Chrome OS: Deneme sırası şimdi sizde!

Google'ın işletim sistemi Chrome OS'un tadına bakma sırası artık sizde: İndirin, deneyin!

  • Halil Mollaoğlu
Chrome OS: Deneme sırası şimdi sizde!
Google'ın işletim sistemi şimdilik böyle gözüküyor.

Google her kadar netbook işletim sisteminin beta sürümünü 2010'un sonunda yayımlamak istese de açık kaynak kodu sayesinde daha şimdiden sanal makinelerde kullanılabilecek bir imajı mevcut.

İmajı legal olarak download.chip.eu/tr platformumuzdan indirebilirsiniz. İşletim sistemi VMware disk formatında sunuluyor ve VirtualBox gibi diğer sanallaştırma çözümleriyle beraber de kullanılabiliyor. VirtualBox'ta yapılandırma ayarlarında işletim sistemi olarak "Linux", sürüm olarak "Ubuntu"yu seçmeniz gerekiyor.

Ayrıca VirtualBox'ta yeni bir sanal sabit disk oluşturmuyorsunuz; bunun yerine "mevcut sabit disk dosyası kullan" seçeneğini işaretlemelisiniz. Sonrasında indireceğiniz arşivin içerisinden çıkaracağınız dosyanın yerini programa göstermeniz yeterli.

Nasıl ve nereden indireceksiniz?

Chrome OS'u sanal makinede kullanmak, yerel sistemde kullanmanın vereceği performansa fazla yakın olmasa da yeni Google işletim sistemi hakkında bir fikir edinmek için yeterli. Sonuçta deneyeceğiniz sistemin beta aşamasında dahi olmadığını unutmayın.

İpucu: Oturum açmak için bir Google hesabına ihtiyacınız var. Chrome OS sonrasında İngilizce klavye düzeniyle açılacak. Oturum açmada kullanacağınız @ işaretini [Shift] + [2] tuş kombinasyonu ile elde edebilirsiniz.

Download: Chrome OS (Ön sürüm)

Okuyucu Yorumları

Toplam 33 Yorum

adamın birinin ubuntu'ya google havası sokarak yaptığı bir ubuntu türevi vardı.
bu o mu?

"adamın birinin ubuntu'ya google havası sokarak yaptığı bir ubuntu türevi vardı.
bu o mu?"
Modifiye değil google tarafından kaynak kodları paylaşılan chrome os betanın betası:). Henüz virtualbox tarafından tanınmadığı için ubuntu seçeneği üzerinden kuruluyor diye düşünüyorum.

tarayıcıdan başka bi şey görmedik. bunun neresi OS ?

eee şimdi ne yapıcaz Username ve Password soruyor???

hayal kırıklıgı
ubuntu opensuse mandrıva bunlar daha ıyı .Google un os kullanıcınca artık tum bılgılerımızi tamamıyla ellerıne verıcegız.Bence google ıyı yaptıgı ıste kalsın web tabanlı ıslerlerle ılgılensın.

inanılmaz berbat ve uyduruk bir şey, linuxu tekeline almak isteyen google ye karşıyız.........

kimse linux ünü bununla süslemez.

arkadaşlar kullanıcı adı ve şifreye

gmail bilgilerinizi giriceksiniz

yavaş çalışması sanal bilgisayar diye yavaş çalışıyor

bunun kötü tarafı internet olmadıgı zaman bilgisayarı nasıl açıcaz google niye böyle yaptın be

Kullanıcı adına "@gmail.com" eklemeden tab tuşuna basın. Otomatik olarak "@gmail.com" ekleniyor.

Böööö! bu mu ya o kadar tantanadan sonra.. bi de bununla Microsoft'a rakip olacaklarmışşşş.

Bu sistem masaüstü PC ler için değil. Microsoft'a rakip falanda değil. Zaten bu sistemde başka bir işletim sistemi yok. Microsoft'ta artık google'ı geriden takip edecektir. Netbooklar için güzel bir işletim sistemi fakat bu haliyle değil tabiki.

Hikaye bu ChromeOS bi tarayıcıdan mı ibaret ? Böyle işletim sistemi mi olur? masaüstü bile yok sadece chrome çıkıyor. Bence denenmeden işletim sistemi diye başlık atılmamalıydı.

windows altında yılların birikimi var

girin system 32 de hala dosyaları duruyor..

bu kadarcıkta olsun artıkım yani sizde abartmayın

Windows Azure başarılı olursa Chrominium bu hali ile piyasada iş yapamaz.

Masaüstü kavramına o kadar alışmışız ki ChromeOS'ta masaüstü yok diyoruz. Ne gerek var peki masaüstüne? Projenin videolarını izleyin görün. Zaten adamlar Windows'a rakip olacağız demiyolar ki. İnternet üzerinde daha fazla vakit geçiren kullanıcılar adında çok başarılı olacağına inanıyorum.

virtual box'a kurdum 5-6 dakikada bir kitleniyor, sebebini bilmiyorum beta olduğu için tepki vermiyorum:) fakat internette takılmak, günlük işleri halletmek için güzel ve eğlenceli olabilir. şu aşamada oyun ve daha profesyonel kullanıcılara hitap etmeyeceği kesin.

Aslında Google ın burada yaptığı en büyük hata bunu bir işletim sistemi olarak lanse etmek. Çünkü bir işletim sistemi değil. Bir kaç eklenti ve bütün linklerin olduğu bir HTML sayfası ile bunu firefox üzerinde de yapabilirsiniz. ama Google her yaptığı iş gibi bunu da abarttıkça abarttı şişirdikçe şişirdi ve doğla olarak beklentiler yükseldi. Sadece ,nternet işlemler için kullanışlı olabilir ama sonuçta bu netbooklarda kuruacaksa internetsiz işlemlerin yapılabileceği bir sistem olmalı. Yani internet yoksa işlemlerin online yapılacağı bir arayüz de gerekli. Ki gmail hesabı üzerinden sisteme giriş yapıldığından bu şimdilik mümkün değil.

Bakalim Opera bu duruma ne diyecek,
Yada tekelci hakimler :D

güzelmiş ya hemen deneyelim :)

İşletim sistemi kavramına farklı bir boyut getirdiği kesin. Diğer arkadaşların bahsettiği gibi hayal kırıklığı yaratacağını düşünmüyorum. İşinin büyük bölümü internetle olacak kullanıcılar için hızlı bir işletim sistemi olacak.

ben kurdum ama giriş ekranını geçemiyorum bağlantı yok diyor. bağlantım kablosuz olduğu için olabileceğini düşündüm nasıl yapabilirim ?

atıp tutmayın

kolaysa aynısını siz yapın

Chrome OS'a laf atanlar hiç kurup denemişler mi ki konuşuyorlar? Böyle atıp tutuyorlar? Ne yapacaksınız ömrününüzün sonuna kadar Windows serisi mi kullanacaksınız? Size kim garanti ediyor hep windowsun var olacağından?

Denemek lazım atıp, kesmekle olmaz bu işler; deneyin o zaman fikrinizi söyleyin. deneyeceğiz ki sorun varsa düzeltecekler ve daha iyi olmaya adım atacaklar, denemeden kötüleme yapmayalım.

iğrenç bir sistem olmuş buna işletim sistemi denemez adamlar almış crome tarayıcı işletim sistemi diyorlar çok saçma bir sistem bunu en azından düzelttin adam akıllı bir sürüm verin piyasaya bune böyle windows 98 tercihimdir bunu kıyaslarsak

Arkadaşlar virtual box kuruluydu işletim sistemi login ekranı geldi google hesabımı girince network hatası alıyorum.Kablosuz olarak nete bağlanıyorum. Ama zaten virtual box köprü kuruyor chrome os bunu mu görmüyor.

Yardımlarınızı beliyorum.

daha yeni bu işletim sistemi ayrıca windows işletim sistemi konusunda deneyimli

daha yeni bu işletim sistemi ayrıca windows işletim sistemi konusunda deneyimli

daha yeni bu işletim sistemi ayrıca windows işletim sistemi konusunda deneyimli

Sen de yorum yaz