CoD: Modern Warfare yine hedefte!

Başı sıkışan CoD: Modern Warfare serisine saldırmaya devam ediyor... İşte korkunç bir iddia daha...

CoD: Modern Warfare yine hedefte!
CoD: MW 2'nin terörist sahnesi yine gündeme geldi

Kısa bir süre önce Anders Behring Breivik, Norveç'i şok edecek şekilde bir terörist saldırıyı kelimenin tam anlamıyla kendi başına düzenlemişti. 33 yaşındaki saldırganın yaptığı bu amansız hareket, sekiz kişinin canına ve onlarca kişinin de yaralanmasına sebep olmuştu. Bir sonraki hamlesindeyse içerisinde çok sayıda ufak çocuğun bulunduğu ve toplamda 69 kişiyi öldürdüğü bir başka katliamla gündeme gelmişti.

Yapılan duruşmada, Mr. Breivik asık ve öfkeli bir yüzle, öldürme olayı konuşulduğu sırada sırıtarak duruyordu. Son çıktığı mahkemede biraz daha pişman olduğu izlenimi veren katil, bu sefer de yaptığı açıklamalarla tartışmalara yol açtı. Breivik açıklamasında etrafa bu kadar kolay mermi yağdırabilmesinin tek sebebinin oyunlar olduğunu iddia ederek, oyunları bir kez daha, haksız bir biçimde hedef tahtasına oturttu...

Kendisi tam bir World of Warcraft bağımlısı olan Breivik'in, maraton sezonlarında 16 saatlik periyotlarla oyundan başını hiç kaldırılmadığına rastlanmış. Nitekim yaptığı katliamlarda ona en çok yardımı dokunan oyun olarak Call of Duty: Modern Warfare 2'yi gösteriyor cani.

Günümüzde Amerika ve diğer birçok ülke, bazı oyun standartlarını kullanır durumda. Fakat seks ve vahşet için belirlenmiş olan ibareler yeni bir tartışma konusunu gündeme getirecek gibi gözüküyor. Günümüzde bir oyunda teröristleri kontrol edip sivil halka mermiler yağdırabildiğimiz bir oyuna "Mature" ibaresi koyuluyorken, içerisinde seks öğeleri bulunan bir oyuna "Adults Only" ibaresi yerleştiriliyor. Geçtiğimiz dönemler bu kargaşaya kendi yöntemleriyle son verenlerin ilk olarak Grand Theft Auto'yu listelerden sildiğine şahit olmuştu. Bu durum sonrasında Mass Effect'te bulunan seks öğelerinin medya tarafından eleştirilmesiyle de zirveye ulaşmıştı.

Peki oyunlar gerçekten suçlu mu? Haberimizin ikinci sayfasında...

Peki oyunlar gerçekten suçlu mu?

Osama bin Laden onu teşfik eden karakter olmuş

Bu sonu gelmez tartışma içerisinde halen bazı eleştirmenler oyunların yıkıcı etkilerinden bahsederken, diğer birçok eleştirmen oyunların çocuk gelişimi ve insan vücudundaki olumlu etkileri üzerinde duruyorlar.

Nitekim Mr. Breivik'in bu ırkçı, aşırı Hıristiyanlık düşkünü oluşu gibi başlıkların yanında, çok sevdiği bilgisayar oyunları an itibariyle konun fazlasıyla dışında kaldı zira kendisi inandığı "saf ırk" mantığına tutunarak kaleme aldığı 1,500 sayfalık manifestosunda, İslam inancına sahip olanlara olan nefretini ve bu nefretin asıl kaynağının Osama bin Laden olduğunu iddia ediyor. Tutucu Hıristiyan gruplardan birisi olan "Knights Templar"a bağlı olduğunu açık açık dile getiren Breivik, an itibariyle Norveç'te zamanı geldiğinde çok daha farklı saldırılarda bulunacak olan iki tane daha terörist bulunduğunu iddia ediyor.

Sonuç olarak, mahkemenin atadığı doktorların uzun araştırmalarına göre kendisinin akıl sağlığında büyük sorunlar olduğu ortaya çıktı. İlk bulgular şizofreni ya da ileri seviyede psikoz'un kendisini ele geçirmiş olduğu yönünde. Uzun lafın kısası, yine büyük bir olaya oyunların adı karıştı ya da bilerek karıştırıldı ama görünen o ki durumun oyunlarla hiçbir alakası yok. Her şey insanın kendisinde bitiyor...

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Ellbetde suçlu değiller fakat böyle cahillerin, manyakların bu tür oyun oynaması ayrı bir suç. Bunlar hapisde yatmalıyken serbest geziyorlar. Oyun şirketleri bu tür sapıklara göre ne yapa bilirki?!

adam hasta yap boz oynadım dese oyuncaklarımı kaldıracaklar

İş insanın kendisinde bitiyorla bu işler durmaz. Bilgisayar oyunları gereksiz bir noktaya geldi. Bu oyunlar üretilemeli. Para kazanmak için yapılan herşey, üretilen herşey doğru mu ? ( Doğru kime göre neye göre )

bende oynuyorum ben deli miyim değilim o zaman neyi tartışıyorlar

Ne yapalım yani bi deli yüzünden pc veya konsol başında şirinlerimi oynayalım.

bende bosku severim ha içimde bir his var şöyle iice pataklanması gereken bir suru insan var ama ben yapıyormuyum hayır gerek yok oyunlar beni buna yonlendirmiyor aksine guluyorum arkadaşlarımla eğleniyorum falan saçmalamış iice açıkça sölemek gerekirse

Sherefsees yaptigi katliamdan yirtmaya calisiyor.
Buyuk ihtimalle ise yarayacaktir...

siz hiç sapana kuş koyup firlatan çocuk gördünüzmü Angry Birds oyunundan etkilendim hayvanlara kıydım diyen çocuk . cevabınız hayırsa eşşek kadar herif cod gibi bir oyundanmı etkilenmiş bırakın bu işeri.
oherifin işkenceyle idamı lazım.

80 lerin başında da Metallica için aynısını diyorlardı. Bi kaç çocuk cinayet işlemiş, metellica şarkı sözlerinden etkilenmişler. Saçmalığın daniskası. Manyağın içinde bu tip sapıklıklar varsa oyun oynasın oynamasın o işi yapacak. oyun moyun bahane. siz oyunlar zararlı mı değil mi diye bakacağınıza cezalar yeterli mi değil mi onu tartışın.

bende bosku severim ha içimde bir his var şöyle iice pataklanması gereken bir suru insan var ama ben yapıyormuyum hayır gerek yok oyunlar beni buna yonlendirmiyor aksine guluyorum arkadaşlarımla eğleniyorum falan saçmalamış iice açıkça sölemek gerekirse
---------------------------------
Boks spor olarak yapıldığı zaman insanın içindeki bütün negatif enerjiyi alarak büyük bir ruhsal rahatlama sağlıyor. merakın varsa bulunduğun ilçeyi söyle, bildiğim varsa yakınlarında salon önerebilirim

Ben eski dövüşçüyüm. artık devam edemiyorum. yıllardır dövüş oyunları oynarım (ta street figher 2 den beri, siz hesap edin), bir o kadar yılda bu sporlarla ilgilendim. şu an ps3 te de her türlü dövüş oyunum var. Ama asla sokağa çıkıpta biriyle kavga etmişliğim yok çok şükür. aksine kavgadan hep uzak dururum. demekki olay oyunda değil kişinin kendisinde.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir