BlackBerry, akıllı telefon pazarından çıkacak mı?

Android'li Priv'e rağmen yaşadığı büyük düşüşü durduramayan BlackBerry'nin geleceğinde neler var?

  • Cenk Atlı
BlackBerry, akıllı telefon pazarından çıkacak mı?

Bir dönem dünya çapında en çok tercih edilen mobil cihaz üreticilerinden biri olan BlackBerry, son yıllarda akıllı telefon pazarında bir türlü istediği çıkışı gerçekleştiremedi. Daha önce BlackBerry CEO'su John Chen tarafından da ifade edilen, "kar elde edemiyorsak, telefon pazarından çıkarız" taahhütlerinin ise gerçekleşip gerçekleşmeyeceği merak konusu.

Mevcut tabloya baktığımızda Chen'in bu sözüne sadık kalmamasını; yani firmanın telefon pazarından çekilmemesini gerektiren hiçbir şey olmadığı görülüyor. 2016'nın ilk finansal çeyreğinde yalnızca 500 bin adet telefon satan firma, bundan önceki finansal çeyrekte 600 bin ve onun öncesinde de 700 bin cihaz satmıştı. Bu doğrultuda firmanın bütün çabalarına rağmen satış rakamlarındaki belirgin düşüşü önleyemediği görülüyor.

Firmanın akıllı telefon pazarında artık nihai bir sona yaklaştığını gösteren bu rakamların Priv için Android yazılımı kullanmak üzere Google'la yapılan işbirliği sonrasında çok daha farklı olması umuluyordu.

Chen'in söz konusu tablonun ardından firmayı daha çok firmalara yönelik hizmetler ve yazılım alanında büyütmeye odaklanması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Agızıyla kuş da tutsa bir şey değişmez, Nokia içinde geçerli bir durum, ikisinin yiyeceği ekmeğin çoğunu Samsung bir bölümünü de diğer android kullanan akıllı firmalar yedi

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost