Bu da kopyala-yapıştır virüsü

msnbc.com'dan geliyormuş gibi görünen e-posta tüm kopyala-yapıştır işlemlerinizi kabusa çevirebilir.

Bu da kopyala-yapıştır virüsü
İşte malware'den etkilenen bir kullanıcının başına gelenler. Tıklayın...

Son zamanlarda internette dolaşan bir e-posta, eğer içindeki bağlantıya tıklarsanız, panonuzu ele geçirip kopyala-yapıştır işlemlerinizi eziyet haline dönüştürebilir. Aşağıdaki resimde de göreceğiniz gibi, chip.com.tr e-posta adreslerine kadar ulaşan bu e-posta msnbc.com'dan geliyormuş gibi görünüyor ve içerisinde bir bağlantı barındırıyor. Kullanıcı bu bağlantıya tıkladığında, kopyala işlemleri için kullanılan panosuna (clipboard) da elveda demiş oluyor. Bağlantı panoya şüpheli bir web sitesi adresi (xp-vista-update.net) ekliyor ve bundan sonra yapacağınız tüm kopyala-yapıştır işlemlerinde bu web adresi ortaya çıkıyor.

Örneğin bir foruma yorum eklerken bir yerden kopyaladığınız bir cümleyi yapıştırmak isterseniz, aslında yapıştırdığınız panoya sabitlenen bu web adresi oluyor. Yandaki resme tıklayarak, malware'den etkilenen bir kullanıcının başına gelenleri görebilirsiniz.

Malware'in amacı belli ki bir şeylerin reklamını yapmak ve çeşitli forum ya da blog'lara yazan kullanıcıların farkına varmadan bu bağlantıyı girmelerini sağlamak. Her zaman söylediğimiz gibi: E-posta kutunuza düşen her mesajda gördüğünüz bağlantılara tıklamayın. Bu bağlantılar bazen sizi phishing saldırılarının kurbanı yapabilir, bazen de, yukarıda da anlattığımız gibi kötü bir reklam kampanyasının içine çekebilir...

İşte malware'den etkilenen bir kullanıcının başına gelenler. Tıklayın...

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

bizi uyardığın için teşekkürler chip

hotmail hesabım vardı hiç bi maili açmıyodum tanıdıkların kini bile daha sonra passport olarak adres aldım huzura kavuştum hiç mail gelmiyo oh ne güzel mail ile işi olmayanlar bence passport alsın yada okumadan silsin maillerini

Gmail hesabıma iki günden beridir bu posta yağıyor. Hiç açmadan sildiğim için çok mutluyum şimdi. Teşekkürler CHIP Online.

gmaile geliyor kaç zamandır ama hep spam klasöründe hiç inboxa gelmedi.

sanırım aynı olay cnn sitesinden geliyor gibide gözükebiliyor.

E-mail gönderme SMS gönderme gibi paralı olmalı. Çok ucuz olmalı ama mutlaka paralı olmalı. Aksi halde ne spamlardan ne de mail ile gelen tehlikelerden tam anlamıyla korunabiliriz.

Cenk

msn yi hiç açmıyomki açsamda mail i okuyup siliyom bana spam yollayan adam batar :D

umarım bu çıkmaz temizliyor muş gibi görüneni çıkmaz umarım trojalarla dolduranları ya da sadece msn nize dadananı çıkmaz.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir