kullanıcıları "kullanıcı ismi" ile değil, şifrelenmiş özel kodlar sayesinde tanıyacak. Bu da, bir şekilde sisteme sızmayı başaran insanların, kimin ne konuştuğunu anlamasını zorlaştıracak.

Kullanıcıların chat yapabilmesi için birbirlerine, "kullanıcı adı" yerine geçen şifreli anahtarlarını vermeleri yeterli olacak. Bu anahtarlar sayesinde, kimliğini saklayarak sohbet edebilmek de daha kolay olacak. Kullanıcılar, klasik kullanıcı adı ve şifre yöntemiyle login olmayacak. Bunun yerine şifrelenmil anahtarlarını girmeleri yeterli olacak.

Peki şifreler çalınırsa? Haberimizin ikinci sayfasında...

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Bittorrrent her ne kadar sunucu kullanmıyorum desede, port kontrolünü kendi sunucusu ile yapıyor. Yani tüm açık portlu bilgisayarlar kendini Bittorrente, şu bilgisayar ve şu portu açık, erişimine hazırız diye. Bundan ala köle bilgisayar mı olur ! Utanma da yok, bu adamlarda...

@22 Ara 2013 06:01 öyle bir durum yok. bişiylerden anlamıyorsan git araştır. rast gele sallamayın şu konuların altına varsa yoksa sırf trollük yapıyorsunuz

@22 Ara 2013 06:01 izleyiciler üzerinden bağlantı sağladığınız düşünüldüğünde,evet haklısınız, hangi porttan, hangi ip ile bağlantı kurulduğu rahatlıkla anlaşılabilir. Fakat bu durum sizi izlenilebilir kılamaz. Verilerin çözülmesi için bir anahtar gerektirdiğinden ve bu anahtara sadece karşı taraf sahip olduğundan, izleyici sadece birbirinize bağlayıp aradan çekildiğinden dinlenmeniz görece daha zordur. Ayrıca kullanıcı sayısı arttıkça torrent ağları karmaşıklaşır. Bu da neyin nereye gittiğini anlamanızı daha da zorlaştırır.

@22 Ara 2013 10:23 Katılıyorum milletin çoğu trollüğü "benlik" haline getirmiş durumda.Çok rahatsız edici bir durum bu

Sonunda desteklenebilecek yeni ve güvenli bir chat yazılımı kullanabileceğiz demek. Bittorrent bu işi başarabilirse ki bu yolda çok fazla engelle karşılaşacağı kesindir, büyük bir övgüyü hak edeceklerdir. Bilge Baykuş / Wise Owl

adam doğruyu söylemiş ona cevap veren ise hiç bir görüş bildirmiyor. adamı eksilemişler onu artılamışlar, onlarda bir halttan anlamıyorlarmış. Olayın özünü anlatayım benden dinleyin. ortada bir havuz var herkes o havuza girebilir serbest tek yapması gereken kapıdaki görevliye ben giriyorum demek. kapıdaki görevli onun kim olduğuyla ilgilenmiyor ama girdiğinden haberdar oluyor sadece. işte kıyamette burada kopuyor. kim olduğumu sormuyorsun ama ayak izlerimi takip edip kim olduğumu öğrenmek isteyecekmisin sorusuna cevap vermiyorlar. mesele budur yani.

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
Güvenli chat için BitTorrent Chat!
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir