Bu parça, neredeyse Xbox One'da olmayacaktı!

Xbox One üzerinde "olmasa da olur" şeklinde konuşulan parça, sizleri hayrete düşürecek!

  • Ertuğrul Süngü
Disk sürücü, neredeyse Xbox One'da olmayacaktı!
Disk sürücüsü olmayan bir Xbox One düşünülmüş

Yeni jenerasyon konsollar artık birçoklarının evine girecek kadardır piyasada fakat onların geçmişleri ile ilgili hikayeler bitmek tükenmek bilmiyor. Bu seferki haberimiz, Xbox One tanıtılıncaya kadar geçen sürede hakkında bolca dedikodu yapılan Blu-ray sürücüsünün ta kendisi!

Piyasaya çıkan Xbox One, bilindiği üzere Blu-ray sürücüye sahip. Oyunların yanı sıra, film ve audio CD'leri de oynatmamıza imkan sunan sürücü, özellikle yeni jenerasyon konsol modeli için büyük önem arz ediyor. Nitekim yapılan bir röportaja göre, Microsoft 2013 yılının ortalarına kadar geçen sürede, ciddi ciddi Xbox One'ı herhangi bir optik sürücü olmadan piyasaya çıkarmayı planlıyormuş. Resmi Xbox dergisinin internet sitesinde yayınlanan bir makalede, Microsoft Studios'un başında bulunan Phil Spencer'ın "Xbox One'ın optik disk sürücüsü olsun mu, olmasın mı?" eksenindeki tartışmalardan bahsetmesi büyük yankı uyandırdı.

Pek tabi Xbox One gibi bir konsoldan, optik disk sürücü gibi bir parçayı çıkardığımız zaman, seri üretim esnasında büyük miktarda maliyet farkı oluyor. Özellikle bu farkı, cihazın diğer donanım özelliklerini geliştirme üzerinde kullanılması hakkında konuşulduğunu da sözlerine ekleyen Spencer, "Bu fikir başlangıçta güzel gibi duruyordu. Fakat bant genişliği ve oyunların boyutlarını düşününce karşımıza bambaşka sorunlar çıktı" diyerek, cihazı Blu-ray ile birlikte üretmenin doğru karar olduğunu söyledi.

Fakat geçmişte yaşanan tüm bu tartışma, gelecekte üretilecek yeni Xbox One'ların, belki de optik sürücü kullanmadan piyasada olacaklarına bir işarettir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Ozur dilerim ama magarada felan mi yasiyorsunuz, haber geleli 1 ay oldu

Xbox kullananların çoğu SteamBox'a geçer böylece...

15 gün önce ps4 aldığım için sorun yok...

steam machine gibi olacakmış... oyunları internetten satacaklardı heralde...

iyiki SONY Varmis!Yoksa Blu-ray'a Nasil Gececektiniz?

@13 Oca 2014 01:49 Niye Toshiba yommuydu ki :) SAdece yarışı sony kazandı daha uygun maliyete toshibada üretmişti eskileri araştır istersen http://www.chip.com.tr/makale/blu-ray-mi-hd-dvd-mi_2011.html

xbox ps4 ün ynıda oyuncak kalıyor

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost