Bu, Android L'nin yeni bir özelliği mi?

Android L'de fark edilen bu yenilik eğer gerçekse, bu özellik saf Android'e de geliyor demektir!

Bu, Android L'nin yeni bir özelliği mi?
Android L'ye kavuşmamıza az kaldı

Android L'nin final sürümünün yeni Nexus ile beraber resmi olarak tanıtılmasına az bir zaman kaldı. Tanıtım yaklaştıkça işletim sistemini deneyen geliştiriciler, onda Google'ın şimdiye kadar bahsetmediği yenilikleri de ortaya çıkarıyorlar.

Yeni fark edilen özelliklerden bir tanesi, yüzer pencereler. Geliştirici Terence Tuhinanshu'nun Google+ sayfasında videosunu paylaştığı özellik, (henüz) pek esnek görünmüyor. Göründüğü kadarıyla aynı anda sadece bir pencere açılabiliyor ve pencerenin konumu değiştirilemiyor. İşlevin gerçek bir "işlev" değil, bir hata olma ihtimali de yok değil.

Benzer işlevleri Samsung'un, Sony'nin ve LG'nin kendi Android arayüzlerinde sunduğunu biliyoruz, ancak Android'in saf sürümünde pencere işlevine henüz rastlamadık.

Bu sırada 64-bit konusunda da yeni haberler var. Google, Android L'nin geliştirici önizleme sürümünün 64-bit'lik türevini yayınlamış bulunuyor. Böylece geliştiriciler, final sürüm duyurulmadan önce uygulamalarının 64-bit sürümlerini hazır hale getirebilecekler. 64-bit uygulamalar, 64-bit talimat setlerine ve daha fazla donanımsal işlemci kaydına ulaşabiliyorlar. 64-bit'in en önemli avantajı ise 4GB'ın üzerinde RAM'ler desteklemesi. Ancak piyasada henüz böyle bir akıllı telefon bulunmuyor.

Android L'nin ve HTC'nin üreteceği Nexus 9'un 1 Kasım'da tanıtılması bekleniyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

videoyuda ekleseydiniz ya chip yukarıdaki görsel açılmıyor

Htc one m7 ve m8 modeline android L guncellemesi sozu vermisti gorecegiz bakalim.

Google+ sayfasında yazısına tıkla izle

Google Android L yi 64-Bit destekli çıkarıyor ama Nexus 6 olacak cihazın Snapdragon 805 ile geleceğine kesin gözüyle bakılıyor. Ne anladık biz bu işten.

@11 Eki 2014 00:57 aynen benim kafamı da o karıştırıyor

Google+ Android uygulamasına popup özelliği gelecek olabilir.

Paranoid 4.5 üzeri sürümlerde var bu özellik...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir