Bu kameranın hızına kimse inanamıyor

Bildiğiniz tüm hızlı kameraları unutun. Bu kamera, saniyede 1 trilyon kare çekebiliyor!

Saniyede 1 trilyon kare kayıt yapabilen kamera

Yüksek hızlı çekim yapabilen kameralar artık sıradan kullanıcılara çok yabancı değiller. Eskiden sadece profesyonellerin ulaşabildiği bu pahalı donanımlar artık orta-üst seviye pek çok kamerada bulunabiliyor. 

Ancak öyle bir kamera var ki, onun hızını duyan şaşırıp kalıyor. Bilim insanlarının yeni geliştirdiği Sequentially Timed All-optical Mapping Photography (STAMP) teknolojisini kullanan bu kamera, bir saniyede tam bir trilyon kare kayıt yapabiliyor. Rakamla yazalım: 1.000.000.000.000 kare!

Elbette bu kamera, kelebek ve kuş çekmek amacıyla geliştirilmedi. Bilim insanlarının, ışık hızının altıda biri hızda hareket eden atom dalgalarının kristal yapılardan geçişini fotoğraflama ihtiyacı nedeniyle ortaya çıkan kamera yine ancak büyük bilim kuruluşlarında bulunabilecek.

Tokyo Üniversitesinde Keiichi Nakagawa tarafından geliştirilen kamera renk skalasındaki farklı değerleri yakalamak için kısa flaş patlamalarını kullanıyor; ardından ışığın çarptığı küçük nesneleri kayıt altına alabiliyor. Kamera ilk ortaya çıktığında saniyede sadece 6 kare çekim yapabiliyormuş ancak şu anda hız 1 trilyon kareye kadar çıkmış durumda. Bilim insanları bu yeni kamera sayesinde bilimin henüz inceleme fırsatı bulamadığı çok hızlı fenomenlere açıklama getirebileceklerini düşünüyorlar.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

bunun bize ne faydası olacak diyen tipler(hakaret etmek istedim ama yayınlamazlar sonra) yorum yapar birazdan.

@03 Mayıs 2015 18:37 senden başka bi kamil çıkmadı =))

İphone 10 da muhtemelen olur ;))

@03 Mayıs 2015 21:27 insan gözü saniyede 24 kare algılar. Pek bi işe yaranaz yani.

ışık hızından bile hızlı gibi

Bir sihirbazın üçkağıdını ortaya çıkartabilir mesela :)

"çok hızlı fenomenlere açıklama getirebileceklerini düşünüyorlar." TWİTTERIN HIZLI FENOMENLERİNE DE BİR AÇIKLAMA GETİRSE İYİ OLUR, bilmem kim ifşa fotoğraflarından bıktık la:):)

@04 Mayıs 2015 16:00 Sizin yorumunuzu görmesem benzer bir yorumu ben yapacaktım :)

insan gözünün 24 kare algıladığı batıl inanç.

@04 Mayıs 2015 tamamen sallamışsın, ne batıl inancı. 24 kare ortalama bir değerdir. saniyede 24 kare ve üzerini gözümüz akan bir görüntü olarak algılar. bu sınır gözdeki almaçların tekrar eski haline dönüp yeni bir görüntü algılamak için geçmesi gereken süreyle ilişkilidir. olay kimyasal olduğu için aslında bu kadar yavaştır. ama bunu sürekli yaptığı ve her bir almacın birbirinden bağımsız çalışarak bu işlemi tekrarladığı düşünülürse bu bir mucizedir.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir