Bu saatten daha doğru saat yok!

Amerikalı bilim insanları, dünyanın en "dakik" atom saatini üretmeyi sonunda başardılar!

Bu saatten daha doğru atom saati yok!

ABD'de bulunan National Institute of Standards and Technology'e (Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü) bağlı çalışan bilim insanları, dünyanın şimdiye kadar gördüğü en dakik atom saatini üretmeyi başardılar. Saati geliştiren ekibin, bundan önce atom saati üretiminde karşılaşılan en önemli sorunlardan biri olan ve saat hassasiyetini etkileyen sürekli frekans değişikliğinden kaynaklanan hataları engellemek için yeni yöntem kullandığı belirtiliyor.

Bir saniye, "atomu oluşturan elektronların bir durumdan diğerine geçmeleri sırasında yaydıkları ışığın frekansı" şeklinde tanımlanıyor. Ancak atom hareket ettiği sırada bu frekanslar da değişiyor. İşte bilim insanlarının geliştirdiği yeni yöntem, bu hareketin yol açtığı Doppler etkisini en aza indiriyor. Ekip geliştirdikleri yöntemi ytterbium elementiyle birleştirerek, zamanı saniyenin 1018'de biri hassasiyetinde ölçebilen bir atom saati üretmeyi başarmış. Yeni yöntemin açıklandığı makalenin yazarlarından Andrew Ludlow, saatin hassasiyet derecesini şu sözlerle açıklıyor: "1018 hassasiyet derecesi, bilinen evrenin yaşının bir saniye hatayla tespit edilmesine denk bir kesinlik sunuyor."

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Üretmişler, iyi hoş da, saati söylememişler. Söylesinlerde biz de ayarlayalım saatleri :))

ama önce saati doğru ayarlamaları gerekiyor :D

Kol saati olacak mı şimdi bu? Zaman ölçeği olarak bu saat ışık hızına ulaşınca ne göstercek? Dünyanın sonu mu geliyor? Hepsi bir sonraki haberimizde ... :)

bilinen evrenin yaşının bir saniye hatayla tespit edilmesine denk bir kesinlik sunuyor. Demekle zaten hepten yanlış olduğunu kabul etmiş oluyolarki... Evrende 1 saniye hata ne demek onuda açıklasalar zaten kuru gürültü olduğu ortaya çıkardı.

yaz saati uygulamasına geçince ne oluyo benim kafam karıştı :)

Saat kaç şimdi?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir