CubeSat: 10 cm'lik minik mucize!

Sadece 10 cm'lik bu minik uydular, uzaktaki gezegenleri araştırmak için gün sayıyorlar!

CubeSat: 10 cm'lik minik mucize!

Uzak bir gezegenin veya uydunun atmosferinin incelenmesi istendiğinde, milyonlarca dolarlık görevlerin hazırlanması gerekiyor. Ancak NASA'nın yeni çabaları, bu keşif gezilerini ucuzlaştırmayı amaçlıyor ve bu amaç için CubeSat'ın kullanılması planlanıyor.

CubeSat, 10cm x 10cm boyutlarında ufak bir uzay aracı ve sivil bilim adamları, öğrenciler ve bütçe sıkıntısı yaşayan araştırmacıların son birkaç yıldır severek kullandıkları bir çözüm. Algılayıcılara ve iletişim araçlarına sahip olan üst seviye bir CubeSat bile sadece birkaç bin dolara mal oluyor ve kameralardan sensörlere kadar pek çok farklı şeyi taşıyabiliyorlar.

Kısacası, bir CubeSat ile pek çok farklı araştırma yapılabiliyor ama bunları alçak Dünya yörüngesinde yapmanız gerekiyor. CubeSat'ın genellikle kendi ateşleme sistemleri bulunmadığı için, diğer araçlar yardımıyla Dünya'nın 160 km ile 2.000 km üstündeki bir bölgeden bırakılıyor ve o andan itibaren de alçalmaya, düşmeye başlıyor.

NASA'nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi'nden Jame Esper, bu durumu değiştirmeye çalışıyor. Ortaya atılan fikir ise oldukça basit: CubeSat'a yükseklik kontrol sistemi ve ateşleme modülü eklenirse, uzayda dolaşabilir. Bir koruma sistemi ile de gezegen atmosferine girişi sırasında ortaya çıkan ısıya karşı korunabilir. NASA bu projeye CAPE veya CubeSat Application for Planetary Entry Missions adını vermiş durumda.

Eğer bu proje başarılı olursa minik araçlar Jüpiter veya Satürn'ün uydusu Titan gibi hedeflerin atmosferleri inceleyebilecek. Böyle bir işlem, normalde milyonlarca dolara mal olacakken, yeni proje sayesinde sadece birkaç bin dolara mal olacak. Hatta araştırmacıların küçük bir CubeSat filosu kurması ve Jüpiter'in atmosferinin farklı noktalarından inceleme yapılması bile mümkün olabilir. 

Şimdilik Esper'in takımı planlarını detaylı bir şekilde anlatmaktan kaçınmış durumda ancak yakın bir zamanda yaptıkları açıklamaya göre CAPE hizmet modülünün bu yaz yüksek irtifadan bırakılması ile yapılacak olan testin ardından yardımcı olacak partnerler bulmayı umut ettikleri söylenmekteydi.

Önümüzdeki yıl ise CubeSat'ın ISS üzerinden gönderilmesi ile geri dönüş sistemi test edilecek. Eğer her şey düzgün giderse, uzak gezegenlere göndereceğimiz ilk araçlar için ön hazırlıklar tamamlanmış olacak...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir