Chrome tarayıcı rekabetini kızıştırabilir mi?

Tarayıcı rekabetinde çekişme büyük; ama Chrome bu rekabetin neresinde? İşte yeni ihtimaller...

Chrome tarayıcı rekabetini değiştirecek mi?
Chrome kullanım oranı hızla büyüyebilir

Tarayıcıların rekabeti son zamanlar hiç olmadığı kadar sert. Bir yanda uzun zamandır en popüler tarayıcı olan Internet Explorer kullanıcı sayısında önemli bir kayıp yaşıyor. Bundan en çok faydalanan Firefox ise çıkışını sürdürüyor. Opera daha büyük, Safari ise az bir kazançla yollarına devam ediyorlar. Daha küçük tarayıcılarda ise genel bir kullanıcı kazancı söz konusu. Diğer yanda kısa sürede üçüncü sürümüne ulaşan Chrome var. Peki Chrome bu büyük yarışın neresinde?

Öncelikle şunu söylemek gerekiyor ki Chrome yarışa beklenenden hızlı başladı. StatCounter'ın rakamlarına göre şu anda tüm tarayıcı pazarının %3'ünü elinde bulunduruyor. Ama bu hızlı çıkışın sinyallerini Chrome zaten vermişti. Piyasaya çıktıktan kısa süre Opera'yı geçen ve Safari'yi yakalayan Chrome'un en ilgi çekici özelliği ise bunu çok az bir tanıtım ile gerçekleştirmiş olması. Öyle ki, reklam filmleri bile henüz yeni sayılabilir. Buna rağmen Google, Chrome'un Eylül 2011'de bu rakamı ikiye katlayacağından emin.

Ama Chrome'a hız kazandıracak olan şey aslında farklı bir anlaşmanın sonucunda gerçekleşecek gibi görünüyor. Google çok kısa bir süre önce Sony ile özel bir anlaşma yaptı ve bundan sonra satılacak olan Sony Vaio'larda Chrome yüklü olarak dağıtılacak. Eğer Google bu tip anlaşmaları yapmayı sürdürürse Chrome beklenenden çok daha hızlı bir şekilde, umulmadık oranda güç kazanabilir.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

süper, rekabet iyidir..

Chrome çöp gibi dokunsan kırılcak. Ama arkadaşın dediği gibi rekabet iyidir.

Herşey google bağlı eyer paraya kıyıp tarayıcıyı firefox kaltesine getirirseki gelicek eklentiler vs.. bide hızı olursa kısa sürede farkını ortaya koyar. nu durum opera için kötü oldu...

internet explorerin ve firefoxun tıklama ile ekrana yüklenmesi için geçen süre ile chrome ile 2 sayfa daha açmış oluyorum :) gerçekten hız konusunda oldukça iyi ama firefox ve opera kadar kararlı olabilecek mi şimdilik bilemiyorum
google yeni işletim sistemini tamamladığında chrome kullanan ve bu işletim sistemine geçen çok kişi olacağını tahmin ediyorum
Sırf merak ve denemek için tabiki :) ama chrome OS bizlere istenileni verebilecekmi bilemiyorum umarım verir ve işletim sistemlerinin fiyatı düşerde artık korsan kullanmayız

Chrome'un hızlı başlangıç yapmasının sebebi Google Earth'ü, Adobe Flash'ı vb. yazılımları indirirken yanında Chrome'u da yüklemeye eklemesindendir. Bilmeyenler direk indirmiş olabilir. Bence daha bilinçli bir reklam kampanyası yapsa Google, bilmeyenler IE olmadan da internete girilebileceğini öğrenir artık.

Chrome henüz çiçeği burnunda bir tarayıcı. Neden derseniz piyasadaki bir çok tarayıcıya oranla eksik özellikleri var. Ancak;
Bu demek değil ki şu hali ile kötü ya da iyi değil. Gayet hızlı ve bir tarayıcıdan beklenen temel ve biraz fazlasını sunabiliyor.
Şahsen beni Firefox'dan tek bir hamle ile vazgeçirebilir. Bu da Chrome'un eklentilere destek vermesi ile olacaktır. Şu anda Firefox'u bırakamamamın tek nedeni addon desteği.
Güzel haber ise geçenlerde gördüğüm Chrome 4.0 Beta Changelog'unda extensions desteğinin eklenmiş olması. Bu destek tam istediğim gibi olursa kesinlikle Chrome kullanırım.
Saygılarımla...

ie ye bişi olmaz taş gibi durar yalnız firefox yandıki ne yandı aynı temeli kullandıgı için foxun balonu söner

chrome gerçekten çok hızlı ve süper yalnız explorerin yerini hiçbir tarayıcı dolduramaz bu gidişhatlan çünkü hepsinde uyumsuzluk sıkıntısı var. kimisi banka sitelerinde kimisi daha değişik para ve borsa işlemlerinin yapıldığı siteler ile uyumlu değil.

ancak bu uyumluluk sorunlarının hepsi giderilirse ve ozaman değerlendirme yapılacak olsayı direk chrome diyebilirdim gözüm kapalı. bu saydığım sorunlar nedeni ile hep yedekte explorer'i tutmak zorunda kalıyorum sistemden kaldıramıyorum.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir