BMW'den yeni bombalar!

BMW'nin yeni canavarları hem tasarruflu hem de lüks... İşte ActiveHybrid X6 ve 7 modelleri...

BMW iki yeni lüks hibrit otomobiliyle büyüledi. Eylül ayında Frankfurt Motor Show'da resmen görücüye çıkacak olan otomobiller, 2009 sonunda Amerika'da piyasaya sunulacak.

Yeni BMW'lerden ilki ActiveHybrid X6. Bu araç tam 400 beygir gücünde çift turbo-şarjlı V8 motora ve senkronize çalışan iki elektrik motoruna sahip. Bu motorlar 91 ve 86 beygir güç üretiyorlar. Aracın maksimum gücü böylece 480 beygire ulaşıyor. 100 kilometre hıza 5.4 saniyede ulaşan araç, standart bir X6'ya göre yüzde 20 yakıt tasarrufu sağlıyor. X6'nın pili NiMH ve bagajın altında yer alıyor.

Ve karşınızda BMW ActiveHybrid 7

ActiveHybrid 7 ise BMW 750i tabanlı bir hibrit. X6'ya benzer bir şekilde çift turbo V8 motoru ve üç aşamalı senkronize elektrik motorları kullanıyor. Toplam gücü 455 beygire ulaşan araç lityum-ion pil kullanıyor. 100 kilometre hıza 4.8 saniyede çıkabiliyor. Bu aracın yakıt tasarrufu da 750i veya 750il ile kıyaslandığında yüzde 15'e ulaşıyor.

BMW'ye göre lüks hibrit pazarı, otomobil pazarı içerisinde en hızlı büyüyen dilimi oluşturuyor.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

BU iki modelin resim galerisini habere eklemek çok mu zor?

toyota'nında var böyle bir hibtit arabası ama nedense 8 seneden beri satışta olan araba türkiye ye bu sene sonunda getirilecek.
bmw nin bu tip otomobilleride türkiye ye getirilmez. türkiye nekadar fazla benzin tüketirse o kadar iyi..

İyi iyi güsel şu kadar güçlü şu kadar konforlu güç olabilir tamamda konfor ne? koltukta 48 saat oturmak yatmak rahat oluyormu acaba.. hergün yeni yeni çıkan arabalar yüzünden adim atmaya yer kalmadı nerdeyse. yürürken arkadan araba önden araba biri bagajını açar biri kapısını açar derken sağlı sollu yürümeye başladık:s.. simdi bunlar daha güçlü daha rahat olsun diye boyutlarinida büyütürler iyice. o zaman ne yapcaz acaba. neyse türkiyeye gelmesinde artik heleki istanbul'a... gelse zaten hemen bayağı alan olur çünkü artik arabalar sudan ucuz birsürü araba kredisi dağitiliyor öyle oluncada nerdeyse pekiyi karne hediyesi olmus...

Almanlar yapıo be.

ya hybrid falan anlamamada bu araca bayılıyorum yaa. o kadar parası olan hybridlerle uğraşmaz en iyi kasa 7.60il kasa derim.

bi elektriğimiz kaldı medeniyet namına, bunlarda girerse bu ülkeye tamamdır, özel elektrik vergisi, geçici elektrik vergisi, elektrikli taşıtlar vergisi.. elektrikli araçlar emisyon testi.. daha da fantastik bi ülke oluruz...

vay bee 400 hp haa...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir