Dell PC'lerde güvenlik riski!

Teknoloji devinin laptop'larında yüklü bir yazılımın zararlılara kapıyı açtığı ortaya çıktı!

  • Zeynel A. Öztürk
Dell PC'lerde güvenlik riski!

Dell laptop sahipleri, şu sıralar güvenlikle ilgili bir sorun yaşıyorlar. Ön-yüklü gelen "eDellRoot" adındaki bir sertifika, SSL saldırılarının önünü açabiliyor.

Reddit kullanıcısı rotorcowboy'a göre ön-yüklü SSL sertifikasındaki sorun, sözkonusu bilgisayarların "tamamen aynı kök sertifikasını ve özel anahtarı" kullanmasından kaynaklanıyor. Bu sayede herhangi biri sahte bir sertifika oluşturup, bu sertifikayı bir web sitesinde sunduğunda, PC'ye indirilen sertifika yoluyla Dell PC'sinde istenen kod çalıştırılabiliyor.

Dell'den özür geldi

Sorunun ortaya çıkmasının kısa süre ardından Dell yetkilileri, saldırıları kolaylaştıran sorundan dolayı özür dileyerek, sorunu çözen bir araç yayınladı. Firma, sertifikanın zararlı veya adware olmadığını, Dell'in çevrimiçi destek biriminin PC'nin modelini hızla görebilmesi için kullanıldığını söyledi.

eDellRoot sertifikasına sahip Dell bilgisayarlar, bu aracı indirerek onu kaldırabiliyorlar. Dell, kök sertifikasını elle kaldırmaya yönelik bir kılavuz da sunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

yani donanım devleri de güvensiz.

Demek ki ne yapmalıymış, ilk önce denemeli sonrada piyasaya sürmeli. almaya geldi ali sürmeli. :)

Adı üstünde DELL, SSL üzerinden açık kapı ile davetiye sunmuş, huyu kurusun virüslerde DEL'miş.

format at, kafan rahat

söz kounu açık asusta olsaydı hala destek bekliyor olurduk dell kulanıcılarına değer veriyorki hemen kapatmış ilgili aracı yayınlamış.

@24 Kasım 2015 23:17 hadi dell al o zaman.

@24 Kasım 2015 23:17 Değer vermek böyle olmaz! Bu açık su yüzüne çıkmadan konuya hakim olup halletmektir maharet. Düğün bittikten sonra kınayı makatına sürsün DELL.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play