Çok fazla sekme ile çalışmak, pilinizi yiyor!

Laptop kullanıyorsunuz ve internet tarayıcınızda aynı anda çok fazla sekme ile çalışıyorsunuz. O zaman, bu fedakarlığı yapmak zorundasınız...

Çok fazla sekme ile çalışmak, pilinizi yiyor!

Pek çoğumuz, hangi tarayıcıyı kullanıyor olursak olalım, Web'de gezinirken çok sayıda sekmeyi aynı anda açıyoruz. Peki açık tuttuğunuz bu çok sayıda sekmenin, laptop kullanıyorsanız, pil ömrünüze ne kadar etki ettiğini biliyor musunuz?

Yapılan araştırmalar, her bir yeni sekmenin, pil ömrünü etkilediğini gösteriyor. Üstelik bunun için, Mac ya da Windows kullanmanız da pek bir fark yaratmıyor. Firefox, Chrome ve Safari üzerinde yapılan bir test, açık olan 100 sekmenin, pil ömrünü 1 saatten biraz daha fazla kısalttığını ortaya çıkartıyor. Tabii ki, 100 sekmeyi kaldıracak bir sisteminiz olmayabilir. Ama bu sonuç, aynı anda 10 - 15 sekmenin açık olmasının bile, pil ömrünü etkilediğini göstermek için yeterli.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Çözümü: Fazla sekme açmayın.

@16 Ağustos 2016 00:25 sende yaşama dünyada yer kaplıyorsun.

bu hesaba bakılırsa 10 15 sekmede o zaman maksimum 10-12 dakika kısaltır. (tabi sanırım chrome istisna o zaten 2 sekmede pili ve rami sömürüyor :) )

Opera kullanın. Aktif olmayan sekmeler durduruluyor.

Firefox'a "Load Tab on select" eklentisini kurarak, açtığınız yeni sekmelerin siz onlara tıklayıncaya kadar birer yer imiymiş gibi yüklenmeden beklemesini sağlayabilirsiniz. Böylece hem internet bant genişliğinizi boş yere işgal ettirmemiş hem de donanımınızı korumuş olursunuz. Bilge Baykuş

Windows ya da Mac kullanmayın.

Sen de yorum yaz