Dev siteden şok karar!

7 yıldır yayında olan ve alanının en büyüklerinden kabul edilen dev site, kendi isteğiyle kapandı!

Hüseyin Cem Köylü

Telif hakları baskılarıyla dosya paylaşım siteleri kapanmaya devam ediyor. Megaupload'ın aksine BTJunkie, yöneticilerin kendi isteği üzerine kapatıldı ve bu kapanmayla ilgili sitede şu yazı yayınlandı: "Artık yolun sonuna geldik arkadaşlar. Bu kararı vermek hiç kolay değildi fakat kendi isteğimizle siteyi kapatmaya karar verdik. Yıllardır, sizin iletişim haklarınız için savaştık, fakat artık gitme zamanı. Hayatımızın en büyük deneyimini yaşadık, en güzel dileklerimizle!"

TorrentFreak ile yapılan bir söyleşide, ismini vermeyen kuruculardan biri, bu kararın alınmasına The Pirate Bay ve Megaupload gibi sitelere karşı uygulanan yasal yaptırımların neden olduğunu söyledi. Diğer sitelerin çalışmaya devam etmesini umduğunu söyleyen kişi, sözlerine "Umuyorum ki, bu savaş daha çok süre devam edecek" dedi.

2005 yılında kurulan BTJunkie.org, en popüler Bit-Torrent bazlı web siteleri arasında ilk beşte bulunuyordu. Alexa.com'daki sırası 389'du ve on milyonlarca kullanıcısı olduğu iddia ediliyordu.

Amerikan hükümetinin Megaupload'ı kapatması ve The Pirate Bay'in kurucularına hapis cezası vermesi, sunucularında telif hakkı ihlal eden dosyalar bulunan dosya paylaşım sitelerinin hayatını oldukça zorlaştırmış durumda. BTJunkie'nin aldığı karar, bunun en som kanıtı...

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

megaupload gibi dosya paylaşım siteleri kapansa bile torrent'i hiç kimse durduramaz..herkesin bilgisayarında torrent dosyaları mevcut..devlet gelip de milyonlarca insanı hapse atacak değil sonuçta..torrent siteleri dahil kapansa yine de torrent e bişey olmaz..hepimiz paylaşıyoruz bu dosyaları, durdurmaları mümkün değil..

Buna gerçekten çok üzüldüm.En çok ziyaret ettiğim siteler arasındaydı.Lanet yasalar!!! İnşsallah diğer siteler ayakta kalabilirler.Torrent olamyan bir hayatı düşünemiyorum.

Abd kız kulesi inşaa edip kızını korumaya çalışıyor. Fakat yılanın er yada geç sokacağını bilmiyor. Çağa ayak uydurmak yerine ayağına uydurmaya çalışırsan sonunda tökezler düşersin.

internette taş devrine dönülüyor. Sırf internet servis sağlayıcıların bant genişlikleri yetersiz kalıyor diye dosya paylaşımlarına engel oluyorlar. TTnin santraller yoğunluğu taşımıyor dediği gibi. Bant genişliğini artırmak yerine bant kullanan sistemleri egale ederek daha çok para kazanma peşindeler.

Hiçbir sitenin kapandığına bu denli üzülmemiştim... "İnternette her şey bir tık ötenizde" denir ya, işte bunun en güzel kanıtıydı bu site.. mekanı cennet olsun

filehostlar kapatılırken "çok şükür torrent var" diyenler ne yapıcak bakalım şimdi

ters bişeyler oluyor herhalde bu yasaya "karşılık" olacakki; gizli alanlar açığa vuruluyor!...

emeğe saygı +rep

Yazık yazık

torrent durdurulamaz.

Sen de yorum yaz