CD satamıyoruz, gelecek mobil müzikte...

CD'nin sonu mu geldi?: Mobil müzik endüstrisi, 2011'de çok büyük rakamlara ulaşacak...

CD satamıyoruz, gelecek mobil müzikte...

CD satışlarının hızla düşmeye devam ettiği müzik endüstrisinde, şirketler alternatif kazanç yolları bulmaya çalışıyor. CD gibi fiziksel medya satışları yüksek kar marjına sahipken, düşük kar marjlı dijital satışlar, şirketlerin sürümden kazanmasını sağlayabilir.

Araştırma şirketi eMarketer'in yaptığı bir çalışma, fiziksel müzik satışlarının düşmeye devam edeceğini, fakat dijital ve mobil müzik satışların da hızla artacağını öngörüyor. Araştırmaya göre, mobil bağlantıların hızı arttıkça, dijital müzik indirmek kullanıcılar için çok daha pratik hale gelecek.

Raporda 2011 yılında mobil müzik satışının 7.3 milyar dolarlık bir endüstri haline geleceği tahmin ediliyor. 2007 yılında mobil müzik 1.7 milyar dolarlık bir hacme sahipken, bu yıl sonunda satışların 3 milyar doları bulması bekleniyor. 2009'da 4.8 milyar dolara yükseleceği tahmin edilen satış rakamlarının 2010 yılında 6.2 milyar dolara ulaşacağı belirtiliyor.

Raporda mobil müzik endüstrisine dahil edilen medya çeşitleri cep telefonu melodileri, şarkılar, video klipler.

Birçok mobil hizmet şirketi pazarda beklenen bu büyük yükselişten pay almayı umuyor. Günümüzün en büyük dijital müzik hizmeti olan iTunes'ın da cep telefonu melodileri ve benzeri ürünlerle mobil müzik piyasasında daha etkili olmayı planladığı belirtiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

iTunes store ne zaman türkiye yi de kabul edecek bilen var mı?

Kendi öngörüme göre:

Cd marketlerin yerini kablosuz yükleme sistemlerinin yer aldığı bir çeşit wi-fi shoplar alacaktır. bu shoplara giren müşteriler seçtikleri albumleri yada medya çeşitlerini telefonlarına, mp3 playerlarına yada mobil medya araçlarına kablosuz olarak aktarıp ücretini ödeyeceklerdir. bu shoplar da klip, film, program ve oyun satışıda yapılacaktır.

23 senedir bir studyoda ses mühendisiyim. Eğer 10 milyarlık bir müzik sisteminiz var ise ve HI-FI düşkünü iseniz, mp3 takın o müzik setine bir dinleyin. Sonra ses CD sini takın, haranlık duyarsınız sese. Türkiye de üretilen yani kaydedilen sesleri bilemem. Onların master bandları ucuz olabilir, bundan dolayı da kayıtları kötüdür. En iyi mp3 (ki hiç alakam yoktur, anlamam) 320kbit olabilir ama bir ses CD sinde siz ham sesi (yani işlenmemiş sesi) duyarsınız. Bu da kalite olarak en az 1114 kbit dir.
Büyük bir kesim mp3, wma gibi formatları benimserken, bazılarına ise (benim gibi) normal ses CD kalitesi yetmez ve super audio CD leri yada audio Blu-Ray lar i (jennifer lopezin, madonnanın, britney in resmi Blu-Ray disklerini) satın alırlar.

Avrupada Blu-Ray audio diskler satılıyor. Çok da talep gördü beklenildiğinden.

Muz yememiş bir insana muzun tadını anlatabilir misiniz?

Bang&Olufsen in beolab 5 i var. linkini koyuyorum. 2 sene evvel satın aldım bunu. http://www.bang-olufsen.com/page.asp?id=40&bhsp=17027333&bhqs=1

Senfoni orkestrasının ses bakımından yetmediği zamanlarda bunu 140.000 kişilik salonlara koyuyorlar avrupada ve 2 tane yetiyor. 30.000€ çifti.

Bu hoperlörler bilgisalyarlı ve odaya yerleştirdiğinizden sonra tuşa basıyorsunuz, odanın hacmini, yansıtma oranını, ses düzenini ayarlıyor. Dünyanın en iyi ses veren kolonu ödülünü 7 senedir hiçkimseye bırakmadı. Akustik biliminde bir numara olan üniversiteler tarafından denendi ve en iyi seçildi. Kolonu birkez odaya koyun, düğmesine basın, siz 200 m2 lik odada gezin. Yüksel ses yadsa düşük ses önemli değil, gözleriniz bağlıysa bile kolonların nerede olduğunu bilemezsiniz. Çünkü ses odanın her yerinde aynı. Bu markanın kulaklıklarını ABD de savaş uçaklarında kullanıyorlar.

Paranız varsa alın derim. Ben şahsen müzik cennetindeyim. İstediğim zaman madonna bana konser veriyor :O))

Müziği seviyorum...

haa unutmadan ses yükselticisi bu kolonun içinde. Yani kolu satın aldığınızda mesela sony amfi almanıza gerek yok... 2500W luk HI-FI %0.0001 distorsiyonlu (ses bozulmalı) amfisi var üreticisi tarafından kolonun içine konulmuş. WMP 11 in equlaizer 10 lu band ses ayarlaması var fakat bunun içinde (bilgisayarlı full otomatik) 256 bandlı equalizer ı var. ve bunu bilgisayar otomatik ayarlıyor...

dijital müzik elbette cıkısta ancak cd nin önüne gecemez.Cd lerin (ilerde baska bir isime dönmesi cok normal) vermıs oldugu kalıteyi dijital teknoloji veremez maalesef.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir