Cloudo: İnternetteki işletim sisteminiz...

Bir işletim sistemi düşünün; Windows gibi ama sadece internet üzerinden kullanılıyor. İşte Cloudo...

  • Ümit Öncel
Cloudo:  Bilgisayarınız bulutların üzerinde
Cloudo'da PC'nizde olan hemen her şey var.

Son zamanların en tartışılan ve en heyecan verici konularından biri olan cloud computing, yani sisteminizdeki her şeyin bilgisayarınızda değil, internet üzerinde tutulması pek çok kişi için bugün halen bir bilim kurgu konusu. Fakat İsveçli yeni kurulan bir firma bu konuda çok önemli bir adım attı. Aralarında Hakan Bilgin adlı Türk bir sistem mimarisi uzmanının da bulunduğu beş kişilik ekp, Cloudo adını verdikleri işletim sisteminin betası ile bilgisayarınızdaki her şeye, her yerden erişebileceğiniz bir işletim sistemi hazırladılar.

Son derece etkileyici ara yüzü sayesinde oldukça kolay bir kullanım sunan Cloudo'nun ekranın bir PC masaüstünden farkı yok. Üstelik bu uzaktaki sisteminizi kullanmak için tek ihtiyacınız olan şey bir tarayıcı. Cloudo yüklenmeye hazır pek çok uygulama ile birlikte geliyor. Medya oynatıcı, Paint benzeri bir program, metin işleme program ve tabi ki pek çok oyun.

Cloudo isteyen geliştiricilere kendi uygulamalarını hazırlama imkanı da tanıyor. Daha sonra satılacak olan bu uygulamalardan geliştiricilere kardan pay da verilecek. Diğer yandan sistem, yapılan reklam anlaşmaları sayesinde ücretsiz olarak kullanılabilecek.

Eğer sizde Cloudo ile tanışmak isterseniz tek yapmanız gereken şu adresi ziyaret etmek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Gerçekten harika bir olay hemen kayıt oldum.

Bir sürü böyle servis var. Başka şeyler denesinler.

Beta aşamasında olmasına rağmen çok kullanışlı ve hızlı. Bu şeylerin ilerlediği dönemi tahmin bile etmek istemiyorum. :) Herhangi bir işletim sistemine bağla olmaksızın bir bilgisayar ve internet dosyalarınızı yönetebilmek için yeterli olacaktır.:)

Oldukça güzel ve kolay bir arabirimi var ancak upload yapmak çok uzun sürüyor.

Başarılı bir çalışma herkes denemeli

gelişme böyle birşey işte...1mbitden daha yukarı hız ve 4gb tan fazla kota bize yeter diyenleri şimdi duyalım...dünya küreselleşmeyi geçti neredeyse aynı odada yaşıyor ortadoğu hala binlerce yıllık eski problemlerinden bile kurtulamadı....adalet dedikleri asıl bu olsa gerek...

Güzel, beğendim. Biraz daha üzerinde çalışmak gerekiyor ama oldukça başarılı.
Bir de G.HO.ST 'a bakmakta da fayda var.

Direk verelim tüm verilerimizi halletsinler o zaman..

bizzat üye oldum ve inceledim gerçekten başarılı bir çalışma olmuş,yükleme süreleri gayet iyi şuan beta aşamasında olduklarından kullanılabilirlik tabiki kısıtlı ama devamını mutlaka bekleyeceğiz

Güzel bir düşünce olmuş.
Opera ile sayfayı açmayı denedim fakat uyum sorunlarıyla karşılaştım.Şimdi başka tarayıcı ile denedim açıldı.
Biraz kurcalayalım bakalım neler yapabileceğiz.

ne kadar güvenilir olur acaba çok merak ediyorum

ben çok beğendim tam ekran yapınca gerçek windows kullanma hissi veriyor herkese tavsiye ederim

Hayal bunlar, kimse yuksek guvenlik gerektiren verilerini internette saklamaz. Ustelik 500 Gb 2.5" diskim var. SSD'lerin fiyati dusunce onda da alabilirim. Mobile Windows ya da linux'um da var. Niye ne idugu belirsiz bir Isvec'liye guvenip butun bilgilerimi ona vereyim?

Hayal bunlar, kimse yuksek guvenlik gerektiren verilerini internette saklamaz. Ustelik 500 Gb 2.5" diskim var. SSD'lerin fiyati dusunce onda da alabilirim. Mobile Windows ya da linux'um da var. Niye ne idugu belirsiz bir Isvec'liye guvenip butun bilgilerimi ona vereyim?

Yeni birşey geliştimek anc bu kadar baltalaır beta diyor kardeşim beta internet üzerinden çalışıyor kullanmak istemiyorsan baltalama bari?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play