Bir Sonraki Yenilik Bükülebilen Ekranlar Olabilir!

Cep telefonlarında bir sonraki büyük yenilik, belki de bükülebilen ekranlar olacak! İşte onlar hakkında bilmeniz gereken 5 şey...

4. Potansiyel alanlar

4. Potansiyel alanlar

Bükülebilen ekranlarla ilgili akla ilk gelen soru, bu ekranların ne işe yarayacağı. Bükülebilir ekranların ilk faydası, dayanıklılığı olacak. Ekran esneyebildiği ve şekil değiştirebildiği için sabit ekranlara göre darbelere karşı daha dayanıklı olacak.

Giyilebilir teknolojilerde vücudumuzun şekline ayak uyduran cihazlar, bükülebilen ekranlar sayesinde gerçeğe dönüşebilir. Telefonlar da şekil değiştirip, Lenovo Cplus prototipinde olduğu gibi bileğimize takılan bir teknoloji halini alabilir. Otomobillerin bükülebilen ekranlardan faydalanması da kaçınılmaz olacak.

5. En zorlu engeller

CES ve MWC gibi büyük etkinliklerde bükülebilen ekranlara her sene rastlıyoruz, yani karşımızda yeni bir teknoloji yok. Peki neden piyasada bir tane bile bükülebilen telefon yok?

Bunun nedeni, bükülebilen ekran üretmenin zorluğunun yanında, bükülebilen bir cihaz üretmenin iyice zor olması. Bükülebilen cihaz üretmek için üreticilerin diğer bileşenleri nasıl esnek hale getireceklerini keşfetmeleri gerekiyor. Özellikle piller, şu anki teknolojileriyle bükülmenin önünde duran önemli bir engel.

Şimdilik bükülebilen bir cihaz yapmanın tek yolu, bir menteşe yoluyla ekranı belirli bir noktadan bükmekten geçiyor. Benzer bir konsepti Lenovo Yoga Book ile görmüştük. Menteşe kullanıldığında katı bir pil ve silikon kullanımına devam edilebilir ve buna rağmen bükülebilir bir ekran sunulabilir.

İlk bükülebilen ekranların piyasaya çıkmasını sabırla bekliyoruz ve bu yaşandığında, tasarım ve yenilikçilik anlamında sayısız fırsatın ortaya çıkmasına şahit olabiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Bükülebilen beklentim yok cam yerine plastik fiber alaşım olsun. Yere düştüğünde kırılmasın yeter

@07 Şubat 2017 11:31 Bu adamı işçi olarak fabrikada çalıştırmak lazım. Ne fabrikası yönetim katında hem de. Çünkü daha önce kimsenin aklına gelmemişti bu çözüm, vay beee.

Chıp dergisi güzel teknolojik haberler veriyor.Anlamadığım bu dergi editörleri hiç teknik ve bilimsel buluş yapamıyor mu?Kendi icatlarınız yok mu? En azından üniversitede akademisyenlerin ve öğrencilerin teknoloji ile ilgili yazdığı makaleleri yayınlayın.Bu sayede eğitime katkıda bulunmuş olursunuz.Diye düşünüyorum.Selam ve saygılarımla.

Camsiz samsung telefonlar hala dokunmayi algilayabiliyor o zaman corninge de gerek yok. Youtube da ornek videolar var

Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir