Çin, dev radyo teleskobu çalıştırmaya başladı!

Dünyanın en büyük radyo teleskobunu inşa eden Çin, onu nihayet çalıştırmaya başladı!

  • Cenk Atlı
Çin, dev radyo teleskobu çalıştırmaya başladı!

Dünyanın en büyük radyo teleskobunu inşa eden Çin; dünya dışı zeki yaşam arayışında önemli bir işleve sahip olacak devasa yapıyı nihayet aktif hale getirdi. 500 metre genişliğindeki radyo teleskop geçtiğimiz Pazar günü faaliyete geçmeye başladı.

Kısaca FAST (Five-hundred-metre Aperture Spherical Telescope) adı verilen radyo teleskop Çin'in güneyinde yer alan Guizhou eyaletinin dağlık Pingtang bölgesinde konumlanmış durumda. 1.2 milyar yuan'a (180 milyon dolar) mal olan ve 30 futbol sahası kadar bir alanı kaplayan FAST'ın 4450 paneli bulunuyor.

Bilim insanları bu devasa radyo teleskobun hassaslığı konusunda daha iyi bir fikir vermesi adına, onun Ay'da kullanımda olan bir cep telefonunu bile tespit edebileceğini ifade ediyor. Bu tarz teleskoplar uzaydan gelen radyo emisyonlarını tespit etmek için kullanılıyor; bu da uzaydan gelebilecek bir mesajın da tespit edilebileceği anlamına geliyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Çin Bilimler Akademisi'nden bir araştırmacı FAST'ın şimdiden 1351 ışık yılı uzaklıktaki bir pulsardan gelen elektromanyetik dalgaları tespit ettiğini açıkladı.

Bu devasa yapı diğer yandan da Çin'in uzay araştırmaları açısından büyük bir ilerleme kaydettiği anlamına da geliyor. Yapımına başlanmadan önce araştırmacıların üzerinde 17 yıl çalıştıkları FAST, inşa edildiği bölgede daha önce yaşayan 9 bini aşkın sakinin de zorla yer değiştirmelerine neden oldu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

bilim adına, tüm insanlık adına büyük bir katkı diyebiliriz sanırım!

Uzayi Dinleyen Tum Dunyayida Dinler!Uzay Bahanesiyle Cin Girmedik Ev Birakmayacak Gibi.

1351 ışık yılı uzaklıktaki bir merkezden ses sinyalleri kaç dünya yılında gelir ??

@isevinc zaten gelmiş.

@28 Eylül 2016 19:14 ozaman gelen sinyal 1351 ışık yılı öncesine ait. dinlemeye değmez :))

@isevinc ışık yılı diyor, dünya yılı değil, eski bilgi olduğunu nereden çıkardın :)

@isevinc 1351 yıl eder yine.. ama km olarak korkutucudur.. (9,460.530 x 10^12 ) x 1351= 128000000000000000000000 km eder

Bizim hayvanat bahçesi müdürlüğü yapmış olan tübitak başkanına göstersen, TRT yi çekiyor mu diye sorar.

Bakalım Tanrı'dan sinyal gelecek mi?

@28 Eylül 2016 17:48 cugu rekoru kırdın

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play