Çinliler'in gözü şimdi de oyun sitelerinde...

Ünlü devasa oyun sitelerinde 10 binden fazla web sayfası Çinli hackerların saldırıylarıyla boğuşuyor

Çinliler'in gözü şimdi de oyun sitelerinde...
Çinli çocuk işçiler: Günlüğü 1 dolara gece gündüz oyun için çalışıyorlar

Özellike popüler olan devasa online oyun sitelerinin web sayfaları geçtiğimiz günlerde Çin'den gelen saldırılara maruz kalıyor. 10,000'dan fazla web sayfasının bundan etkilendiği belirtiliyor.

McAfee'nin bildirdiğine göre bir kaç saat içinde kaynağı Çin olan 10,000'den fazla koordineli saldırı düzenlendi. Sayfaların için bir javascript yerleştirerek, sayfaların ziyaretçilerinden oyunlarda kullandıkları kullanıcı adı ve şifrelerini elde etmeyi planladıkları tahmin ediliyor.

Bu javascriptin bulaştığı siteler orjinalleriyle aynı gibi görünse de, merkezi Çin'de bulunan bir sunucudan dosyayı almaya zorluyor. Eğer dosya açılırsa, kurbanın bilgisayarına şifrelerini arayıcı bir program yerleştiriyor.

McAfee Avert Labs'den Craig Schmugar'a göre bu milyonlarca spam emailden çok daha etkili bir yöntem, keza kullanıcıların zaten her zaman girdikleri sitelere güvenerek, daha az farkedilen fakat yüksek tehlikeli yöntemi farketmelerinin çok zor olacağı belirtiliyor.

CHIP Online Yorumu:
Özellikle Çin'de online oyunlarda gerçek parayla, oyun-içi kullanılan paranın satışını yapan ve gece gündüz ucuz çocuk işçilere oyun içi para kazanıp bunları Amerika gibi ülkelerdeki oyunculara satan bir çok firma bulunuyor. Aslında "şu kadar saat oyun oynadı, öldü" başlıklı haberlerin asıl kaynağı yine bu firmalarda çalışan çocuk işçiler. Neredeyse tüm oyunlarda yasak olan bu tür alışverişler yüzünden, hesapları iptal edilen Çinli firmalar, çareyi çalıntı hesaplarda ve kredi kartlarında buluyor. Böylelikle oyun için tekrar bir hesap açmak yerine, başkalarının hesaplarıyla işlerini sürdürüyorlar.

Etiketler:

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

çip yorumu sayesinde ilk kez öğrendiğim bilgiler ışığında "noluyo lan!?" diyorum başka bir şey demiyorum :S

herşeyin altından çinliler çıkmaya başladı hepsi birden yok olsada kurtulsa bu yeryüzü şu çinlilerden..

iddiaya girerim bizim ülkede bu çocukların yaptıkları işi üzerine bir de para vererek yapacak olan 5 milyon çocuk bulabilirim :)

günlük 1 dolar mı?? onlar gitsinler bu parayla sakız alsnlar

Nasılsa 2 milyar insan var.Peynir ekmek gibi kullanıyolar işte...

malesef metin2 adlı oyuna da çin saldırısı oldu cogu +75 çar soyuldu

çinliler özellikle bu işi ticarete dökerek online oyun piyasasından ticari rant sağlamaya çalışıyorlar mesela bir çok kapitalist şirketlerin markalarını kullanarak marka ürünlerin aynısını çıkararak piyasaya sürmelerinin en önemli netkeni ise nüfuslarının çok olmasından dolayı çalışan işçi sayıları çok olduğundan dolayı yapılacak her işin maliyeti düşük olcak böylelikle dış ticarette pazarlıycaklar özellikle metin2 night silkroad vb. önemli online oyunlarının o ülkedeki yüksek lwli charların itemlerini alıp gene o ülkede ki zengin ailenin çocuklarına belli bir miktarda satarak bu piyasada ticari rant sağlıyorlar kendilerine özellikle bu çin de ticari korsan lık iyice çoğalmaktadır.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play