Bu robotlar herşeyi kokusundan tanıyor!

Köpeklerin yerini robotlar mı alacak? Bu robotlar herşeyi kokusundan tanıyor!

Bu robotlar herşeyi kokusundan tanıyor!
Yeni bir robot, hava alanlarındaki konteynırlarda bulunan tüm yabancı cisimleri tespit edebilecek.

Bilim adamları, yeni bir robot üzerinde çalışıyor. Bu robotu diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ise hava alanı ve benzeri önemli bölgelerde silah, uyuşturucu, patlayıcı ve illegal yollardan bir ülkeye göç etmeye çalışanlara karşı geliştirilmiş olması.

Sheffield Üniversitesi'nde ilk testleri yapılan yeni robot, kullanılmaya başlandığında ise yabancı maddeleri anında tespit edebilen dünyanın ilk kargo takip sistemi olacak.

Sensör yani algılayıcılarla donatılacak olan bu robotlar, en son teknolojiden de faydalanacak ve lazer ve fiber optik teknolojilerini de kullanacak.

30 cm. uzunluğunda olması beklenen ve robo-ferret olarak da bilinen bu robotlar, çelik bir konteynırın içerisine yerleştirildiğinde otomatik olarak kendini bu konteynırın çatısına taşıyor ve tüm konteynırı tarayarak yabancı maddeleri tespit etmeye çalışıyor. Yabancı bir cisim tespit edildiğinde ise bu bilgiyi doğrudan kontrolörüne gönderiyor.

Bu robotların en ilginç özelliği ise yasadışı olarak bir ülkeden diğerine kaçmaya çalışan göçmenleri de tespit edebiliyor olması. X-ray'lerin kulanılması, radyasyonun zararlı etkilerinden dolayı yasaklandığı için göçmenlerin konteynırlarla kaçabilmesi bugüne kadar mümkün olabiliyordu. Ancak bu robotlar, konteynıra yerleştirildiğinde bu konteynırın içerisindeki nefes alıp verirken çıkan karbondioksiti algılayabiliyor ve içeride herhangi bir kişinin bulunup bulunmadığını algılayabiliyor.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Adım Garavel. Bul beni :))

Baya gelişti robotlar. Görmevar duyma var kku eklendi. tat alma var mı bilmiorum. Sonumuz teminatöre dönmez inşallah xD.Bize bi Cem Kanar (chon conner) tarzı bişey laaım

gora gibi olmuş :D:D kokladım unutmam

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir