Bu iki araçla Google'dan izinizi saklayın!

Google'ın her adımınızı takip etmesi sizi kızdırıyor mu? İşte Google'dan gizlenmenin basit yolları!

Bu iki araçla Google'dan izinizi saklayın!
Aramalarınızı Google'dan gizli tutmanın iki yolunu yazımızda açıklıyoruz

Kişisel gizlilik, kimlik hırsızlığı ve sahte sayfalar son yıllarda internette en çok korku salan şeylerden oldular. Gerçek şu ki interneti sıklıkla kullanıyorsanız, kişisel gizliliğinizi korumanız pek mümkün olmayacaktır. Ziyaret ettiğiniz birçok web sitesi verilerinizi depolar, davranışlarınızı kaydeder ve hatta birtakım adresleri ziyaret etmeden önce ve ettikten sonra ne yaptığınızı izler. Şu an için herhangi bir kaçış yolu pek olmasa da izinizi en büyük risklerden saklamak istiyorsanız, bazı önerilerde bulunabiliriz.

Önereceğimiz bu iki araç, Google'ın arama etkinliğinizi izlemesine ve kaydetmesine engel oluyor. Ancak iki araç da kusursuz değiller. Kullanırken çıkabilecek olası sorunları 'Sorunlar' bölümünde ele aldık.

Track Me Not

Uyumlu olduğu tarayıcılar: Firefox, Firefox 4, Google Chrome

Track me not, arama motorlarının aramalarınızı görmesini engellemiyor ancak bunun yerine çok sayıda 'hayalet' arama gerçekleştiriyor. Gerçek aramanız, diğer aramalarınız arasında kaybolduğundan arama motorları hakkınızda doğru bir profil oluşturmakta başarısız oluyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

hiç biride mümkün degil pıroramın dilini bilen birisi onuda engelleye bilir googlede uzman ekip çalıştıgını düşünürsek bunların pek işe yarayacagını sanmıyorum

ne gerek var. google benim aramalarımı öğrense ne olur öğrenmese nolur. hergün milyonlarca arama yapıyo..

İnternette gerçek anlamda gizlilik mümkün değildir. Gizlilik için mesela proxy kullanırsanız; bu seferde bütün gezinti kayıtlarınız IP'niz vs. proxy sunucusu tarafından kayıt altına alınır. Gizlilik için eklenti vb. programlar kullanırsanız, verilerinizin öncelikle bu programların sunucularınca depolanmayacağının hiçbir garantisi yoktur. Kısacası birinden gizleneyim derken bir başkasına açık hale gelirsiniz. Gizlilik zannettiğimiz şey aslında verilerimi Google'mı teslim edeyim; yoksa Google'dan biraz olsun gizlenerek bir proxy sunucu ya da gizlilik sağladığını söyleyen bir programa mı teslim edeyim tercihinizden başka birşey değildir. Tarayıcınızın mesela javascript fonksiyonu açık olarak gezinti yapıyorsanız (java scriptlerin kapatılması birçok üyelik gerektiren vs. site için ciddi problem oluşturur) sadece bu bile sitelerden gizlenememeniz için yeterlidir. Hele birde bununla birlikte pc'nizde java yüklüyse bazı siteler istedikleri taktirde sizin pc'nize ait iç(192.168.1.10 gibi) IP'nizi bile rahatlıkla tesbit edebilirler. Gizliliği kısmende olsa sağlayabilmek için arama motorları vb. siteler için öncelikle ikinci bir tarayıcı kullanmak gerekli ve bu tarayıcınızda da özellikle javascript, java gibi eklentiler devre dışı bırakılmış, çerez alımları kapatılmış, indirme kayıtları, tarayıcı geçmişi, önbellek, çevrimiçi depolama vs. fonsiyonları kapatılmış olacak. (bazı tarayıcılarda bu fonksiyonların bazıları, geçmişi hatırlama özelliği altında kapatılabilmektedir.) Bu durum en azında arama motorları vb. sitelerin sizi takip etme ve gezinti alışkanlıklarınızı vs. öğrenmesini oldukça güçleştirir.

Evet google takip etmiş yada etmemiş neyi değiştirecek benim için!

@14:10

Haklısınız ama artık 'Anonymous (Anonim)' değil de 'Elite (Elit)' proxy denilen yeni bir kavram çıktı. Bu tür proxy'lerle hiçbir şekilde gerçek IP'nize ulaşamıyorlar, ve de sunucularda bilgi kaydetmiyorlar. Ayrıca bazılarında kendiliğinden gelen bir Güvenlik Duvarı ve hatta Antivirüs kullanılanlar bile var :) Ben bir keresinde nasıl oldu bilmiyorum ama bir ara Amazon.co.uk'un İrlanda sunucularının birinin proxy'sini kullanıyordum, internetim de bayağı hızlanmıştı :)

Firefox + BetterPrivacy yi tavsiye ederim.

Bu iki araçla Google'dan izinizi saklayın!
--------------------------------------------------
ne saklayacağım google kullanmam olur biter!

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Bu iki araçla Google'dan izinizi saklayın!
2
3
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir