Chrome'un en hızlı tarayıcısı yakında geliyor

Google, Chrome'un en hızlı tarayıcı olması için bu kez çok farklı (ve riskli) bir yöntem peşinde...

  • Ümit Öncel
Chrome'un en hızlı tarayıcısı yakında
Google Chrome'u hızlandırmak için riskli bir yöntem izleyecek...

Güvenlik, kullanılabilirlik gibi konular tarayıcılar için çok önemli ama işe kullanıcı tarafından bakacak olursanız hız konusunda hepsinden daha fazla önem veriliyor. Google da bunun farkında ve tarayıcı savaşlarında bir adım öne geçebilmek için bu kez oldukça farklı ama soru işaretlerini de beraberinde getiren bir yönteme başvurmaya hazırlanıyor.

Google, Chrome 7'nin tarayıcının daha önceki sürümlerine göre tam 60 kat daha hızlı olacağını iddia ediyor. Tarayıcının performansını arttırmak için Google'ın en çok güvendiği yöntem ise "ön-yükleme" özelliğinin devreye sokulması. Bu özellik, sayfaların daha kullanıcıların sayfayı açmadan önce yüklenmesi prensibi üzerine kurulu. Ayrı bir sekmede açılacak ve "önceden yüklenecek" sayfalar kullanıcılar kullanmaya başlayınca kadar görünmez olacak.

Hızlanmak için Chrome'un göze aldığı riskler

Fakat bu yöntem beraberinde bazı sorunlar da getiriyor. Henüz Google bu konuda çok detaylı bir açıklama yapmadığı için arka plandaki görünmez sekmelerin sistem performansını ne kadar etkileyeceği kestirilemiyor. Bu yöntemle kaç sayfanın ve ne kadar süre boyunca yükleneceği kesin değil. Eğer bu sayfalara kullanıcı daha sonra ihtiyaç duymazsa, ön yükleme boyunca tüm sayfalar bellek ve işlemci gücünü boşuna kullanmış olabilir.

Chrome tarafından yüklenen ama kullanıcı tarafından kullanılmayan sayfalardaki sayaçlar ve Google Analytics gibi web istatistikleri uygulamalarda hatalı sonuçlara yol açması da söz konusu.

Fikir olarak son derece ilginç olsa da Google'ın bu sorunlara yol açmadan ön yüklemeyi başarıp başaramayacağını ise ancak Şubat ayında, tarayıcının resmi olarak yayınlandığında öğrenebileceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

bizim gibi kotalı internet kullanan bir millet de var hatırlatmak lazım :D

Evvet, işte bu! Süpersin, Google...

BEKLEYİP GÖRÜCEZ GOOGLE CHROME BUNU BAŞARIRSA BU BAŞARIYI KOLAY KOLAY ELİNDEN BIRAKMAZ AMA DİGER YAZILIM DEVLERİDE BOŞ DURMAYACAKTIR EMİNİM...

açmak istediğimiz siteyi nerden bilcek? xD

Oldukça saçma.Açmadığımız sayfalarda yüklenecek boşuna kota gidecek.Ben sınırsız kullansamda kotalı kullanıcıları düşünmek zorunda Google.

çok mantıklı bir fikir günümüzdeki bilgisayarlar performans konusundaki endişeleri çok gerektirmiyor ama yinede göz önünde bulundurmaları güzel

farklı bir yorum olarak chromo kullanan bir kullanıcının en sık girdiği siteler sürekli arka planda çalıştırılabilir

benzer mantığı apple iphone da kullanıyor safari de yeni bir sayfa açtığınızda diğer sekme açık kalıyor ama öldürülmüş gibi cache de kalıyor ufak bir ekran görüntüsü ile kullanıcı siteye girmek istediğinde en kısa sürede açılıyor

ben şu anda Google Chorome 7.0.517.44 sürümünü deniyorum, gayet iyi...

denyo firefozztirrik ise sürünmeye devam ediyor ve çoook kullanıcı kaybetti...!!! AYNEN 1 SENE ÖNCE DEDİĞİM GİBİ...

JavaScript Adam Etsin..Kitlenip duruyor..!!!

google özellikler bölümüne, bu özelliği aktif ve pasif etme butonu koysun, isteyen kullanır isteyen kullanmaz.

google yapar :D

bırakın şu tarayıcıyı. youtube kullanın keyfinize bakın

abi ne yaptın sen koca neti bilgisayaramı yükleyecek

Google'ın yeni tarayıcısı çıktı zaten: Chromium. Şu anda ben Chromium 9 sürümünü kullanıyorum. Önyüklemesi chrome'a bin basar. Tavsiye ederim.

Peki Google' da bizi görecek mi ?

Google chrome harika bir tarayıcı

bunlarla uğraşmasın http protokolü yerine yeni bir tane yazıyodu spdy onunla uğraşşsın chrome ile birlikte kullanıldığında %55 daha hızlıymış

@perfect life
_____________________________________________________
Kota mı? Dünyanın diğer yarısı bizim gibi çağdışı kota sistemini kullanmıyor ki. Servis sağlayıcı sağolsun.

iyidi su an kullandığım chrome dan hiçde memnun değilim. güya hızlıyım dedi.bide ikide bir kilitlenip kendi kendine kapanmasıda cabası. cıksın baqalım onuda deneriz.

dünyanın diğer yarısında yaşamıyoruz türkiyede yaşıyoruz ve kotalı internet kullanan kimse bunu indirmez

"Google'ın yeni tarayıcısı çıktı zaten: Chromium"
chromium zaten var olan bir şey chrome'nin kararsız hali olup isteyen geliştirici chromiumu geliştirebilir. yani açık kaynak kodu sayabiliriz chromiumu.

gizli sekme olarak bulundurmak yerine sayfadaki kod ve imaj dosyalarını indirse ve bunları sanal bir bölüm oluşturup saklasa. siteye giriş yapacağımız zaman buradan çekse .

Kotasız internet kullanan ve hızı yeterli olanlar için mükemmel. Bekliyorum.

harikasın GOOGLE!

yaşa be google işte bu.!

Şu an bile hepsinden hızlı kullandığım tek tarayıcı Google Chrome

Sen de yorum yaz