CES 2014'ün en önemli "kaybedeni!"

Son yıllarda pek çok dev fuarın ilgi odağı olan bu teknoloji, CES 2014'te adeta "yere çakıldı!"

  • Cem Şancı
CES 2014'ün en önemli "kaybedeni!"

3D televizyon furyasını hepimiz biliyoruz. Bir milyar dolar ciro yapan üç boyutlu sinema filmli Avatar'ın ardından yükselen bir trend olarak hayatımıza giren ve son birkaç yıldır teknoloji marketlerde görmeye alıştığımız 3D televizyonlar ne yazık ki, ilk baştaki kadar büyük bir ilgi görmeyerek, beklentileri karşılayamadılar.

CES 2014 de bu bu acımasız gerçeğin artık kabul edildiği bir cenaze merasimine dönüştü. Daha önceleri CES fuarları büyük elektronik devlerinin gururlanarak ve heyecanlanarak 3D televizyon teknolojilerini tanıttıkları bir şov alanıyken 2014'te, birkaç küçük yerel üretici dışında kimse 3D'yi ön plana çıkarmak istemedi.

3D içerik üretmenin son derece zor olması ve televizyonlarda gözlüksüz şekilde 3D izlemenin de yeterince gelişememesi nedeniyle kullanıcılar bu pahalı ve hantal teknolojiye yatırım yapmayı gereksiz bulmaya başladılar. Evlerinde film seyretmek isteyen insanlar için iki saat boyunca gözlük takmak çok büyük bir külfetken, özellikle çocukların ilgi gösterdiği 3D içerikler içinse sinemalarda uygun fiyatla ailece eğlenme fırsatı varken, 3D televizyonlara yatırım yapmak anlamını yitirdi. Yükselmeyen 3D televizyon satışları ise içerik üreticilerinin bu pahallı üretim teknolojisine yatırım yapmaktan kaçınması için yeterli bir bahane oldu.

CES 2014 sırasında gözlüksüz 3D televizyon konusunda bir iki küçük örnek sergilenmiş olsa da, bunlar artık halkın ilgisini kaybettiği 3D'yi yeniden diriltmek için yeterli olamadılar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Gereksiz evimde var ama kullanmıyorum.

kesinlikle şuanda gereksiz bi para yatırımı , daha adam gibi yayın yapan full hd kanallar bile parmakla sayılır , kaliteli bir 3d film indirmek ise saatleri alıyor fiber olmadan o yüzden şuan için bi anlam taşımıyor

@11 Oca 2014 17:26 Hem internet servislerinde de fiber olmasından ziyade adil kullanım kotası var bunun sınırsız olması lazım ki ileride 4k filmleri indirmekte sıkıntı çekmeyelim 50 gb ı geçiyorsun bir bakmışsın hızın 3 mbps e düşüyor işte bu hiç adil değil.

@11 Oca 2014 21:50 100GB olandan alsaydın sorun olmazdı...

CES 2014'de ön planda olan UHD TV'ler aynı zamanda 3D özellikli.UHD TV'ler yeni olduğu için tanıtımlarda ön planda olması normal.3D filmler çekildiği sürece 3D Tv'ler yok olmaz.Seneye 8K TV'ler ile gözlüksüz 3D TV'ler geri dönüş yapabilir.

3d neden pahalı olsun ki günümüzde nerdeyse bütün tv kerde 3d var,açıkcası bende 3d içerik olarak bir tane klip var birkaç kez izledikten sonra 3d hevesim kalmadı aslında film yönetmenleri bu imanları filmlerinde akıllıca uygulayabilseler 3d ilgi çekebilirdi

tanidigimda vardi merakimdan deneyeyim dedim gozlukleri bi cikardi bi karis toz, e dedim kullanmayacaktinda niye aldin cevap merak 1 2 bakinca sarmiyor daha fazla dedi birakti.

Ya bi kere 3d televizyonlar cok pahali herkesin butcesi yetmiyor ve zaten bu butcesi yetmeyen adam 3d filmin gidip orjinaline tonla vericek parasida yok adam internetten indirmek istiyor bu seferde isin icine sizin dediginiz internet sorunu giriyor yani bizim gibi ulkelerde bu sorunlar oldukca bu teknolojileri yapar yapar birakiriz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play