Bu volkan güneş sisteminde ikinci!

Güneş sisteminin en büyük ikinci volkanı Dünya'da, ama biraz "aşağılarda" ortaya çıktı!

Devin üzerinde oturuyormuşuz

Bugüne kadar güneş sisteminin en büyük volkanlarının başka gezegenlerin acımasız atmosferlerinde bulunduğunu sanıyorduk ancak bilim insanları yanıldığımızı ispatladılar

Bilim insanları, güneş sisteminin en büyük ikinci volkanının, Dünya gezegeni üzerinde bulunduğunu keşfetti. Keşf, Japonya'nın 1500 kilomete doğusunda, okyanus altında yapıldı. Bulunan devasa volkanın dünyanın en büyük volkanı olduğu gibi, güneş sisteminin de ikinci büyük volkanı olduğu hesaplandı. yaklaşık 200 bin kilometre karelik bir alanı kaplayan volkanın boyutlarını tasavvur etmek için verilen örnek ise ürkütücü. Volkan, İngiltere ve İrlan'danın toplam yüzölçümü kadar büyük.

Volkanın en üst noktası denizin 2000 metre altında. En derin noktası ise 6 kilometre derinlikte bulunuyor. Yani 4 kilometre yüksekliğinde dev bir volkandan bahsediyoruz.

Volkan, güneş sisteminin en büyük volkanı olan, Mars'taki Olympus'tan sonra bilinen en büyük volkan sıfatını da bu boyutlarıyla kazanıyor.

Tamu Massif adı verilen volkanın 145 milyon yaşında olduğu hesaplanıyor. Son püskürmesinin ise 120-130 milyon yıl önce gerçekleştiği düşünülüyor.

İndirmek için tıklayın

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Bir tane yorum yok.. Cep telefonu haberi olsa dolup taşardı..

Yorum olmaz cunku burasi atlas yada national Geographic sitesi değil.

İşte buu apple yaptımmı en iyisini yapar...

Aynen ya..

Arada boyle haberleri gormek guzel bence

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir