"Çakmacı"dan Apple'a dava!

Bu sefer Apple çakma iPhone üreticilerine değil; çakma iPhone üreticileri Apple'a dava açacak!

GooPhone'dan Apple'a garip tehdit

iPhone 5'in sızan bileşenleri ile meydana getirilen taklit cep GooPhone, herkesi şaşırtmıştı. Android işletim sistemine sahip telefonun arkasında Çin asıllı bir şirket bulunuyor. Çinli şirket şimdi iPhone 5'in GooPhone'a benzemesi halinde Apple'a dava açacaklarından bahsediyor.

GooPhone'un arkasında bulunan Çinli şirket, GooPhone iPhone'dan önce piyasaya sürüldüğü için Apple'ın tanıtacağı ürünün benzerlik taşıması halinde onu "kopya" sayacağını ve dava edeceğini söylüyor. Buradaki çarpık mantığı anlamaya çalışmayın, çünkü Çin'de kurallar biraz farklı işliyor.

Bu gelişmeyi Apple nasıl karşılayacak bilinmez ama GooPhone'un iPhone 5'in sızan parçalarını bir araya getirdiğini biliyoruz. Bakalım telif hakkı konusunda ilerleyen günlerde neler yaşanacak ve bizi başka hangi gülünç olaylar bekliyor olacak...

Patricia Benlisoy

Okuyucu Yorumları

Toplam 33 Yorum

:) Çok iyi oldu bu ya

Biraz paralel evren meselesine benzemiş :)

Gülerim ki :D

Dağdan gelip bağdaki kovmak bu olsa gerek :)

@06 Eyl 2012 10:45 Neden Apple havaya suya yandan kaydirmaya patent alip Amerika'da dava edince Amerikali jüri üyeleri Apple yaninda karar verince iyi ayni seyi Cinli yapinca mi kötü oluyor.

@06 Eyl 2012 14:12 Piyasada İphone varken Çin yoktu onun taklitleriyle bi yere geldi şimdi böyle bi şey yapması gülünç bi durum.

Bence bu olay gülünçten çok sinir bozucu...

Türk usulü gördüm gibi oldu..

Apple zamanında o çıkan parçaların patentini çoktan almıştır. Hiçbir sorun yaşamaz

Bunu anasayfadan düşürmeyin. Ehehe, haber budur ya :D

sonunda ahahahah benimde aklıma gelmişti :D :D

çinli diyolarda bu kesin türktür...

Çinli firma bence davayı kaybeder...

Bu çakallara apple öğretti bunu şimdi sıra onda

ve derken yıl olur 2015 basında şöyle bir haber eskiden bundan yıllar yıllar önce apple diyebir firma vardı ona ne oldu bilen varmı var tabi olmaz önceler o herkezi dava etti sonraları sakaktaki adam bile onu dava eder oldu mahkeme salonlarında kayboldular :))

GooPhone şirketi 1

GooPhone kendi telefonlarıyla iphonu bi yanyana koysunlar. Körler heralde :D

bu kadar saçma nedenlerle samsunga dava açıp kazanılabiliyosa bence çinlilerde dava açsın onlarda kazanabilir.İkiside aynı mantık. Sizde hükümeti arkanıza alın kendi ülkenizde istediğiniz cezayı kestirin

apple da yazılımıma benzerlik var diye, tuş kilidi açma sisteminin benzerliğinden dolayı bir dava açar. Garibim ödeyeceği tazminatı görünce aya roket yapar gider. :D

Iphone 5 buna benzemeyecegi icin sorun olmayacak. Sizan parcalar bilerek sizdiriliyor sadece reklam amacli

iphone 5 o cihaza benzerse bırakın davalarını açsınsan sonuç olarak apple patentini bunlardan önce aldığından bunlar kaybedecek ve o parayı ödemek için kendileri yani şirketi satsalar bile ödiyemicekler :D

makaleden anladığım kadarıyla işin patentle alakası yok. Olay şu; önce çıkartan kazanır. Apple'ın reklam amacıyla parçaları sızdırması, Çin gibi güçlü bir piyasada, elinde patlayacak gibi görünüyor. Bekelyip neler olacak göreceğiz.

Patlak haber budur arkdaş :D

hele kendileri içindeki yazılımın ios'a benzerliğinin hesabini versin. andoroid olabilir ama görünüm ios.

hiç gülesim yoktu valla :D bu nasıl bir beyindir :D çin malı üreticilerinden de bu beklenirdi gerçi. niye şaşırıyosam..

Adı sahtecilik, sahtekarlık ya da her ne olursa olsun, bu olaya girişimcilik deniyor, insanlar aklını zekasını konuşturuyor, kimisi Mercedes kendine web sitesi açmadan önce sıradan sen ben mercedesbenz com diye site açıp bmw lehine reklam yapıyor daha sonra mercedese bir kaç milyon dolar karşılığında satıyor =) Kimisi de böyle bir girişimcilik örneği gösteriyor, bu yıl dünya ülkeleri ekonomik olarak düşüş gösterirken çin yükseliyor, bu da bu şekildeki zekalar sayesinde gerçekleşiyor, hayranlık duyuyorum.

Kesin lazdır :)))

yahu yüzsüzlüğünde bu kadarına pes hakikaten. neyse yakında alırsınız dersinizi epıldan... allan çakmacıları :)

hep apple saçmalıyacak değil ya.

haha ha hiç güeceğim yoktu :D Epılın parası bol verir parasını kurtulur. Tasarımların ne kadar gizli kalması gerektiğini de öğrenmiş olduk yoksa China Copy :)

Parçalar zaten tek tek patentlenmiş ve telif hakları alınmıştır. Çinliler ancak havasını alır

:D:D:D: gülerim anca

ya öyle yorumlar varki sanki apple sadece iphoneden gelir elde ediyo pc ve mac ler eline alipta bi bakmayan anlamaz ne kadar zavallica yazilar cahillik üst seviye.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir