Corel Digital Studio 2010'u tanıttı

Corel'in Adobe'a rakip yeni yazılım paketinden farklı anlayış, şık ara yüz ve işte görüntüler...

Corel ev kullanıcılılarını hedef aldı
Corel'in yeni yazılım paketi şık bir ara yüze sahip

Corel, Adobe Photoshop'tan korkanları çekmek istiyor. Özellikle ev kullanıcıları için tasarladığı bir dijital stüdyo paketini tanıttı. Corel Digital Studio 2010'un amacı tecrübesiz kullanıcıların bile resim ve videolarını dakikalar içerisinde istedikleri hale getirebilmeleri.

Corel sözcüsü Nick Davies yeni ürünü şöyle tanıttı" Digital Studio 2010 aileler için resim ve videolarını düzenlemekte saatler harcamasınlar diye yaratıldı. Kullanıcı ara yüzünde gezinmek çok kolay olmasına karşın bu oldukça derin ve pek çok seçenek sunan güçlü bir yazılım paketi. Araçlarımı sayesinde kullanıcılar ham materyali hızla Facebook, YouTube ve Flickr gibi sosyal paylaşım sitelerine yüklenecek hale getirebilirler."

Davies fotoğraf ve video düzenlemenin genellikle karışık ve zor bir işlem olarak algılandığını; ancak Digital Studio 2010'un bu görüşü eğlenceli ve bağlayıcı bir ortam sunarak yıkacağını belirtti.

Corel Digital Studio 2010'un Windows 7'deki özellikleri haberimizin devamında...

Windows 7 optimizasyonunun getirdikleri

Corel dokunmakik ekranlardan da faydalanıyor

"İster tek tıklamayla düzenleme yapın, isterseniz bir fotoğraf albümü yaratın. Slide gösterileri hazırlamaktan kendi seçtiğiniz müziklerle film hazırlamaya, sonra bunları DVD'ye yazmaya aynı kolay ara yüz içerisinde kolayca gerçekleştirebilirsiniz." Diyen Davies, yazılımlardan birini kullanmayı öğrenmenin, bütün diğer özellikleri de kullanmak için yeterli olduğunu söylüyor.

Digital Studio 2010, Windows 7 için optimize edilmiş bir yazılım Güçlü özellikleri arasında Windows 7'nin dokunmatik özelliğinden faydalanarak fotoğraflarla ilgilenirken kolayca çevirme, yeniden boyutlandırma ve düzenleme imkanı sunuyor. Fotoğraf albümlerinde parmakla sayfa çevirmek de mümkün.

Corel Digital Studio 2010'un yurt dışında açıklanan fiyatı 100 USD. Ancak fotoğraf ve video düzenleme yazılımları ihtiyaca ve keseye göre ayrı ayrı satın alınabiliyor.

CHIP Online'ın yorumu:
Elbette profesyoneller Photoshop'u bırakacak değiller, ancak Corel de güçlü özellikleri Photoshop'tan çok daha ucuz bir fiyata sunarak amatör ve yarı profesyonel kullanıcılar arasında yaygınlık kazanabilir.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

güzel program

corel gerçekten çok başarılı özellikle coreldraw ile.

Corel firmasının zaten Corel Draw paketi var ve photoshop' a gerek kalmıyor ve herşeyi yapıyor, ayrıca geyet hızlı ve peformanslı.

Neden derseniz, örnek olarak : ben Türkiye' nin en büyük ulaşım aracı üreten fabrikasında bütün mekanik ve elektronik tamir ve bakım klavuzlarını Corel ile yapıyordum. Resimler Catia ' dan 3d alınıp Corel ekranında vektörel montaj resimleri hazırlanıyordu ve bazı resimlerde 25.000 adet çizgi olabiliyordu ve hele motor montaj resimlerinde 55 - 60.000 adet çizgi olabiliyordu ve bu sayfalarda Corel ile çok pratik ve hızlı hazırlanıyordu. Zaten eğer fotoğraf çekimi yerleştirilecekse iş daha da pratik çünki Corel ekranında seçtiğin resmi Corel Photopaint içinde düzeltip kaydet dediğinde direkt Corel ekranına atıyor ve diskte resim ve düzeltme çöplüğü olmuyor, bu sadece muhteşemliklerinden biri.

İnanın bana Freehand yada Indesigner falan yanında hava cıva kalıyor ve destek verdiği çok fazla format var ve hakikaten verilen her kuruşun hakkını veren bir program. Ayrıca paket içeriği birbiriyle iç içe çalışan programlarla dolu ... Profesyonellerin tercihi ... :D

Corel draw gerçekten başarılı bir araç, freehand tarih olmuş, illustrator gereksiz özelliklerle dolu, corel drawa alternatif yok, eskiden photoshop karmaşık diye corel photo paint kullanıyordu, sonra photoshopa geçtim anladımki photoshop başkadır hiçbir program photoshopun eline su dökemez öğrenme aşaması biraz uzun ve zor ama öğrendikten sonra insana ilham veren tek programdır photoshop

Gimp yeter...

photoshop yeni öğreniyorum corel denemedim ama adobe aileside kötü değil kullanımı ilk başta zor oluyor tek sorun benim gibi serial key crakla uğraşmak yani tam sürüm bulmak webde baya uğraştırıyor yarım yamalak full sürümlerde bazı bölümleri kısıtlı oluyor ama ben adobe ailesine yöneldim çünkü geniş bir aile flash rsim video web tasarım herşey için bir yazılımı var

corel a hiç bulasmadım ama ps elbette cok yetkın foto duzenleme konusunda. baslarda bıraz korkutucu karmasık gelebılır ama uzerıne egılıp vakıt ayırmak gerek ayrıca nette pek cok egıtım mevcut

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir