Cep Telefonlarının Sırları

Cep telefonunuzun bildiğiniz tüm özelliklerini verimli bir şekilde kullanıyor olabilirsiniz. Peki ya bilmediğiniz özellikleri? Bu ay, PC’nizi kullanarak cebinizde saklı olan bilgilere nasıl ulaşabileceğinizi göreceksiniz.

Cep Telefonlarının Sırları (Sayfa 2)

Cebinizin ekranında kendi logolarınızı görmeye hazır mısınız?
Size özel logonuzu yeşil ekran üzerine tek tek noktalar koyarak tasarlayabileceğiniz gibi, isterseniz programın görüntü yakalama özelliğinden de yararlanabilirsiniz. Bunun için, araç çubuğunda yer alan fotoğraf makinesi simgesine tıklayın. Seçmiş olduğunuz logo türüne bağlı olarak, imleciniz belirli bir boyutta çerçeveye dönüşecektir. Daha sonra, ekran üzerinde istediğiniz yere tıklayarak, buranın görüntüsünü tek renkli olarak cep telefonu ekranına aktarabilirsiniz. İsterseniz farklı bir resim düzenleme programında hazırlayacağınız uygun boyuttaki BMP dosyalarını da logo olarak kullanmanız mümkün olacaktır. Bunun için de, File menüsü altındaki Open seçeneğini kullanabilirsiniz. Bahsettiğimiz yöntemlerden biriyle logonuzu oluşturduktan sonra File menüsü altından “Upload image to Phone” seçeneği ile logonuzu anında cep telefonunuza gönderebilirsiniz. Ayrıca yine File menüsü altında yer alan “Get current image from phone” seçeneğini kullanarak, tam tersi işlem gerçekleştirip, telefondaki simgenizi bilgisayarınıza aktarmanız da mümkün olabilir. Yeni simgeler denemeden önce, eskisini bu yolla yedekleyebilirsiniz.

Cep telefonunuza klavye eklemek sizce ne kadar mümkün?
Hazırlamış olduğunuz eğlenceli ve hareketli logoları, isterseniz bir arkadaşınıza da yollayabilirsiniz. Üstelik sadece logoları değil, zil seslerini ve hatta SMS mesajlarınızı da bu yolla gönderebilirsiniz. Böylelikle 10 parmak kullanabileceğiniz klavye rahatlığında arkadaşlarınızın mesajlarına en hızlı şekilde cevap atıp onları şaşırtmanız da mümkün olabilir. Bunun için önce File menüsü altındaki “Send image via SMS” seçeneği ile SMS Send penceresini açın. Burada alt bölümde yer alan farklı kartları kullanarak, sadece logo değil, SMS göndermeniz de mümkün olabilir. En üst bölüme mesaj merkezi numarasının yazılması gerekir. Eğer telefonunuz bağlı ise bunu Get Default tuşuna tıklayarak, otomatik olarak yapabilirsiniz. Benzer şekilde bir alt satıra, arkadaşınızın telefonunu elle girmek yerine Phonebook tuşuna tıklayıp, telefonunuzdaki telefon defterinden de yararlanabilirsiniz. Bu durumda LogoManager, önce tüm listeyi bilgisayarınıza aktaracaktır. Eğer Text kartını kullanarak sadece mesaj gönderecekseniz, 160 karakterlik mesajınızı yazıp Send tuşuna basmanız yeterli olur. Graphic kartında ise ek olarak, karşı tarafın telefon operatörünü de belirtmeniz gerekir. Farklı bir menü altından da olsa, zil tonları da diğerlerine benzer bir şekilde karşı tarafa ulaştırılabilir. Program içindeki pratik RTTTL editörü, yeni besteler hazırlanma işini oldukça kolaylaştırıyor. Ayrıca bu şekilde, başka kullanıcılar tarafından hazırlanmış onlarca hazır zil sesini de yükleyip kullanmanız mümkün oluyor.

SIM kartınızı değiştirirken telefon defterini yedeklemek
Araç çubuğunda en sonda yer alan simge telefon ile ilgili birçok bilgiye ulaşabileceğiniz Phone Explorer penceresini karşınıza getirecektir. Bu pencere altından IMEI kodunuzdan telefon yazılımınızın sürümüne, hızlı arama tuşlarına atanmış numaralardan tüm telefon defterinize kadar bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Eğer bu bilgiler içinden telefon defterinizi telefon yerine SIM kart üzerinde saklıyorsanız, SIM kartınızı değiştireceğiniz zaman büyük bir sorun ortaya çıkacaktır. Çünkü, tüm bu kayıtları elle yedeklenmek oldukça zahmetli bir iştir. Ancak Phone Explorer penceresi altında My Phone’a sağ tuş ile tıklayıp, “Save backup to file” seçeneğini kullanarak belki de saatler sürecek bir işi, birkaç saniyede halledebilirsiniz. Ayrıca isim ve telefon değişikliklerini bu seçenek altından, hızlı bir şekilde gerçekleştirmeniz de mümkün olabilir. Size birçok bilgi sunmasına rağmen, yazının başında belirttiğimiz gizli bilgiler burada yer almaz ve onlara ulaşmak için yine bu yazılım içinde yer alan bir başka özellik olan Network Monitor seçeneğinin kullanılması gerekir.

Telefonunuzun sizden gizlediği bilgiler su yüzüne çıkıyor
Tools menüsü altından Network Monitor seçeneğini kullanarak, gizli bilgilere ulaşabileceğiniz pencereyi ekrana getirebilirsiniz. Bu seçenek çoğu telefonda yer alan, ancak kullanıcılardan saklanan Network Monitor adlı bir menüyü aktif hale getirerek, bilgileri kullanıcıya ulaştırır. Bu bilgiler aslında sadece telefon servis elemanlarının işine yarayacak bilgilerdir ve yanlış bir şekilde değiştirilmeleri telefonun işleyişinde sorunlara yol açabilir. Dolayısıyla bu seçenek normal kullanıcılara sunulmaz. Ancak diğer taraftan şimdiye kadar kaç mesaj attığınızdan telefonu kaç kere şarj ettiğinize kadar, çok detaylı istatistik bilgileri de içerirler. Eğer bu tip istatistikler ilginizi çekiyorsa, bu pencere altındaki Enable tuşuna tıklayarak, menüyü aktif hale getirebilirsiniz. Bundan sonra ister telefon üzerinden ister bu pencere aracılığı ile, bilgileri izleyebilirsiniz. Dikkat! Bu değerlerden kesinlikle herhangi birini değiştirmeyin. Bu telefonunuzun doğru çalışmamasına yol açabilir. Bu yüzden bilgileri sadece LogoManager altında yer alan Network Monitor penceresi üzerinden izlemeye özen gösterin. Bu şekilde yanlışlıkla değişiklik yapmanız da önlenecektir. Telefonunuzda bu menüyü seçip 01 yazdıktan sonra, yukarı ve aşağı okları kullanarak da bu bilgileri izleyebilirsiniz.
Menüyü kapayıp tekrar normal kullanım moduna dönmek içinse, tekrar aynı menüyü seçip 00 kodunu girmeniz gerekir. Bu menüyü tamamen kaldırmak için telefonunuzdaki Netwok Monitor menüsünü seçip kod olarak 241 yazın. Menü kaybolacaktır. Network Monitor altında yer alan menüler ve bu menüler içinde yer alan her bir sayının anlamı için Nokianetmondoc.zip adlı DOC dosyasına başvurabilirsiniz. Sonuç olarak, cep telefonunuza kablo yardımıyla logo, zil ve SMS atmakta ya da gizli Nokia oyununu aktif hale getirmekte hiç bir sakınca yoktur. Ancak farklı yazılımların kullanılmasıyla SIM kilidinin kırılması, yeni kullanım dillerinin eklenmesi ya da titreşim aparatı taktırarak bu menünün aktif hale getirilmesi gibi, diğer bazı değişiklikler, onun garanti kapsamı dışında kalmasına neden olabilir. Bu nedenle, ya değişmemesi gereken özellikleri öğrenip ona göre davranın ya da en iyisi garantisi devam eden telefonu nuz için biraz daha bekleyin.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

süper yapılmış bu bölüm

Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Cep Telefonlarının Sırları (Sayfa 2)
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir