BlackBerry Messenger için ipuçları!

BlackBerry Messenger kullanıyorsanız, bu özel ipuçlarıyla kendinizi daha iyi ifade edebilirsiniz!

BlackBerry Messenger için ipuçları!

BBM (BlackBerry Messenger) kullanıcısı olarak kendinizi kendi tarzınızda ifade edebilirsiniz.

Öyle ki e-posta, PIN ve barkod kodu yoluyla BBM'e kişi ekleyebilir; sohbet başlatabilir; grup oluşturabilir; dosya gönderebilir ve aynı zamanda BlackBerry Maps üzerinden BBM kişi listenize bulunduğunuz konumu gösterebilirsiniz.

BBM nedir?

BBM, BlackBerry akıllı telefonlarınızdaki anlık mesajlaşma uygulamasıdır. BBM ile her nerede olursanız olun, kişi listenizde kimlerin çevrimiçi olduğunu görebilir, sohbet başlatabilir, grup kurabilir, anında yanıt alabilir ve dosya paylaşabilirsiniz. Bütün bunlara ek olarak, BBM üzerinden grubunuzla resim, liste ve takvimdeki randevularınızı da paylaşabilirsiniz.

BlackBerry akıllı telefon kullanıcıları BBM uygulamasını BlackBerry App World üzerinden ücretsiz yükleyebilir. BlackBerry App World'un son versiyonunu BlackBerry akıllı telefonunuza yüklemek için www.blackberry.com/appworld sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

BBM hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen http://za.blackberry.com/services/blackberrymessenger/ sayfasını ziyaret ediniz.

İpucu 1: BBM'e kişi ekleme

1. Seçenek: PIN veya e-posta adresi kullanarak
1. BBM kişi listesi ekranında Menu seçeneğine giriniz.
2. Kişi ekleyin butonuna basınız.
3. Kişinin e-posta adresini, PIN'ini veya ismini giriniz seçeneğini tıklayınız.
4. Gerekli olması durumunda, Birlikte Gönder alanını ve/veya Kategori alanını değiştiriniz.
5. Gönder butonuna basınız.

Not: Eklediğiniz kişi, davetinizi kabul edene kadar bekleme kategorisinde yer alabilir.

2. Seçenek: Barkod kullanarak
Arkadaşınızı BBM kişi listenize eklemek için kolay bir yol mu arıyorsunuz? BlackBerry akıllı telefonları üzerinden BBM barkodunu taramayı deneyin. Kısaca arkadaşınızın barkodunu tarayın ve sonrasında sizi hızlıca BBM kişi listenize eklensin.

Barkod tarama, oluşturma, sohbet ve dahası

Barkodumu nasıl bulabilirim?
1. BBM kişi listesi ekranında, Menu seçeneğine girdikten sonra Profilim butonunu tıklayınız.
2. Barkodumu gösterin seçeneğine giriniz.

Barkod Tarama
1. BBM kişi listesi ekranında, MENU seçeneğine girdikten sonra Kişi Davet Et butonunu tıklayınız.
2. Kişi'nin barkodunu tarayınız seçeneğini seçtikten sonra, Devam butonunu tıklayınız.
3. Akıllı telefonunuzu elinize alınız böylece taradığınız barkodun dört tarafı da cihazin ekranında belirsin. Bip sesini duyana kadar akıllı telefonunuzu elinizde tutmaya devam ediniz.

BlackBerry Barkod Oluşturucusu
Orjinal BBM Barkodu üreterek bilgilerinizi hızlı tarama aracığıyla paylaşın. Yapımı çok kolay olmakla birlikte Facebook profilinizde gösterme imkanına da sahipsiniz. Kendinize özel Facebook barkodu mu oluşturmak istiyorsunuz? O halde http://www.facebook.com/apps/application.php?id=386721103645&v=wall sayfasını ziyaret ediniz.

İpucu 2: Sohbet başlatma
1. BBM kişi listesi ekranına giriniz.
2. Mesajınızı yazın.
3. Enter tuşuna basınız.

İpucu 3: BBM grubu oluşturma

BBM kişi listenizden oluştuğunuz grup sayesinde bir grup arkadaşınız, aileniz veya iş arkadaşınızla bağlantı içinde olun.
1. BBM kişi listesi ekranında Menu butonuna bastıktan sonra Yeni Grup Oluştur seçeneğine tıklayınız.
2. Grup ismini giriniz.
3. Gruba girebilmeleri için davetiyeleri geldiğinde insanların görebilecekleri bir tanımlama yazısı yazınız.
4. Grup İkon alanını değiştiriniz.
5. Aşağıdaki seçeneklerden herhangi birini uygulayabilirsiniz:
o Grup üyelerinin başka insanları gruba davetini önlemek için; Yönetici olmayan üyelerin başka insanları davet edebilmesine izin ver seçeneğini Hayır olarak değiştiriniz.
o Grup ikonunun BlackBerry cihazınızın ana sayfasında görünmesini engellemek için, Ana Sayafada göster seçeneğini Hayır olarak değiştiriniz.
6. Grup Oluştur butonunu tıklayınız.

Dosya yollama, yer paylaşma

İpucu 4: Kişiye dosya yollama

BBM kişi listenize dosya, resim, sesli mesaj ve kişi gönderebilirsiniz (BlackBerry 5.0 veya daha yeni bir yazılım destekleyen bir cihaz gerektirir ve her kullanıcı için mevcut olmayabilir).

1. BBM üzerinden sohbet sırasında Menu butonunu tıklayınız.
2. Dosya Gönder seçeneğine giriniz.
3. Aşağıdaki seçeneklerden herhangi birini uygulayabilirsiniz:
o Resim göndermek için, Resim butonuna tıklayınız. Yeni bir resim çekmek için Kamera butonuna tıklayınız veya daha önce kaydedilmiş bir resime giriniz. Bir başlik belirleyiniz. Gönder butonuna basınız. Gerek görülmesi halinde, resim boyutlandırma opsiyonunu seçiniz. Tamam butonunu tıklayınız.
o Belge göndermek için, Dosya butonuna tıklayınız. Göndermek istediğiniz dosyayı seçiniz.
o Sesli mesaj göndermek için, Sesli Mesaj butonunu tıklayınız. Mesajınızı kaydetmek için Başlat seçeneğine giriniz. Kayıtı bitirmek istediğinizde ise Durdur butonunu tıklayınız. Daha sonrasında ise Gönder tuşuna basınız.
o Kişi listenizdeki bir kişiye, telefon rehberinizden bir kişiyi göndermek için, BlackBerry Kişi butonunu tıklayınız. Yollamak istediğiniz kişiyi seçiniz.
o Kişi listenizdeki herhangi bir kişiye, BBM listenizdeki bir kişiyi göndermek için, Messenger kişi listenize giriniz. Bir veya birden fazla kişi seçiniz. Tamam butonunu tıklayınız.

İpucu 5: Bulunduğunuz yeri paylaşın

BBM kişi listenize bulunduğunuz konumu gönderebilmeniz için BBM, GPS teknolojisini kullanıyor. Böylelikle BBM listenizdeki kişiler BlackBerry Haritası üzerinden nerede olduğunuzu görebilir. (Bu özellik her kullanıcı için mevcut olmayabilir.)
1. BBM'de sohbet sırasında Menu tuşuna tıklayınız.
2. Konum Gönder butonunu tıklayınız.
Böylelikle, kişiler bulunduğunuz yeri görebilecekler.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

arkadaşlar whatsapp messengeri herkese tavsiye ediyorum. blackberry android ve symbian için uygulaması mevcuttur ve fevkaladenin fevkindedir. iphone da aynı bi şahanedir tabiiki. :)

kişi ekleme tamam fakat izin nasıl veriliyor..onu bir açıklarsanız????

Bu ne o zaman arkadaşlar bbm kodu:252FE5X ne anlama geliyor.

kişiyi ekleyice eklenen kişi nereye giidyor?? nerden kabul etcezzzz

Merhaba ben arkadaşımın pinini girdim gönder butonuna bastım o beni kabul etmesine rağmen kişi listeme eklenmedi aynı şekilde arkadaşım bana davet gönderdi ben kabul etmeme rağmen yine kişi listeme eklenmedi sizce ne yapmalıyım.

Sen de yorum yaz