Bu karakterler Chrome'u Mac'te kilitliyor!

Chrome'un bu sürümünde keşfedilen bir açık, onu kullananların canını fazlasıyla sıkabilir!

  • Zeynel A. Öztürk
Bu karakterler Chrome'u kilitliyor!

Modern web tarayıcıları, bir işletim sistemine dönüşebilecek kadar karmaşıklar. Bu hafta bir geliştiricinin yaptığı keşif ise yalnızca 13 karakterlik bir karakter dizisinin Google Chrome'u çökertebildiğini gösterdi.

Windows'taki Chrome'da yaşanmayan sorun, sadece Chrome'un Mac sürümünü etkiliyor. Mac kullanıyorsanız, web tarayıcınızı kilitlemek için buradaki sayfayı açmanız bile yeterli oluyor. Asurca gibi görünen 13 karakterlik metnin görsele dönüştürülmüş halini aşağıda görebilirsiniz:

Yapılan testler, kilitlenmenin her defasında yaşanmayabildiğini gösteriyor. Bazı durumlarda Chrome, metni farklı biçimde işleyip, kutucuklar halinde gösterebiliyor. Bu durumda karakterler gerektiği gibi gösterilmese de tarayıcı, kilitlenmiyor.

Sorunu bulan geliştirici, bu sorunun örneğin bir Gmail mesajıyla veya Facebook paylaşımıyla kötüye kullanılabileceğini söylüyor. Geliştiriciye göre metni Facebook'ta paylaşmak, Mac'te Chrome kullanan herkesin tarayıcısının çökmesine yol açabilir.

Google, Chromium sayfalarına bakarsak sorundan haberdar görünüyor. Firmanın sorunu yeterince önemli olarak görmesi halinde, bir sonraki sürümde ortadan kalktığına şahit olabiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Bir zamanlar bir chromium modası vardı; sahi ona ne oldu?

mobildede chrome say yazıldığında kilitliyor.

Tüm cihazlarımda Maxthon kullanıyorum. Böyle bir derdim yok. Daha doğrusu hiçbir derdim yok :D Üstelik reklam virüslerinden etkilenmeyen, donmayan bir tarayıcı Maxthon. Kullanıcı adı/parola eşitleme, sık kullanılan eşitleme, speed dial eşitleme, geçmiş eşitleme, tema ve uzantı eşitleme, ayarları ve tercihleri eşitleme, hatta indirilen dosyaları eşitleme, hatta ve hatta açık sekmeleri eşitleme özellikleri sayesinde internet deneyimim her zaman her cihazda yanı başımda.

Mac os asurca diline izin vermiyo demekki

yazıp eğlenecektim de windows ta olmuyormuş

Mac te java desteği yok javanın database i yok kütphane dosyalarında barınmıyor yüklemeğe geçerken bile klasör oluşturmadan yüklenmiyor biraz paskal yazılımı olmalı

Kitlenmedi Sehir efsanedi gibj

bana göre bu firmalar bu açıkları kasıtlı olarak yapmakta. çünkü google chrome en yaygın kullanılan tarayıcılardan birisi. açık bıraktıkça kullanıcıları kendi işletim sistemlerine çekmeye çaışmakta. daha sonraları ise güncellemeyle kapatma mahzereti uygulamakta. kısaca bu açıklar yanlışıkla değil bilerek yapılmış açıklar. şimdi diyeceksiniz kendi sistemlerindede açık var. evet var o açıklarda bilerek bırakılmakta tabikide bir üst modeline geçirtmek için bu yüzden güvenli bir işletim sistemi yoktur. çünkü güvenliği firma sağlamıyor.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play