Çinli hackerlar'ın son numarası!

Son zamanlarda çok sık gündeme gelen Çinli hackerlar, bakın bu kez neyi hack'lediler...

Çinli hackerlar Tesla Model S'i hack'lediler!

Tesla Motors, Model S için "geçerli" olan ilginç bir güvenlik açığının varlığını kabul ederken, açığı en kısa sürede yamayacaklarını belirtti. Bu açıkla Çinli hackerlar aracın kornasını çalabiliyor, kapıları açabiliyor ve ön farları yakabiliyor.

Haber ilk olarak Çinli hack topluluklarıyla uluslararası güvenlikçileri bir araya getirecek SyScan360 konferansından geldi. Qihoo 360 Technology Co firmasının bilişim departmanının Model S'in kornasını çalabildiği, kapıları ve sunroof'u açabildiği bilgisi sosyal ağ Weibo üzerindeki bir mesajdan ortaya çıktı.

Hack'in nasıl yapıldığı ile ilgili bilgi verilmese de, bazı fonksiyonların Tesla'nın akıllı telefon yazılımı uygulaması yoluyla harekete geçirilebildiği anlaşılıyor. Sürücüler araçlarına Bluetooth üzerinden bağlanarak araçlarının kapılarını açabiliyor.

Uygulama ayrıca klima ve GPS izlemeyi de sağlıyor. Yani eğer hackerlar bu uygulamayı hack'leyebildiyse, aracın neredeyse tüm fonksiyonları hackerlar'a açılmış oluyor.

Chicago Tribune gazetesine konuşan Tesla sözcüsü, "Tesla'nın bu konferansa sponsor olmadığı veya organik bağı bulunmadığını ama orta çıkarılabilecek olan güvenlik zaaflarını gösterdiği için desteklediklerini" belirtti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Bizim Türkler için çıksaydı bu haber mesela "Türk hackerler buldukları bir açıkla ferrari' nin kornasını çalabiliyorlar" diye ne güler ve matrak geçerdik. Anca onu yapabilirsiniz kavilinden

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir