Bu kez zafer Apple'ın!

Apple ve Samsung arasındaki bitmeyen savaşta son şoku yaşayan, Samsung oldu!

  • Berk Toparlak
Bu kez zafer Apple'ın!

Apple ve Samsung arasında süregelen patent savaşları geçtiğimiz hafta sonu yeniden alevlendi. İkili arasındaki çekişme, Samsung'un Japonya'daki iPhone satışlarının durdurulmasına yönelik açtığı dava ile yeni bir boyut kazandı.

Samsung, Apple'ın iPhone 4 ve 4S'lerde bulunan uygulama indirme ve uçak modu özelliklerinin patent ihlali kapsamında olduğunu öne sürmüştü. Ancak Tokya Bölge Mahkemesi 14 Eylül ve 11 Ekim tarihlerinde görülen davada Samsung'u haksız buldu.

Eylül ayındaki davada, uygulama teknolojisi incelendi ve mahkeme Apple'ın kullandığı teknolojinin Samsung'unkinden yeteri kadar farklı olduğunu belirterek iddiaları reddetti. Bir ay sonra ise mahkeme uçak modu özelliğinin yeni bir buluş olmadığı, eski teknolojinin geliştirilmiş versiyonu olduğunu öne sürerek Samsung'un patent ihlali talebini yine reddetti.

Görünüşe bakılırsa Samsung patent konusunda Apple kadar şanslı değil. Ancak önümüzdeki maçlarda ne gibi sonuçlarla karşılaşacağız, bilinmez.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

rüşvet vermediği içindir :) japon mahkemesi amerikan mahkemelerinin hakimlerinin varlığından haberdardır

samsung veya google androidin duru çbugun aşagı kaydırm özelliğini taklit eden apple a neden dava açmıyor? apple nefes alsalar bizi taklit ettiler diyecek kadar gözü körken samsung hiç oralı değil.

uçak modu 2003 yılında motorola mpx200 de bile vardı. neyin dalgasında bunlar anlamıyorum. sacma sapan patent mahkemeleri.

La bu işide fenerbahçe galatasaray meselesine dönüştürmeyin saçma saçma konuşuyorsunuz her yerde yok samsung apple ın dötü olamaz yok apple hırsız bırakın allah aşkına hepisi nokianın torunları :D

apple la samsung son bi sene içinde dava açmaktan başka hiçbir şey yapmadılar galiba

Apple çoğu zaman haklıydı ama uçak modu nedir ya iyice abarttılar bu işi yani

"iPhone satışlarının durdurulmasına" samsung ne kadar komik bişeysin sen öyle. hem appleın fikirlerini çal hem iphone satışlarını durdurmaya çalış. komik şey seni.

Samsung sen daha dur. Çok şok yaşayacaksın daha.

Findik kabugunu doldurmayacak sebepleri davayi uzatmak icin kullaniyorlar yazik...

ios daha stabilmiş işte bilmemneymiş akıllı telefon adı üstünde adam gibi görsellk göremeyeceksem hakkını vermeden kullanamayacaksam herşeyi belli bi sınırda durduran apple neden tercih edeyim ki? elimdeki 350 tllik telefonla nerdeyse aynı özelliklerdeki 3gs bile şuanki fiyatı 1.000 lira üstünde olan bi firma. bu piyasanın gelişmesi için tabiki benzer şeyler olacak birbirlerine benzeyecekler sonuçta işletim sistemi bunlar. diyebilir misiniz google chrome a sen nie firefox gibi arama motorusun diye? ikisininde işlevi aynı akıllı telefonlarda böyle böyle büyüyecek tamam apple durum çubugunu kullanmıştır ama samsungta birkaç benzerlik gösterebilir hemen dava açıp onu bitirmek ne gibi bi akıl karı olabilir ki. apple in istediği bu piyasada sadece ben olayım herkes benim mallarımı kullansın kasamdaki milyar dolarlar katlansın harcayacak yer bulamayayım. kimse kusura bakmasın [özellikl canımız kanımız iphone fanboyları] durum bu..

siz bukadar samsung daha iyi havalarına gırionuz ama appleın degeri daha fazla ve samsung herbi haltı üretio bulaşık makines bile var ama hala geçemiıo

Aşağıda yazılan yorumların vaktim dolayısıyla hepsini okuyamamış olsamda okuduklarıma göre şöyle bir yorum getirmek istiyorum Apple ile Samsung firmasını karşılaştırmak gerçekten aptallık olur. 300 TL değerinde android bir telefon alırsınız ve istediğiniz uygulamayı çalıştırırsınız fiyat ve özellik konusunda en iyi ürünü sunan firma Samsung.Fakat dikkatinizi çekmek istediğim bir nokta var oda kullandıkları işletim sistemidir.Kendim bilgisayar mühendisliği okuyorum çoğu insan işletim sisteminin öneminin farkında değil.Açık kaynaklı yazılım, işletim sistemi vb. olaylardan çoğu kimsenin haberi yok.Android bir yazılımı şuan istersem ben bile geliştirip internette sizlere sunabilirim fakat ios diye adlandırdığımız Apple da işler bu şekilde yürümüyor başvuruda bulunuyosun belli miktarda ödemede bulunuyosun bu tamamen uygulamaların ve kullanıcının güvenliği açısından önemli diyeceğim o ki apple açık kaynak kullanmıyor yani dışardan bir adam gelipte diyemiyorki şu uygulamasınıda ben geliştiririyim diye çünkü apple buna imkan tanımıyor. Birde Samsungçuların kendilerine göre en büyük koz olarak gördükleri FLASH olayı var tabi.Arkadaşlar Apple geleceğe yönelik çalışan bir şirket flash adobe'ye ait bir sistem bu günümüzde flash teknolojisini ne google ne microsoft desteklemiyor çünkü apple HTML5 diye adlandırdığımız çok daha kullanışlı yormayan bir programlama kodu ile sunuyor.Şuan flash var diye kullandığınız bir çok telefon teknolojiye ayak uydurmak için bundan 1-2 sene sonra HTML5 geçmek zorunda kalıcak. Ve son olarak toparlarsak Ankara-İstanbul arasını düşünün o yolu ayaklarımı yerden kescek bir otomobillede giderim diyebilirsiniz on numara konforlu bir şekilde gitmek istiyorum diyebilirsiniz size kalmış birşey bu noktada paraya kıyıp apple alcaksız ve kimse sizi apple alın diye zorlamıyor bu polemikler gerçekten çok sıkıcı olmaya başladı. Herkese çok teşekkürler

@27 Eki 2012 ----10:44 te yazan ziyaretçi arkadaşa cevabımdır---- bir bilgisayar mühendisi olarak bazı eklemelerde bulunmak isterim sayın ziyaretçi. söylediklerinde kısmen haklılık payı olsada olayları eksik ve yanlış yorumluyorsun açık kaynak olayını özellikle öcü gibi göstermen çok yanlış. dünyada en çok uygulama geliştirilen işletim sistemi windows dur ve başı yıllardır zararlı yazılımlarla ve onların geliştiricileriyle derttedir. ancak önlemlerini alarak yoluna devam etmektedir, üstelik güvenlik konusunda tamamen windowsun dışında ayrı bir sektör bile oluşmuştur.bugün antivirüs programları geliştiren şirketlerin değerleri yüzmilyonlrca doları bulmaktadır. söylemek istediğim bugün teknolojinin ve bilimin geldiği noktada en büyük pay yine windowsundur. çünkü kullanıcılarına sayısız imkanlar ve uygulamalar sunmaktadır. google nin android i geliştirmesindeki en büyük amaç, tıpkı windows gibi sınırsız uygulama seçeneği sunarak bu alanda imkanları sonuna kadar zorlamaktır. Google işletim sistemi için gerekli önlemleri alıyor ve bu konuda yalnızda değil şimdiden birçok mobil antivirüs programı android i emniyete aldı bile Sırf sizin bakış açınızla risk var diye bir işletim sistemi kötülenmez unutmayın risk yoksa başarıda yok APPLE nin insanlığa sunduğu şeyin adı "YÜREMEYİ ÖĞRENMEYİN UCUNDA DÜŞMEK VAR" GOOGLE nin insanlığa sunduğu şeyin adı "UCUNDA DÜŞMEK OLSADA YÜRÜMEK HATTA KOŞMAK GÜZELDİR" sadece güvenlik yada donanım üstünlüğünü bahane ederek kullanıcılarını sonsuz imkanlardan mahrum etmek bence bir üstünlük değil zayıflıktır sadece ios olsaydı ve akıllı tel. piyasasına hükmetseydi inanın bugün iphone3 ile idare ediyor olurdunuz ve bukadar uygulaması dahi olmazdı. ios un bugün geldiği noktada android işletim sistemi ile girişyiği rekabetinde payı vardır kırdıysam özür dilerim, amacım sadece cevap vermektir teşekkür ederim

samsung kullanıcı olarak apple ve samsung kullanıcılarına soruyorum. Neyin kafasını yaşıyorsunuz. biz bu teknolojiyi sırf bunların rekabeti sayesinde bu kadar ucuza kullanabiliyoruz. yok iostur yok androiddir. sağdan soldan duyduğunuz okuduğunuz yazılarla kullandığınız telefonların avukatlığını yapıyorsunuz. Kim zevkine göre canının istediği telefonu kullanmak isterse parasını basar alır. çenenizi yormayın kullandığınız telefonun keyfini çıkarın.

@28 Eki 2012 23:36 son söz budur ;)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play