Boeing hidrojenle çalışan ilk uçağı uçurdu!

Uçaklarda hidrojenle uçuş devri resmen başladı. Boeing'in küçük uçağının ilk denemesi oldukça başarılı!

Sular seller gibi uçacağız. Boeing firması tarafından geliştirilen küçük, pervaneli ve hidrojenle çalışan, atık olarak sadece ısı ile su üreten uçak, Madrid'in güneyindeki bir havaalanından yaptığı 3 uçuşu başarıyla tamamladı.

İspanya'nın başkenti Madrid'de; Avusturya, Almanya, İspanya, İngiltere ve ABD'den mühendislerin katıldığı proje, Boeing Avrupa Araştırma ve Teknoloji (BR&TE) merkezi tarafından gerçekleştirildi.

Boeing firmasının teknoloji bölümü başkanı John Tracy, başarılı testin, yeni yeşil uçakların yolunu açabileceğini belirterek, bunun tarihi bir teknolojik başarı olduğunu ve yeşil bir gelecek için büyük umut verdiğini söyledi. BR&TE Direktörü Francisco Escarti, beş yıldır çalıştıkları projeyi başarıyla tamamlamaktan gurur duyduklarını ifade etti.

Planörün hidrojeni doğrudan elektrik enerjisi ve ısıya dönüştüren elektrokimyasal cihazı sayesinde doğaya karbon türevi atıklar salınmıyor. İki kişilik ve 16,3 metre uzunluğundaki uçak, Avusturyalı Diamond şirketi tarafından üretildi. Üç deneme uçuşunda başarı sağlanan uçak, akümülatör gücünün de yardımıyla bin 100 metre yükseldi. Daha sonra yalnızca hidrojen yakıtıyla saatte 100 kilometre hızla 20 dakika havada kaldı.

Araştırmacılar, küçük uçaklarda kullanılabilecek teknolojinin, uzun dönemde ise büyük uçaklarda destek gücü olarak yer edinebileceğini tahmin ediyor.

Not: Bu okur haberi CHIP Online ziyaretçilerinden swordmaster_65 tarafından gönderilmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Vay be bizimkilerde bor u kullanmayı bilse ne olur acaba. Ama oradan engel buradan engel vs.

Yakın gelecek zamanda sadece oksijenle çalışan motorlar geliştirilecektir.,Teknolojide durmak yoktur...Amaç en ekonomik yakıt ise daha ekonomiği olmadığına göre birgün O da olacaktır...

suat666 yazmış:
Yakın gelecek zamanda sadece oksijenle çalışan motorlar geliştirilecektir.,Teknolojide durmak yoktur...Amaç en ekonomik yakıt ise daha ekonomiği olmadığına göre birgün O da olacaktır...
-------------------------------------------------

Oksijenle araçmı çalışır , oksijen yakıcıdır .
Yanıcı maddelerde enerji vardır , enerji olan maddeler yakıt olarak
kullanılabilir . Olsa olsa su ile çalışan uçak yapılabilir .
Onun içinde teknoloji şu an yetersiz , Hidrojen ile Oksijeni ayırmanın
güç gerektirmeyen bir yolu bulunursa , Su yakıt olarak kullanılabilir .

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
Boeing hidrojenle çalışan ilk uçağı uçurdu!
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir