Chrome 19 vs. Firefox 13 vs. Opera vs IE

Chrome 19, Firefox 13, Opera 11.64 ve IE9 hız testlerinde tekrar kapıştırıldı! İşte sonuç...

Firefox 13'ün yayınlanması, Chrome ve Opera gibi önde gelen tarayıcıların da yenilenmesi ile beraber hız testinin zamanının geldiğini düşünen Lifehacker, önde gelen 4 Windows web tarayıcısını karşılaştırdı.

Hız testleri, tabi ki en iyi web tarayıcısını belirlemek için tek başına yeterli değil. Farklı üreticilerin web tarayıcıları, değişik işlevler sunuyorlar ve farklı karakteristiklere sahipler. Ancak web tarayıcılarının performanslarını karşılaştırmak, özelliklerini karşılaştırmak kadar basit bir iş olmadığından bu yazımızdaki gibi hız testlerinin yeni sürümler çıktıkça tekrarlanması gerekebiliyor.

Soğuk açılış - Kazanan: Opera

Son güncellemelerle berabar Lifehacker'ın testinde farklı bir sonuç çıkıyor. Opera, 2 saniyeden kısa bir sürede tüm web tarayıcılarından hızlı açılıyor. Chrome ise 4 saniyede tam olarak açılıyor.

Sekme yükleme, URL yükleme, diğer testler ve sonuçları, sonraki sayfalarımızda

Sekme yükleme, URL yükleme, soğuk geri yükleme...

Sekme yükleme - Kazanan: Opera

9 sekmeyi açmada Opera en başarılı web tarayıcısı. Firefox'da ciddi bir gelişme gözleniyor ancak tarayıcı, Opera'yı yakalamayı başaramıyor. Chrome ise bu konuda oldukça yavaş.

URL yükleme - Kazanan: Chrome

Chrome, ön-işleme özelliği sayesinde web sitelerini çok hızlı açabiliyor. Diğer web tarayıcıları hızlı olsalar da, Chrome web sayfalarını neredeyse anında açıyor (siteyi aynı oturum içinde daha önce açmış olmanız şartıyla).

Soğuk geri yükleme - Kazanan: Firefox

Lifehacker, Firefox'un "isteğe bağlı yükleme" işlevini test etmek üzere bir oturumu saklamış ve soğuk açılışı bu sekmeleri geri yükleyecek şekilde test etmiş. Bu, Firefox'da sadece bir sekmenin, diğer tarayıcılarda ise tüm sekmelerin geri yüklendiği zaman aralığına denk geliyor. Zira Firefox, yeni bir işlevi sayesinde diğer sekmeleri tıklandığında yüklüyor.

JavaScript - Kazanan: Chrome

JavaScript ve CSS testlerindeki sonuçlar bu kez değişmemiş. Chrome, JavaScript konusunda en hızlı tarayıcı, Firefox uzak farkla ikinci.

DOM/CSS performansı - Kazanan: Opera

JavaScript testlerinde olduğu gibi DOM/CSS performansında da değişen yok ve Opera, yüksek CSS performansıyla etkiliyor.

Bellek kullanımı (9 sekme açıkken) - Kazanan: Firefox

Firefox bellek kullanımını optimize etmek için çalışıyor, ancak tüm tarayıcılar eklentisiz haldeyken yakın seviyede bellek tüketiyorlar

Bellek kulanımı (9 sekme ve 5 eklenti) ve toplam puanlara göre kazanan web tarayıcısı, sonraki sayfamızda.

 

Bellek kulanımı ve toplam puanlar

Bellek kulanımı (9 sekme ve 5 eklenti) - Kazanan: Firefox

Firefox, eklentisiz durumdaki bellek kullanımında önceki sürümleriyle aynı sonuçları veriyor. Ancak 5 eklentiye rağmen bellek kullanımının çok fazla artmaması gerçekten dikkate değer. Diğer tarayıcıların bellek kullanımı yaklaşık 200MB artarken, Firefox'un bellek kullanımı sadece 60MB daha fazla.

Toplam puanlar

Lifehacker, bu puanları sadece tarayıcıları yarıştıranlar için sağladığının altını çiziyor. Dolayısıyla eğer bir kazanan arıyorsanız, işte toplam puanlara göre sıralama:

1. Firefox: %75
2. Chrome ve Opera: %66
3. Internet Explorer: %45

Firefox'un "sekmeleri seçilene kadar yükleme" özelliği, onu birinci sıraya taşıyor. Son testin galibi Chrome, önemli hız geliştirmeleri ile geliyor ancak bu kez Opera ile ikinci sırayı paylaşıyor. Internet Explorer ise bir kez daha farklı olarak son sırada yer alıyor. Bizce şunu söylemekte yarar var: Firefox'u "sekmeleri seçilene kadar yükleme" özelliği size göre değilse, Chrome ve Opera sizin için en hızlı web tarayıcısı olmaya devam edebilir. Son olarak her web tarayıcısının farklı bir alana yoğunlaştığını tekrar hatırlatmakta da fayda var.

Lifehacker

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 46 Yorum

forever firefox

+ Fare hareketlerinin getirdiği pratikliklerle, Opera diyorum.

Firefox'un yeni sürümü cidden çok iyi olmuş, Efsane geri dönmeye başlamış açıkçası. Yanlız ie10 da oldukça iyi windows 8 ile beraber çoğu kişi tercih edicek gibi.

Firefox'un sekmeleri seçilene kadar yükleme özelliği Chrome'da da var. Chrome'u özelleştirmek için adres çubuğuna about:flags yazıp gerekli özellikleri etkinleştirebilir ya da devre dışı bırakabilirsiniz.

adress bar search'da chrome'un kazanacağı belli değil mi? ne de olsa google gibi bir arama devinin tarayıcısı. aramaya önem vermişler. operayı tebrik ediyorum. her zaman birinci olup çok az kullanıcısı olan tek tarayıcı..

Firefox birinci olduysa yalandır bu test :D

Teste göre Firefox bellek tüketimini baya düzeltmiş. 64 bit işletim sistemi kullanan arkadaşlara Firefox'un 64 bit sürümü olan Waterfox'u denemelerini öneririm. 64 bit kullanan programların çok belllek kullandığı bilinir. Şu anda waterfox'dan yazıyorum. 18 site açık içlerinde facebook, youtube e-posta hepsi var ve 4 tanesi youtube'dan video oynatırken bellek kullanımı 800 mb civarında. Eklentiler 3. parti olanlar dışında facebook video calling gibi flash, silverlight, java hepsi çalışıyor. Chip'te ilk haberini okuduğumdan beri Firefox dahil 32 bit olan diğer tarayıcıları facebook video calling uygulamalar gibi 3. parti uygulamalar haricinde hiç kullanmadım.

İnternet explorer 10nuda görmek istiyoruz testte... Ciddi degisiklikler yapılmış...

Soğuk yükleme nedir?

opera javascript performansında gerçekten berbat.

Chromeyi desteklemesemde bende 1 sn de açılıyor ... Aurora kullanıyorum daha hızlı kararsızda olsa.

Buralar yakın zamanda fanboy yorumlarıyla dolup taşacak..

Opera ruha sahip tek tarayıcı

Maxthon'u denesinler,çok hoş tarayıcı,az RAM tüketiyör

@14 Haz 2012 03:22 evet ben yeni denedim artık tarayıcı aramaya son, nihayet kendime göre bir tarayıcı buldum :) bu Maxthon harikaymış gerçekten. Neden daha önce hiç duymadım anlamam :s

opera kadar iğrenç bir tarayıcı görmedim.istediğiniz kadar eksileyin,ama öyle

Test sonuçlarında da gördüğümüz gibi Firefox çok geç açılıyor, Firefox kullanan biri olarak bunu kendim görebiliyorum. Mozilla'nın tarayıcısında en çok geliştirmesi gereken konu da bu.

bir kaç gün sonra opera 12 çıkıyor.

chrome en hızlı firefox en iyi gerisi boş

crome un hızıda önceden yüklenen sayfaları hafızasında tutmasından kaynaklanıyor. Hatta bikaç kere başıma gelen şey şudur ki açılmak istenen sayfayı açmak yerine önceden hafızasındaki sayfayı açıyor akıllı crome. Aynı sayfayı başka bir tarayıcıda açtığınızda ise sayfanın değiştiğini görebiliyorsunuz.

konfor + hiz + guvenlik= opera

opera en hızlısı

Firefox geliştiricilerine tebrikler. Soğuk açılış dışındaki özelliklerdeki performanslar çok başarılı. Firefox'a devam....

firefox 13 baya yol almış eskisi kadar ram kullanmıyor sayfalar daha hızlı açılıyor donma problemi ortadan kalkmış nihayet firefox işe yaramaya başladı yoksa pc den kaldırmayı düşünüyordum bakalım firefox 14 nasıl olacak

linux+uzbl browser. ne ram yer ne işlemci. güvenlik konusunda da en iyisi bence. çünkü çok sade. 800 satır kod var içinde. karşı tarafın hiçbir isteğini yorumlamıyor.

Opera 12 bu gün çıktı. Testi de tam zamanında yapmışlar yani.

Bana sunulanı değiştirmeden yerim diyene ie çok bile hatta direk explorerdan girsinler boşa tarayıcıyla uğraşmasınlar yaratıcılıklarını konuşturmak isteyenlere ise tabikide OPera

"Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak, ilkelerimizden taviz vermeden ve baskı görmeden sizin için yenilikler yapmakta özgürüz. Farkımızı seveceksiniz." Ne güzel söylemiş. Web, Firefox'la güzel..

Israrla Firefox kullanıyorum! Herşeyi bir kenara bırakalım, eklentileri bile yeter. Chrome'un eklentileri, Firefox eklentilerinin çakmaları oluyor genelde. Kaldı ki Chrome'da eklentilerin ayarlarını bile yapmak eziyet! Firefox açılış hızına da bir çözüm bulabilirse, ille de Chrome diyenleri bile kendine çekebilir. Gene en iyisi Firefox... Gene en kötüsü IE... Arada kalan Opera...

opera 12'nin çiktigi gun eski surumun test edilmesi çok mantikli bir hareket olmuş

yaşasn opera

Chrome problemli hızlı ama firefox herşeyiyle en iyisi hele 13 sürümü çok beğendim

Opera birinci olduğu testlerin hepsinde açık ara önde..

Maxthon-0PERA-FİREFOX-CROME BEMİN İÇİN SIRALAN BU

şu an operada 29 sekme açık 850mb ram yiyor aynı sayıyıs crome ya da firefox la denedim bilgisayar kilitlendi. ie yi saymıyorum bile:D daha acılışta cöktü. tarayıcıları acıp kapatınca 29 sekme birden acmaya calısmasına rağmen opera da bir yeni sekme daha acıp hic girmediği yani ön yükleme yapmadığı bir siteyi bile sorunsuz acıyor.diğerleri gene vasat durumda. bence opera ya bir şans verin biraz kullanınca gercektan de en kullanışlı ve rahat ayrıca hızlı da olduğunu göreceksiniz. özellikle farenin sağ tuş özelliği cok güzel. sağ tuşa basılı tutup fareyi hareket ettirdiğinizde yeni sakma acma. geri, ileri sonraki sekmeye yada onceki sekmeye atla, sekmeyi kapa gibi bircok özelliği şip şak halledebiliyorsunuz. ben alıştım başka tarayıcıları kullanırken bu özellik varmış gibi davranıyorum ve bi halt olmayınca gerçekten hmn operayı arıyorum. sözün kısası OPERA yı bir deneyin. 12. sürümüde yakın zmnda cıkacak inş. dört gözle bekliyoruz

firefox çok ram yiyor ve pc'yi kasıyor. en azından bende öyle. birkaç yıldır firefox kullanmakta ısrar ederken şu günlerde chrome'a geçtim. şimdilik memnunum. ancak eklentilerde firefox sorunsuz çalışıyor. chrome ise eklentilerle pek uyumlu değil. xmarks olsun idm olsun... eklenti kullanacağım zaman firefox'u aramıyor değilim...

Opera lüks bir tarayıcı aynı zamanada.. hiç bir tarayıcının sunmadıklarını yıllar önce sunuyoorsu ve hâlâ üstün birçok özelliği var. Opera+Firefox gerisi yalan... ne yapayım ben kodları eksik çalıştırıp milleti hızlı görünümü veren chrome tarayıcısını... (bu arada web tasarıncısıyım)

Bence Opera için Chrome ile paylaştığı ikincilik onun ne kadar iyi bir tarayıcı olduğunu gösteriyor.Ben bu tarayıcıların herpsini kullandım ama düşük özellikli bilgisayarlarda en iyi Opera çalışıyor (256 Mb RAM, 128 Mb Ekran kartı...).Yüksek özellikli bilgisayarlarda da çok yüksek performans veriyor aralarında böylesine büyük uçurum olan bilgisayarlarda yüksek performans verdiği için Opera benim gözümde birinci. Ancak herkesin düşüncesine saygılıyım.Herkesin bir tarayıcıdan beklediği özellikler farklıdır.Örneğin; eklentisi çok olsun diyenlere Firefox ve Chrome, benim bilgisayarım çok eski diyenlere Opera gibi...

puanlar tıpkı öğrencinin kendi yazılı sınavını okuması gibi.. ben şahsen güvenemiyorum ne kadar objektifler, şahsen Chrome kadar uyumluluk-performans-hız'ın karışımı bi tarayıcı ŞUAN İÇİN yok,

opera 12 bugun çıktı hadi hayırlısı.kılıçlar şimdi çekilecek asıl

Yalan bu yav Opera hızlı açılıyormuş peeh! Firefox zaten Allah'a emanet. En hızlısı Chrome arkadaş!

zaten bir kaç eksiklikleri bulunsada opera mükemmel bir tarayıcıdır. Bazıları kötülemiş ama onlar klasik ön yargılarını yenememiş kişilerden başka kişiler değildir. Opera , Chrome ve FireFox benim tercihimdir.

Vurun ie'yi yerden yere. Biri test yapar ie9 çok iyi çıkar diğeri test yapar tam tersi olur. Anlaşılan bu testlere fazla inanmamak lazım:)

"Firefox'un "sekmeleri seçilene kadar yükleme" özelliği, onu birinci sıraya taşıyor." Firefox'un bu özelliği tüm sekmeleri tek bir işlemde yürütmesinin getirisi. Diğer tarayıcılarda her sekme ve pencere görev yöneticisinde ayrı bir işlem olarak yürütülüyor. Firefox'ta ise sekmeleri bırakın farklı pencereler bile aynı işlemde çalışıyor. Bir sekme hata verip kapandıysa tarayıcıyı baştan başlatmak gerekiyor.

En iyi test, kendin yaptığın testtir.

arkadaşlar Maxthon' u mutlaka denemelisiniz, bir tarayıcıdan bütün beklentileriniz var Maxthon da

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir