Bu eski MAC hala internete giriyor

Apple'ın 27 yaşındaki bilgisayarında bulunan siyah beyaz web tarayıcının marifetleri şaşırtıyor!

  • Cem Şancı
27 yaşındaki bu bilgisayar web'de dolaşabiliyor

Apple'ın 27 yaşına ulaşan efsanevi modellerinden Mac Plus, bünyesindeki tarayıcı yazılımıyla modern web sayfaları arasında dolaşabiliyor. Bu şaşırtıcı gerçeği duymak, Mac hayranlarını mutlu ediyor. 

Aslında BBS'ler üzerinde dolaşabilmesi için tasarlanmış olan Mac Plus'ın bir kullanıcısı onun internete bağlanıp bağlanmayacağını görmek için TCP/IP protokollerini bilgisayara tanıttığında, hiç beklemediği bir sonuç almış ve tarayıcı modern web sayfaları arasında dolaşmaya başlamış. Elbette tarayıcı da, 27 yıl önce varlığı bile bilinmeyen GIF, JPG gibi görsel formatları görmek mümkün değil ancak, web siteleri text olarak tarayıcıda rahatlıkla okunabiliyor.

Sadece 8 MHz işlemciye sahip olan MAC Plus'ın 4 MB RAM'ı ve 50 MB sabit sürücüsü bulunuyor. Çıktığı dönem için bir "bomba" olan bu bilgisayarın 27 yıl sonra hala çalışıyor olması bile bir mucizeyken bir de modern web siteleri arasında dolaşabiliyor olması, Apple fanboylarının markaya neden taptığını da açıklıyor.

Bilgisayarın sahibi, o zamanların donanımları ile uyumlu olmayan bugünün internet bağlantı arayüzlerini ve portokolleri, MAC'in donanımıyla uyumlu hale getirmek için bir konnektör olarak RasberyPi bilgisayarı programlayıp çevirici arayüz haline getirmiş.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

cokk buyuk marifett :))

apple' ın bu niye pahalı olayı da budur zaten..

Bir samsung kullanıcısı olarak apple ı hep kaliteli bulmuşumdur iki şirket bir arada çok güzel şeyler yapabilir ama aralarında rekabet olması daha iyi yoksa bu kadar hızlı gelişim olmazdı :-)

4 MB Ram derken :D

Acaba hala İnternete giren değil çalışan bir Windows pc var mı 27 yıllık göstersinler :). Sonra da hala gelip Mac OS ile İOS ile Windows'u, Dandroid'i karşılaştırıyorlar.

RasberyPi işi gören esasen ....geriye möniterden görüntü almak kalıyor zaten ...neymiş linux üstün gerisi hikaye

Apple'ın kalitesi belli.Herzaman üst seviyede , kullanmadan yorum yapanlar ; gidip kendilerine bitane android telefon alıyolar ve elinizdekinin herşeyden daha iyi oldugunu sanıyolar.Kendinizi böyle avutmaya devam edin.

Bu gün aldığınız cihazları 27 yıl sonra da kullanmak için çürük elmaya kazıklanmaya devam edin.

valla yapilan sey hic de zor degil... islemci mimarisi ne powerpc mi, git links i veya lynx i ona gore compile et calissin... reklamlardan ve surekli onunuze cikan flashtan sikildaysaniz bire bir... oneririm...

gif, jpeg, flash yok, geriye birtek text yazı kalıyor, iyide bu bir marifet değil ki!

yazıya dikkat Apple tapan fanboylar demişler hadi bunuda inkar edin Apple iSheepleri Apple'a puta tapar gibi tapıyor...

Steve jobs

burada yorum yapanlar pek fazla birsey bilmiyor. teknoloji demek cep telefonu demek degil. omrunuzde bir kez olsun japonyada uretilen ve kendi ic piyasasinda kullanılan cep telefonlarını gordunuz mu? dunya 2g kullanırken japonyada o donem 3g+ vardı. ilk dokunmatik telefonu apple degil 1999-2000 arası yıllarda pioneer cikardi. bugun apple dediginiz telefonun ici 4 sirketten olusuyor sumitomo, mitsubishi, panasonic, hitachi. samsung bile butun parcaları japon firmalarından temin ediyor. biraz arastirin bol keseden atmaktansa. tapmayin elinizdeki elektronik plastik parcalarina. bu kadar hayranlıkla yazılmış yorumlara, amerikalı yazarın yazdıgı kitap ismi gibi "arabaya tapanlar" yerine "kucuk elektronik birimlere tapanlar" demek geliyor. cok abartıyorsunuz. dunyada ne var ne yok bi arastirin.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play