Chrome darbe aldı, IE barajı aştı!

Tarayıcı savaşlarında uzun zamandır yaşananlar, Ocak ayında tersine dönmeye başladı!

Ocak ayında Chrome darbe aldı, IE barajı aştı!

Ocak ayı web tarayıcı kullanım raporlarında bir ilke rastlandı. Verilerini yaklaşık 40 bin web sitesindeki 160 milyon eşsiz ziyaretçiden toplayan Net Applications'a göre 2012'nin ikinci yarısından bu yana yükselişini sürdüren Internet Explorer, Ağustos 2011'den beri ilk kez yüzde 55'lik pazar payını aşmayı başardı.

Ocak ayının yükselen tarayıcılarından Firefox ise önceki aya göre Ocak'ta yüzde 0.18 yükselerek yüzde 19.94 kullanım oranına ulaştı. Opera'nın kullanım oranı yüzde 0.04 artarak son 1 yılın en yüksek oranı olan yüzde 1.75'e erişmeyi başardı. Safari ise yüzde 5.24'lük pazar payını olduğu gibi korudu.

Ocak, Google Chrome'un sarsıldığı bir ay olarak tarihe geçti. Kullanım oranında yüzde 0.56'lık bir düşüş yaşayan tarayıcı, yüzde 18.04'ten yüzde 17.48'e geriledi.

Net Applications rakamlarına göre Internet Explorer 8, yüzde 23.54'lük pazar payıyla dünyanın en çok kullanılan web tarayıcısı olmayı sürdürüyor. IE10 ise yüzde 0.33'lük pazar payını yüzde 1.29'a ulaştırmayı başardı. IE9'un pazar payı ise Windows 7 gibi bir miktar geriledi.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 49 Yorum

IE10 yukledim, bence basarili gibi, istedigin siteyi taskbar'a sabitliyosun falan ama yinede IE'nin bu kadar yuksek cikmasini gercekci bulmuyorum

valla size şaka gibi gelebilir fakat ie10 çok süper çok hızlı

Tarayıcı savaşı falan yok bence. kim hangi tarayıcıya kızarsa başka birinde karar kılıyor. Ya arkadaş, sabah sabah bi haber okuyorum sadece CHİP sayfası açık , görev yöneticisinde 8 tane chrome.exe açık ve yaklaşık 500 mb . insafınız kurusun tarayıcılar.

sistem özelliklerinden ie yi kapattım oh mis gibi kafam rahat. win 8 güzel ama ie10 da diğer abileri gibi iğrenç. yaşasın ie hariç geri kalan hepsi :D

Winzort 8 ile gelen ie10 yüzünden kimsebaşka tarayıcı kullanamıyor ki... MS tekelciliğini konuşturmuş... ie kullananın aklına turp suyu sıkayım...

@grezimonk O zaman windows ta kullanmayın.

Chrome'a bu aralar bir şey oluyor. Verimli bir şekilde kullanamıyorum. Bir de şu tarayıcılar artık biraz yavaş sürüm çıkarsalar da google v24 kullanmasak. Bu gidişle birkaç yıla kalmaz v99 olacak.

Safari dışında hepsi hikaye.

sayfa açma ve sekme geçişlerinde opera dan hızlısı yok.hepsini kullandım en hızlısı opera

İE pc de yüklü olduğundan kullanılıyor yoksa bu oran çok düşük olur

chrome izinsiz güncelleme yapıyor. Son güncellemelerde iyice donmalar, kasmalar ve kapanmalar gerçekleşiyor. Yandexi denemekten başka yol bırakmıyorsun google

Kullanım oranında, son 1 yılın en yüksek oranını %1,75 artış ile Opera ulaşmış. Haklı bir yükseliş, Opera Browser başarısını taçlandırmış. Stabilitesinden, hızından, güvenirliğinden ödün vermeden Opera 21.YY da parlayan yıldız olarak yoluna devam edecektir. Bilgisayar-Enformatikerlerine, ARGE'sine tebrikler.

@10 Şub 2013 12:34 %0,04 artış olmuş kardeş toplamda %1,75 e ulaşmış.

@10 Şub 2013 15:18 ha ha haa :)

O 0.04 Opera benim :)

Opera kraldır kral, kullanmayan bilmez, siz hala ie, chrome, firefox kullanın, zaten firefox kullanan kesimi bi anlayamadım gitti de, neyse seçim diyelim.

@10 Şub 2013 13:22 nromaldir.firefoxtaki kişisellik ve özgürlük hangi tarayıcıda var?

En iyi tarayıcı "Chrome"dur. Benim cehennem testimden sağ çıkan bir tarayıcıdır. Ayrıca pek çok webware gmail hesabını kabul etmektedir. Bu şu anlama gelir: O webwarelerin hepsi Chrome'u tam olarak destekler ama Opera da süper servisleri olan bir tarayıcıdır. Chrome özellikle dosya ve klasör paylaşım özelliğinı bünyesine katmanlıdır.

ie için varsayılan olduğu için diyen arkadaşlar şöyle düşünsünler bilgisayarda birdefa ie kullanıp diğer tarayıcıyı indiriyorsun oda belki kaç formatta bir sefer yani ama diğer tarayıcıları günlük kaç sefer açıyorsunuz o bir sefer açılığı içinmi birinci geldi şimdi ?

Sunu unutmayin her zaman en az kullanilan givenlik acisindan en iyisidir olsun performansi biraz kotu olsun site 1 saniye daha gec acilsin... Ha birde su var apple'in cok goz onunde bir sirket oldugu icin safarideki inanilmaz guvenlik aciklari cok tehlikeli bir noktada ozetlersek su an en mantiklisi operayi kullanmak

chrome ve firefox kullanıyorum 2si birleşse 10 numara birşey çıkar. diğerlerine zaten tarayıcı bile denmez.

her zaman için kalite ve her zaman için tabi ki yeni nesil IE 10....

ie 10 gerçekten çok hızlı çalışıyor. Chrome çok donma yaşanıyor su sıralar. Ben açamadığım siteleri ie 10 ile açıyorum.

Hakkatten bu chrome da tek sekme acik olsa bile bi sürü chrome.exe calisiyor, tam ram düsmani.

chrome gerisi yalan

google chrome, chromium tabanlı bir tarayıcı olduğu için piyasada rahatça at koşturuyordu. Rakiplerini geçiyordu. Son sürümlerde iyice yavaşlamaya başladı. Bunu sadece ben değil, forum, sözlük vs. sitelerindeki herkes söylüyor. Fakat artık tek başına değil. Chromium tabanlı yeni tarayıcılar da çıktı (örn. Yandex.Browser) ve google chrome'dan çok daha kullanışlılar. Chrome web store'daki uygulamalar bunlara da yükleniyor ve en güzeli chrome'un son sürümlerinde olduğu gibi yavaşlamalar vs. yok.

opera yükselsin ya

uyanik chrome kullanicilarinin icigini cicigini kaydediyor. bence bu pazar payi bile cok.

Opera yaramaz chrome yetismesi icin 40firin ekmek yemesi lazim

Ben Maxthon kullanıyorum gayet de memnunum

internette hızlı gezinmek için ie yi beğenmeyenlerin ya internet hızı düşüktür ya da pc de problem vardır.

bunun iki mantıklı açıklaması var : yeni kullanıcıların IQ seviyelerindeki sebebi belirsiz( !) bir düşüş veya daha da kötüsü bu haberi yazanların yine sebebi belirsiz( !) bir etki altında kalmaları. ....yapmayın allahaşkına ...şükürler olsun bizim IQ larımız yerli yerinde duruyor

her türlü IE

Opera demek konfor +hiz+ kalite demek

İnsanların IE'e olan önyargılarını yıkması gerekiyor. Son sürümüyle mükemmel çalışıyor.

Güvenlik açısından Google ve Firefox çok kötü şu anda.İnternet explorer ve safari iyi.Yani az kullanılan tarayıcılar. Yandex browser daha az kota harcatır çünkü turbo tekniği ile sayfayı kaydediyo. Hız derseniz google demeyin pcyi kasar explorer diyin çünkü kendini geliştirdi.

@10 Şub 2013 19:50 Yalanın batsın emi :)) ie reklamından bık, usan artık da yalandan vazgeç :))

@10 Şub 2013 19:50 turbo? yandex? operada yıllardır olan özellik o. ayrıca bakarsan yandexbrowserın içindeki bileşenlere; görürsün opera turbo yu da

Maxthon 4.0 kullanıyorum.. Bir webmaster olarak şiddetle tavsiye ediyorum..

Forever firefox!!!

Net Applications micrsoftun desteklediği bir şirkettir, işi gücü sürekli ie yi 1. göstermektir. Takip edin net app haberlerini anlıyacaksınız.

ha ha. yalan. chrome ve firefox dese inanırım da internet explorer ne ya.

Valla ben onu bunu anlamam arkadaş ben şu anda gördüklerime bakarım.Benim pc de Chrome sayfaları tak die açarken 1 2 saniyede açarken.İnternet expolerer tam 10 saniye sayafyı yüklemesini bekliyorum.sizin Pc da durum nası bilmem ama Pc chrome çok hızlı ve bir numara!

Ben inatla IE10 kullanıyorum, ancak bazı sitelerde işlem yapamadığımı, hatta bağlantıların çalışmadığını görüyorum. Diğer tarayıcıları indirip kurarsam çalıştıklarını görüyorum. Bu neden oluyor acaba? IE10 mu uyumsuz yoksa web siteleri mi?

Ben Opera'yı kullanamıyorum. Sık Kullanılanlar ayarını bile yapamıyorum. Kabus gibi... Her iki üç ayda bir kurduktan ve debelenip kullanamadıktan yarım saat sonra silip atıyorum. Başka hiç bir tarayıcıda böyle bir sorunum olmadı. En ilkeli ve en dandiğinde bile asla böyle bir sorunum olmadı. Tebrikler Opera!

maxthon cloud browser deneyin bir hemde türkçe,browser üzerine bütün fikriniz değişir...

Valla ben onu bunu anlamam arkadaş ben şu anda gördüklerime bakarım.Benim pc de Chrome sayfaları tak die açarken 1 2 saniyede açarken.İnternet expolerer tam 10 saniye sayafyı yüklemesini bekliyorum.sizin Pc da durum nası bilmem ama Pc chrome çok hızlı ve bir numara! ------------------------------- Bence işler bu başlıktaki tersine döndü. IE10 hem daha hızlı açılıyor hem ağır javascriptli sayfalarda bariz şekilde hızlı davranıyor. En önemlisi, daha hızlı açılıyor ve açılışı tamamladıktan sonra siteyi açmaya en hızlı geçen tarayıcı INTERNET EXPLORER 10

safari bence çok daha kullanışlı.

neden millet hantal ie kullanıyor, kullan chrome kaymak gibi tak tak açılıyor sayfalar, millet o bilince ulaşamadı hala

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir