Büyük Çaplı Bir Saldırının Ayak Sesleri!

Avrupa'da farklı ülkelerden gelen raporlar, WannaCry'ın ardından bir başka büyük fidye saldırısının habercisi olabilir!

  • Zeynel A. Öztürk
Büyük Çaplı Bir Saldırının Ayak Sesleri!

Bazılarına göre geçen ayki WannaCry saldırısından bile büyük hale gelecek bir saldırı, Avrupa'da tehlike saçmaya başladı.

Rusya ve Ukrayna'ya odaklanan Petya adlı fidye yazılımının Avrupa'da da görüldüğü söyleniyor. Zararlı hakkında Danimarka, İspanya ve hatta ABD'den gelen raporlar, zararlının yayılma potansiyelinin habercisi olabilir. Saldırıdan en çok etkilenen Ukrayna'da sadece iş dünyasının bilgisayarları kilitlenmekle kalmadı, Central Bank gibi devlet kurumları ve hatta Kiev'deki Boryspil Havalanı dahi etkilendi.

Kaspersky Lab araştırmacılarına göre yaşanan bu saldırılar, Petya'nın değiştirilmiş bir sürümü olan Petrwrap'ın sorumluluğunda. Petya'nın teknik detayları pek bilinmese de Avira ve Payload Security, saldırının WannaCry'da ortaya çıkan EternalBlue açığını kullandığını söylemişlerdi.

Twitter'daki ilk raporlara göre hacker'lar, şifrelenen dosyaları çözecek anahtar için 300 dolar civarında bir para talep ediyorlar. Şu ana dek sadece sekiz ödemenin yapıldığı söyleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Anlaşılan sermaye babaları ve bankalar, geçen söylentide iyi kar edemediler, şimdi aynı senaryoyu bu defa haber vererek yapacaklar. Konu aslında şu: bu saldırı bir palavra, bunların tek yaptıkları aslında atm, borsa ve banka işlemlerinde mudilerinin paralarını, mudilerinin rızası ve sözleşmeleri dışında geç ödeyerek yani bankada tutarak kar etme amacı taşıyan bir yalan, ve bunu da siber salırı atındayız sistem çalışmıyor açıklamasının arkasına saklanarak yapıyorlar.Elde edilen karı hesaplayın..

bir altta ki yoruma devam: Ayıp, wannacry miş, bulaştığını iddia ettikleri dosyaları kendi makinama taşıdım anti virus kullanmadığım halde kendime bir türlü bulaştıramadım, neden bulaştığı iddia edilen dosyaları makina manuel olaak taşıdığımıda söyleyeyim, wannacry sadece prono siteler ve o ortamlardan bulaşıyor ve benimde o ortamlarda işim yok, buda eşittir wannacry bulaştığını iddia eden ne kadar banka kurum kuruluş yada personel varsa pronografi üzerinde iş üretiyor demektir.

Sen de yorum yaz