Cep Telefonu Yazılımını Güncelleyin

Yeni Nesil Sony Ericsson kullananlar, cep telefonlarının yazılımları kolayca güncelleyebilirler.

  • Cenk Yapıcı

Cep telefonunuz bazı uygulamalarda hatalar mı veriyor? Yoksa anlık kapanıp açılmalar ya da yavaşlamalar mı oluyor? Bunların önüne geçmek ve cep telefonunuzun son sürüm yazılımını kullanmak istiyorsanız, telefonunuzun yazılımını kolayca güncelleyerek işlevini artırabilirsiniz.

Donanımınız ne kadar iyi olursa olsun, yazılımı günümüzde eski kalmış bir cihaz isteklerinize tam anlamıyla cevap veremeyebilir. Sony Ericsson ve Nokia gibi dev cep telefonu firmaları ürettikleri cep telefonlarının yazılımlarını mümkün olabildiğince sık şekilde güncelliyorlar ve internet sitelerinden yazılım güncellemelerini duyuruyorlar.

Sadece deneyimli kullanıcılara tavsiye edilen yazılım güncelleme işlemlerini kullanarak telefonunuzun birçok özelliğini iyileştirebilir ve güncelleyebilirsiniz. Sony Ericsson kullanıcıları için özel olarak hazırladığımız makaleyi inceleyerek, siz de cep telefonunuzun yazılımını kolayca güncelleyebilirsiniz.

Sistem Gereksinimleri

Sony Ericsson yazılım güncellemesi gerçekleştirmek için kullanacağınız bilgisayarın minimum özelliklerini şu şekilde sıralıyor:

•Intel® Pentium® 4, AMD Athlon, 2.0 GHz ya da daha yüksek hızda işlemci,
•300 MB boş sabit disk alanı,
•512 MB RAM,
•1 USB(2.0) port,
•Internet Explorer™ 4.0 Service pack 1, ya da daha gelişmiş sürümü,
•Adobe® Flash Player 8, ya da daha gelişmiş sürümü.
•Service Pack 4 yüklü Microsoft® Windows™ 2000 ya da Service Pack 2 yüklü Windows XP™ Home Professional.

Sony Ericsson yazılım güncellemesi henüz Microsoft Vista işletim sistemlerinde yapılamamaktadır.

Cep telefonu yazılım güncellemesi işleminin sadece deneyimli kullanıcılar tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Yazılım güncellemesi sırasında ve sonrasında yaşayabileceğiniz olası teknik sorunlar, yazılım ve dil hatalarından herhangi bir şekilde CHIP Online sorumlu tutulamaz.

Güncelleme ile Ne Değişecek?

Yapacağınız yazılım güncellemesi sayesinde kullanmakta olduğunuz K750i ve W800i cep telefonunuzun işletim sistemi daha hızlı çalışacak ve Java uygulamalarına daha hızlı cevap verecektir. Cep telefonunuzun hoparlör sesi belli oranda artırılmış. Kamera aracı daha işlevsel hale getirilmiş ve video yakalama ve oynatma kalitesi artırılmış. Cep telefonunuz ve bir başka telefon arasında kurulan Bluetooth bağlantısında oluşan kilitlemeler ortadan kaldırılmış.

Yükleyeceğiniz yazılım güncellemesinin sürümü Sony Ericsson'un Haziran 2007'de duyurduğu yazılımdır. Eğer bu yazılım cep telefonunuzda zaten yüklü olarak gelmişse yazılım güncellemesi yapmanıza gerek yoktur. Ancak cep telefonunuzu eski bir tarihte aldıysanız yazılım sürümünüz oldukça eski olacaktır.

Yazılım versiyonunuzu öğrenmek için, "joystick sağa, yıldız, joystick sola, tekrar joystick sola, yıldız, joystick sola ve son olarak yıldıza basarak öğrenebilirsiniz (>*<<*<*).

Telefonunuzu Bilgisayara Tanıtın

Güncellemeyi gerçekleştirmek için öncelikle Sony Ericsson cep telefonu ve bilgisayarınız arasında bağlantı kurmanız gerecektir. Bunun için öncelikle sayfanın aşağısında yer alan linkten USB sürücüleri bilgisayarınıza indirip kurmanız gerekiyor.

Cep telefonunuzu bilgisayarınıza tanıtmak için anlatacağımız işlemleri tek tek uygulayın. ZIP dosyasını bilgisayarınıza yükleyin ve nereye kaydettiğinizi unutmayın.
Dosyayı bir geçici klasörde açın. K750'yi USB kablo kullanarak bilgisayara bağlayın.

Yükleme sırasında kullanılmak üzere Windows'un Yeni Donanım Bulundu sihirbazı başlatılır. Sihirbazdaki talimatları uygulayın ve "Listeden yükle .." seçeneğini belirleyip "İleri"ye basın. Yüklenecek sürücüyü seçmek üzere 2. adımda oluşturulan geçici klasöre gidin ve "İleri"ye basın. Sürücü yüklendiğinde, "Son"a basın.

Kurulum sihirbaz toplam 5 kez başlatılır, ama her seferinde oluşturulan geçici klasöre gidin. Artık bilgisayarınız cep telefonunuzu tanımış ve bağlantı kurma olanağını sağlamıştır.

USB Sürücüler'i İndirin

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Update Service programı indirmeden önce "Denetim Masası"ndan "Bölge ve Dil Seçenekleri"ne ulaşın. Buradan "İngilizce (A.B.D.)"yi seçiniz. Ayrıca "gelişmiş" sekmesinden de dil olarak "İngilizce (A.B.D.)"yi seçiniz. Bu işlem sonucu telefonunuzun dili gene Türkçe olarak kalacaktır. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Telefonunuzu Türkiye'den ve garantili şekilde aldıysanız, güncelleştirme sonrasında telefonunuzun dili Türkçe olarak kalacaktır ancak telefonunuz yurt dışından spot olarak gelmişse yazılım güncellemesi sonucunda Türkçe dilini kaybetme olasılığının fazla olabileceğini de unutmayın.

Yazılım güncellemesi yapmadan önce telefonunuzun şarjının tam dolu olduğundan emin olun. Eğer yazılım güncellemesi sırasında telefonunuzun şarjı biterse, yazılım yüklenmeyeceği gibi cihazınız kullanamayacak duruma gelebilir.

Aynı şey bilgisayarınız ve internet bağlantınız için de geçerlidir, güç kaynağına sahip bir bilgisayar ya da bataryası üzerinde ve fişe takılı bir notebook kullanmanız iyi bir önlem olacaktır.

Telefon rehberinizi, mesajlarınızı ve tüm dosyalarınızı bir yerlere yedeklemeyi unutmayın. Yazılım güncellemesi sonucunda hafızanız formatlanabilir ve tüm bilgilerinizi kaybedebilirsiniz.

Güncelleme Başlıyor

Telefonunuzu bilgisayarınıza tanıttıktan sonra sıra geldi yazılım güncellemesi işlemini gerçekleştirmeye. Yazılım güncellemesini piyasadaki, birçok Sony Ericsson cep telefonu için gerçekleştirebilirsiniz. Eğer telefonunuzu bilgisayarınıza kutusuyla verilen CD ile daha önceden tanıttıysanız P900 serileri ve kapaklı Sony Ericsson cep telefonu serilerini de kolayca güncelleyebilirsiniz.

Sayfanın aşağısında yer alan Update Service'i yükleyin ve bilgisayarınıza kurun. Ürününüze yönelik geliştirilmiş bir yazılım sürümü çıktığında, istediğiniz zaman bu sürümü yükleyebilir ve telefon yazılımınızı her zaman güncel tutabilirsiniz. Güncelleme işlemi sırasında yazılım size yol gösterecektir.

Update Service'i İndirin

Update Service ile Yazılım Güncelleme

Dosya boyutu 32.4 MB olan dosyayı bilgisayarınıza indirdikten sonra sıra geldi yazılım kurmaya ve kullanmaya. Yazılımı normal bir program kurar gibi kurun.

Bilgisayara kurulum tamamlandığında Sony Ericsson Update Service otomatik olarak kendi sunucularına bağlanacak ve en son telefon güncellemelerini yükleyecektir. Bu güncellemeleri programa sonradan her girdiğinizde gerçekleştirecektir.

Telefonunuzu program açıkken kesinlikle USB'ye bağlamayın. Update Service gerektiğinde size belirtecektir. Açılacak ilk ekrandan "Türkçe" seçeneğine tıklayın. Birkaç saniye bekledikten sonra ana ekrana ulaşın, ardınca sözleşmeyi okuyup, onaylayın ve "Devam Et" diyerek kullanmakta olduğunuz telefonun modelini resimli listeden seçin.

Daha sonraki adımda program sizden cep telefonunuzun sim kartını çıkartmanı isteyecektir. Daha sonra telefonunuzu kapatarak, "C" tuşuna basılı tutup cihazın USB'ye bağlanması istenecektir. Eğer işlemi doğru olarak yaptıysanız "C" tuşunu bırakmanız istenecektir.

Yeni Telefonunuz Hazırlanıyor

Şu ana kadar ki tüm işlemleri başarıyla gerçekleştirdikten sonra Update Service artık yeni yazılımı yüklemeye başlamış olacaktır. Update Service, Sony Ericsson sunucularında telefonunuz için en son yazılımı internet üzerinden indirecek ve telefonunuza kurmaya başlayacaktır.

Kurulum işlemi internet bağlantısına ve telefonunuzun durumuna bağlı olarak 20 dakika ile 1 saat arasında değişecektir.

Kurulum tamamlandığında monitörünüzde kurulumun tamamlandığına dair bir ekran ile karşılaşmadan kesinlikle USB kablosunu çıkarmayın ve internet bağlantısını kesmeyin. Yazılım güncellemesi tamamlandıktan sonra cep telefonunuzu yeni ve daha güçlü yazılımıyla kullanmaya başlayabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Bilmeyen arkadaşlara iyi bi çalışma.

w900 içine bakacam siteye

W200i model telefonum var. Alalı bir ay oldu ama şu an Sony Ericsson'daki en son sürüm numarasını öğrenebileceğimiz bir yer yok mu? Update Service'i denedim ama kapaklı modellerin ve P serisinin dışında hiçbir modelin resmi gözükmüyor. Telefonumdaki versiyon ilk versiyon sanırım.

Çok Geç Kalınmış Bir Konu, Nerdeyse Piyasadan Silinecek Telefonlar Siz Daha Yeni Nasıl Güncellenir Konusunu Açıyorsunuz...

K750i'yi seçemiyorum ordaki listede yok bunu nasıl çözebilirim acaba ?

türkiyeden baglanıyoz diyemi kapalı ne k750 var nede w800 gozukmuyor programda acaba turkiye distributuru türkiye icin update ekranını kapattırdımı

Burda arkadaşlara katılıyorum aylardır benim telefonun (k750i) gözükememesi sorununu araştırdım, yok! Sony ericsson'a mail attım saçma sapan öneriler sundular! Çıldırıcam neden diğer kapaklı telefonlar varda benim ki yok :(

ben k750i yi düzgün bir şekilde update ettim ilk başta bi hata oldu sonrayeniden başlatıp denedim ve oldu

makalenin 5.sayfasını dikkatli okuyun arkadaşlar :) k750i kolayca güncellendi

Merhaba arkadaşlar
Ben de bir K750i kullanıcısı olarak, telefonumu bu yazılımla neden güncelleyemiyorum diye epey kafa yormuştum. Ancak makalede 5. sayfaya dikkat edin. İlginçtir ki konumunuzu A.B.D yapmazsanız, güncelleme yazılımında K750, veya W800i, hatta K750i gibi klasik düz tasarımlı hiçbir telefon çıkmıyor :)

Denetim Masası -> Bölge ve Dil Seçenekleri'nden "Standart ve Biçimler"i İngilizce(A.B.D) yapın, aşağıdaki "Konum"u da A.B.D olarak seçin ve bu şekilde programı çalıştırın. Ben K750i telefonumu çok rahat güncelledim. Müzik çalarda sanki baslar (kulaklıkla) azaltılmış, ancak diğer taraflarda faydalı olduğunu hissediyorum..

Kolay gelsin..

Çok teşekkürler. Gerçekten işletim sisteminin dil ayarlarını değiştirdikten sonra problem olmadan çalıştı. Fakat neden böyle birşey yapılması gerekli ve neden Sony Ericsson'un sitesinde böyle bir bilgi yok gerçekten merak konusu.

Ayrıca Sony Ericsson'un PC Suite yazılımında SMS, Ajanda ve Notlarımı yedekleyememem çok kötü bir durum. Sadece telefon rehberimi senkronize edebiliyorum başka bir özellik yok. Bu konu hakkında da bigi verebilirseniz mutlu olurum. Telefonumun modeli W200i.

güzel haber gerçekten bios günceleme gibi ama daha basittir bu

YAZILIMI NERDEN TUSLYACAM MENÜDEN Mİ TUŞ KİLİDİNDE Mİ TELEFONUM K750İ YARDIM EDER MİSİN

Bluetoothtan baglasak olmazmı illa kablomu lazım??

bende k750i tlfnumu sorunsuz bir şekilde tam söyledigi gibi güncelleme yaptım bi degişiklik farketmedım var olan sorunlarımdan da kurtulamadım neden acaba böyle oldu

arkdaşlar ben k750i telefonumu uploadettikten sonra ses biraz artıyo bide kameranın çözünürlügü güzel oldu
bide data koblosuyla takılma oluyodu bazen artık oda yok

merhabalar efnedim ben dediğiniz gibi yaptım ancak kamera driverı silinmiş galiba yardımcı olursanız sevinirim telefonumun modeli W300İ kamerayı açtığımda açılan yazı işe şu '' Wrong camera driver version (1.1).Please update camera driver to 1.2 or later'' yazısı belirtiyor en kısa zamanda yardımcı olursanız sevinirim.

K750i kullanıcısıyım güncelleme yaptım seste biraz farklılık oldu sadece

P 900 VAR AMA UPDATE YAPAMIYORUM USTELIK C TUSUDA YOK SIZIN ANLATTIGINIZ GIBI ,YAZILIM CALISINCA ZATEN GOSTERIO AMA OLUYO BAGLANTI KURAMIO TELEFON MASA STANDINA BAGLI DEGIL DIO YARDIM EDIN LUTFEN HATALAR VAR TELDE KESIN YAPMAK ZORUNDAYIM LUTFENNNN

w 7 0 0 i B i r T e l e f o n u m v a r B i r K a c H a t a V e r i o r A t ı c a m A m a k a f a a m k a r ı s t ı u s b d r i v e r w 7 0 0 i y e d e u y a r m ı a c a b a ! !! !! ! !

update servis linki çalışmıyor :(

çok eski bir çalışma bu ben 2 sene önce defalarca yaptım bunları
hatta şöyle söyleyeyim k750 yi w800i yapabiliosunuz menuler falan aynı oluyor :))) google da aratın pekçok sitede nasıl yapılacağı çıkar hemde resimli anlatımla!

Sen de yorum yaz