Bu yenilik, Galaxy S5'te olacak!

Yeni bir rapora göre Galaxy S5, çok konuşulan bu özelliğe kesinlikle sahip olacak!

  • Zeynel A. Öztürk
Galaxy S5'in parmak izi tarayıcısı "doğrulandı"

Galaxy S5'in en çok konuşulan yeniliklerinden bir tanesi, cihazla beraber geleceği iddia edilen parmak izi sensörü. Yeni bir rapor, Samsung'un MWC'de tanıtacağı üst seviye cebinin gerçekten de bu işlevle geleceğini "doğruluyor".

Sammobile, yeni yayınladığı raporunda Galaxy S5'in parmak izi tarama işlevine sahip olacağını "doğruladı". Ancak yeni bilgiye göre sensör, ekranın içinde değil iPhone 5S'te olduğu gibi giriş düğmesinin üzerinde olacak. Anlatılanlara göre sensörün çalışması için parmağınızı kaydırmanız gerekecek, yani parmağınızı sadece düğmenin üzerine koymanız yeterli olmuyor. Bu bilgi doğruysa, Galaxy S5'in güvenlik işlevi, daha önce iddia edildiği gibi "iPhone 5S'tekinden daha iyi" olmayabilir.

Rapora göre 8 parmağınızı Galaxy S5'e tanıtmanız mümkün olacak, bu sayede farklı parmaklarınızı farklı görevlere veya kısayollara atayabileceksiniz. Parmak izi okuma işlevi ile gizli tutmak istediğiniz uygulamaları ortadan kaldırmanız da mümkün olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Apple yapsın, Samsung çalsın!

@18 Şub 2014 19:43 Parmak izi teknolojisini Apple mı buldu? 4-5 yıl önce laptoplarda vardı bu teknoloji

@19 Şub 2014 01:52 Ama nedense Apple yapınca Samsung yaptı.

@19 Şub 2014 01:52 Samsung un yapmayı düşündüğü dediğin teknoloji 10 seneden fazladır var. Ancak apple'ın yaptığı ilk. Eskiden de monitörler vardı. Amaç aynı görüntü göstermekse yıllar öncesinden var ancak UHD veya 3D görüntülü monitörler yeni. Anlıyacağın işlev olarak bakarsan sistem eski ancak işleyiş olarak bakarsan apple'ın yaptığı ilk. Yani sadece dokunmak yetiyor kaydırmaya gerek yok.

O yassı düğmenin neresine parmak izini kaydedecek

@18 Şub 2014 20:17 Parmağını kaydıracaksın, sadece üzerinde bekletmeyeceksin o yüzden o yassı düğme yeterli olacaktır ;)

samsung un yaptiği terbiyesizlik apple niye kopyaliyosun

@18 Şub 2014 21:51 samsungun çalması yeni birşey değil ki neden şaşırıyorsun apple yapar diğerleri çalar piyasa yıllardır böyle.

samsung çok beceriksizsin öl bence.....

Parmak izi sensörünü ilk apple kullanmadı. Daha önce de akıllı telefonlarda kullanıldı. Bu Apple'a mal edilemez.

@anarcho tamamda apple bnu en iyi şekilde piyasaya sunan oldu ilk akıllı telefonuda apple yapmadı ilk dokunmatik telefonuda apple yapmadı ilk wifiyi de apple yapmadı var olan şeyleri en iyi şekilde bünyasinde barındıran marka

@anarcho Televizyonda ilk defa üretilmedi ancak UHD ve 3D gibi işlevler yeni. Anlıyacağın parmak izi sensorü yeni bir teknoloji değil ancak apple'ın yaptığı kaydırmadan parmak izini anında okuması yeni. Yani işleyiş yeni. Eğer Samsung ekran üzerinden parmak izini okuyabilecek teknoloji uygularsa işte buda daha yeni bir işleyiş olacağından, yeni bir teknoloji diyebiliriz.

İyide bu ozelkik kac sne once toshiba g500 de vardi

Yalniz telefon icin parmak izini apple dan once lg de de vardi hersey apple in degil yani

ya tamam vardi vardi da yillardir bu ozelligin suratina bakan mi vardi? ona bakarsan tablet de vardi, ona bakarsan 2007ye kadar cep telefonu da vardi... anlamayan adamlara laf anlatmaya calisiyiz iste...

Motorola diyorum. Laptoplar diyorum. Samsung a hirsiz diyenlere de ugurlar ola diyorum.

ayfondaki meme ucu ile de açılıyordu diye yazmıştı gazeteler. aynı olması mümkün değil

O dediğiniz teknoloji yıllardır var. Ancak işleyiş hep aynı: yani parmağınızı sensor üzerinde kaydırarak okutuyorsunuz. Apple ise düğmenin üzerinde parmağınızın durması ve anında okumasını mümkün kılıyor. Eğer samsung ekran üzerinden parmak izi okuma olayını yaparsa aynı apple gibi parmak izi olayına yeni bir boyut getirmiş olacak. Olayın mantığı aynı ancak işleyişler farklı. Eskiden de dokunmatik ekranlar vardı ancak resistive ekran çok kısıtlı ve sorunlu bir çalışma sergiliyordu. Ancak apple ilk capacitive ekran kullanarak işe yeni bir boyut getirdi. -Yani apple da ekran var yeni mi yapmış? -Yoooo eskiden 3310 da da ekran vardı demek gibi birşey oluyor.

Kamera üzerinden retina taraması yapıp açılan bir telefon olsaydı daha iyiydi. Telefonu yüzünüze yaklaştırınca %100 doğrulukla açılsın. Yüz tarama var ama sağlıklı çalışmıyor. Telefon bu taramayı saliseler içinde yapmalı.

bu samsun böyle gelse bile satmycaktır wp çok dha ucuz ios da ucuzlamşken nedn insanlar android alsın ki hayatınıza yenilik katın bayanlar baylar eski kafalılar

@19 Şub 2014 14:33 haklısın kardeş.Keşke herkes senin gibi düşünebilse herkesin diline düşmüş ''nokia almayın android bile değil, iphone pahalı onu alcağınıza samsung alın'' ne saçma şeyler bunlar.Bence en iyi işletim sistemi windows phone 8 (windows phone 8.1 güncellemesi yolda o da gelsin artık kimse tutamaz nokia 'yı windows phone'u)

Sen de yorum yaz

 



CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost