DirectX 11: Ekran kartları ve yeni özellikler

CHIP Online, Microsoft'un müthiş grafiklere açılan yeni kapısını mercek altına alıyor...

Yarının grafikleri
Microsoft DirectX: Bir sonraki sürüm yolda.

Yeni nesil grafiklerin ismi DirectX 11: Gösterişli yeni fonksiyonlar sayesinde ekranda daha etkileyici kareler görmek mümkün olabilecek. DirectX 11 rehberimiz sizi nelerin beklediğini açıklıyor.

Windows 7 kapıda bekliyor. Microsoft'un yeni multimedya arabirimi DirectX 11'i Windows 7'ye entegre edip etmeyeceği uzun bir süre belli değildi. RTM sürümden bu yana durum kesinleşti: DX 11, Windows 7 ile beraber geliyor.

DirectX, program yazarlarına Windows altındaki donanımlara kolay, hızlı ve uygun bir şekilde hitap etmelerinde yardımcı olan bir Microsoft programlama arabirimi. En önemli bileşeni ise PC-oyunlarına has bir arabirim olan Direct3D. Platformdan bağımsız OpenGL ile beraber DirectX motorları, 3D-motor pazarının en ücra köşelerini dahi kapsıyor.

İlerleyen sayfalarda DirectX'in yeni sürümünün neler getirdiğini, Nvidia ve AMD'nin Windows 7 çıkışı için hangi ekran kartlarını planladıklarını anlatıyoruz.

DirectX 11: En önemli yenilikler - I

Tesselation: DirectX 11'in önemli bir özelliği.

DirectX 11 Windows Vista ve Windows 7 için yayımlanacak. En son bahsedilende arabirim, doğrudan sisteme eklenmiş olarak gelecek.

Microsoft DirectX 11'i selef sürümlere göre daha iyi yapmak istiyor. Öncelikle modern bir ekran kartına sahip olan kullanıcıların içlerini şimdiden rahatlatalım: DirectX 11'in birçok özelliğini kullanmak için yeni bir donanıma ihtiyacınız yok. Eğer kullandığınız ekran kartı DirectX 10 veya 10.1'i destekliyorsa çıkacak olan sürümün birçok fonksiyonunu sorunsuz biçimde kullanabileceksiniz. Hatta DirectX 9 ekran kartına sahip olanlar bile yeni teknolojinin tadına bakabilecek. Fakat yapılan tüm yenilikleri görebilmek için AMD'nin ve Nvidia'nın Windows 7 çıkışı için hazırladığı özel donanımlar şart koşuluyor.

DirectX 10'da olduğu gibi Windows XP kullanıcıları halef sürüm için de boş boş bakmaya devam edecekler. DirectX 11 Windows Vista'nın sürücü modelini (WDDM) kullanıyor ve sadece Vista ve halefi Windows 7 ile uyumlu.

CPU'ya yardım eden GPU
Ekran kartı piyasasındaki ilginç gelişmelerden biri aynı zamanda DirectX 11'de de yer alıyor. İlerde yüksek performanslı ekran kartları grafik dışındaki işlemleri gerçekleştirmek için de kullanılabilecek. Nvidia bu prensibi CUDA ile gösterdi: Bir Geforce ekran kartı örneğin bir HD filmi üst seviye bir işlemciye göre çok daha hızlı bir şekilde kodlayabildi. Microsoft bu teknolojiye Compute-Shader ismini veriyor ve çıkacak olan DirectX paketinin içine ekliyor.

DirectX 11: En önemli yenilikler - II

Multi-threading: Grafik işlemlerinde de mümkün olacak.

Hızlandırmak için parçalamak gerek
Bir diğer özelliğin ismi Tesselation. Bu özellik Direct3D'nin bir önceki sürümü için planlanmıştı; fakat her seferinde iptal edildi. 11. sürüm ile nihayet grafik programlama arabiriminin içine yerleşiyor. Prensip olarak Tesselation, kaba bir üç köşeli nesneyi daha ufak parçalara ayırmayı baz alıyor. Böylece bilgisayar oyunlarındaki önemli karakterler çok daha şık canlandırılabilir ve deri veya kıyafetlerdeki incelikler bile detaylı bir şekilde gösterilebilir. Hardware-Tesselation, Domain-Shader ile beraber tüm işi devralıyor; geri kalan sistemin (özellikle işlemci ve RAM) yükü böylece azaltılmış oluyor. Sadece ekran kartının yükü büyüyor. Sonuç, genel sistem performansına da etki ediyor ve daha iyi grafik ve geometri detaylarıyla parlıyor.

Hızlı işleme için daha fazla thread
Multi-Threading işlemcilerde standart hale geldi. Bu teknoloji sayesinde bir görev, parçalara bölünerek bu parçalar paralel olarak işleniyor. İşte bu yöntem Direct3D 11'de de mümkün olacak. DirectX 11'deki yeni kaynak yöneticisi geometri ve kaplama verilerinin birden çok thread ile işlenmesini sağlayabiliyor. Özellikle yükleme ekranı olmayan büyük oyun dünyalarında (çevrimiçi RPG oyunlarındaki gibi) hesaplama, arka planda hızlandırılıyor. DirectX 11, CPU ve GPU iletişiminde gerçekleşebilecek problemlerin önüne geçmek adına veriler için birden çok önbellek kullanımına izin veriyor. Bu önbellekler doldurulup otomatikman doğru sırayla GPU'ya gönderiliyor.

AMD: DirectX 11 kartlar geliyor

AMD Evergreen: DirectX 11 Radeon.

İki büyük üretici de Windows 7'nin çıkışına paralel olarak, DirectX 11'i destekleyen ve böylece tüm özelliklerini kullanabilen ekran kartları sunmak istiyor.

AMD'nin güncel ekran kartları DirectX 10.1'i desteklerken, Nvidia DirectX 10'da takılı kalmış durumda. Bu kartlar DirectX 11'in bazı parçalarını destekleyecek; ama tüm fonksiyonlarını kullanamayacak. Yeni nesil ekran kartları hakkında bilinenler ise çok az; fakat şurası kesin: Çıkış tarihleri çok yakın.

AMD: Nvidia'dan biraz önde mi?
AMD haziran ayında DirectX 11 tanımlamalarına tamamıyla uyan ilk ekran kartını gösterdi. Karta alelacele "Evergreen" kod adı verildi ki, bunun nihai isimle bir alakası olmayacağı kesin. Kartın 40-nm tekniğine göre üretileceği ve TMSC firmasının Wafer'dan sorumlu olacağı kesinleşmiş durumda. Donanım hakkında daha detaylı bir bilgi söz konusu değil. AMD, gerçekleştirdiği etkinlikte Tesselation'ın sunduğu imkanları gösteren ilginç bir teknoloji demosu sundu. Kullanılan ekran kartı sahnedeki kafayı akıcı bir şekilde canlandırabildi. Bu sene içerisinde ilk modeller piyasaya sürülecek. Kesin bir tarih henüz belli değil.

Nvidia: Dördüncü çeyrekte arayı kapatıyor

Nvidia GT300: DirectX 11 Geforce.

AMD zaman açısından önde gözükse de Nvidia'nın DirectX 11'i destekleyen GT300'ün şansı yüksek. İlk bilgilere göre GPU'ların son geliştirme aşaması başarılı bir şekilde tamamlandı. Teknik detaylar hakkında ancak dedikodu yapılıyor. İddialara göre GT300'ün üst modellerinde 512 adete kadar Shader birimi bulunabilecek ve kartın 512 Bit genişliğinde GDDR5 bellekleri olacak. Bellek miktarı da bayağı büyük olacak; şu sıralar 1 ila 2 GB arasında video belleğinden bahsediliyor.

GT300 ile ilgili diğer bilgiler önümüzdeki haftalar içerisinde yayımlanabilir. Bu GPU'yu temel alan ekran kartlarının bu senenin dördüncü çeyreğinden çıkması bekleniyor.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 36 Yorum

"DirectX 10'da olduğu gibi Windows XP kullanıcıları halef sürüm için de boş boş bakmaya devam edecekler."

Burası kopardı beni hahahaha

Güzel makale olmuş teşekkürler.

Windows Xp'yi yok etmek için directx çıkarıp duruyor adamlar:) bakalım xp'ciler bu seferde direnecek mi..

Yuru be AMD kim tutar seni.

biz daha 3-5 taneden başka DX10'lu oyun göremedik... önce oyun piyasasını geliştirseler ya bari?

dx 10 destekli oyun yok sayılırken sıra dx 11 de önemli değil.

ben yüklüyorum walla :)

Windows Xp'yi yok etmek için directx çıkarıp duruyor adamlar:) bakalım xp'ciler bu seferde direnecek mi..
_________________________________
merak etme xp kolay kolay yok olmaz, Xp üzerinde dx10 ile oyunlar oynanabiliyor (xp için dx10 yaması var microsofttan bağımsız bir grup tarafından geliştirilen), şahsen Crysis te denedim gayet düzgün çalışıyor.

ya o kadar para sayıp GTX295 SLI yaptım, maalesef en az 2 yıl sonra yeni ekran kartı alabilecem, dx 12 falan çıkar o zamana kadar sanırım :)

DX10.1 kartı olan sorun yaşamayacak, 11 için iyilikler yapılacak merak etmeyin :)

Walla daha dx10 destekleyen oyun yokken dx11'de nerden çıktı bakaLm neler olucak :D

dx 10 oyunlar çpokda d11 çıkarıyolar

dx11 olmadıktan sonra dx10.1 bir işe yaramaz dx11 nimetlerinden faydalanamazsınız.

daha doğru dürüst dx 10u kullanamadık 11 nerden çıkıo

ekran kartları nasıl satılcak yoksa d10 ve d11 oyunlarda o kadar cokki

yüksek seviyeli ekran kartları iyi güzelde keşke daha az güç tüketip dışarıya daha az ısı verseler. Bazı ekran kartlarında tam yükte TDP değeri 200 W'ı buluyormuş bildiğim kadarıyla. O halde Sistemin dışarıya ısı verme gücü: 200W(fazla güç tüketen ileri seviye ekran kartı) + 125W(Yüksek Performanslı X4 işlemciler için ortalama TDP)+73,2W(610W PSU için; Verimin %88 olması koşuluyla) + ~11W(NB+SB yongaları) + 10W(2xDDR2 RAM)=419,2W(tahmini bir değerdir). Bence bu sistemde 1 saat oyun oynamak; saç kurutma makinasını 1'e alıp(600W) odada aşağı yukarı 45 dk bekletmek gibi birşey. Kutu gibi bir oda aşırı yükte oyun oynamak önerilmez.(Kışın hariç tabi :))

"Windows Xp'yi yok etmek için directx çıkarıp duruyor adamlar:) bakalım xp'ciler bu seferde direnecek mi.."

Win 7'nin makyajını silsinler + xp'deki her program sorunsuz çalışsın o zaman xp'den terfi ederim yoksa yok. Vista'yı yok sayıyorum çünkü en iyi sistemde bile okadar yavaş açılıyorki xp onu bu noktada yerden yere çalar.

directx11i windows xp ye gore ceviren programcılar vardır mutlaka;)

arkadaş win 7'de xpye tam destek var xp mode'u duymadın mı?

ati rezalet almayın sakın cs de aldıgım fps 30

@tolga_1992

Normalde kaç fps bekliyordun ki? Bence iyi bir değer. ATI'ye kötü diyorsunda; acaba işlemciden yada ram'dan dolayı dar boğaz oluşuyor ve sende bu yüzden 30 fps gibi bir değerle karşılaşıyor olmayasın? Biraz daha detaylı yazsaydın mesela ekran kartı modeli ne? işlemcin ne? RAM kaç gb? RAM'lerin hızı ne? Güncel sürücüler yüklü mü? PSU'un kaç watt? daha iyi olurdu. Burada olmazsa bile forumda sorunun çözülürdü.

2 GB RAM
İŞLETİM SİSTEMİ XP sp3
İŞLEMCİMİ TAM BİLMİYOM AMA ÇİFT ÇEKİRDEK YENİ
ekran kartım ATİX1650
ekran kartının son sürüm driver yüklü
cs de aldığım fps 100 ama 2 adam karşıma çıkınca fps 30 a kdar düşüyor ati ucuz die alıyosunuz sizde DAHA sürücü yazmayı bilmiyorlar
ben hangi oyuna girersem girem oyun başlangıcında nvidia yazısı çıkıyor bu SORUNU KESİNLİKLE BEN TEK ÇEKMİYOM GOOGLEYE ATİ CS 1.6 FPS SORUNU DİE YAZIN BENIM GİBİ ÇOK KİŞİ ÇIKCAK DIR
ati alanlara da geçmiş olsuN

@tolga_1992

Sürücü konusunda aynen senin gibi bende ati'den şikayetçiyim. Bir kere sürücü yazdılar ondan sonra bizi unuttular.(Bende şu anda ati radeon 9200 chipsetli ekran kartı var) Yeni sürücüde hatalı çıktı. monitörümü dvi'dan bağladığımda ekran kartı, monitörüme göre aşırı frekanslı sinyal mi veriyomuş anlamadım ama bu sorun yüzünden monitör açılmadığından geleneksel vga bağlantısıyla bağlamak zorunda kaldım. Eski sürücüleri yükledim sorun aynı(Ekran kartının flash'ını güncelledi galiba. Ondan dolayı eski sürücüleri yüklememe rağmen sorun düzelmedi) ATI'nin steam teknolojisi fos çıkarsa direkt nvidia'ya geçeceğim galiba ama amd'den dolayı belki ati düzelir gibi geliyor bu sebepten ötürü ATI'de kalabilirim. Anlayacağınız acaip derecede bir karasızlık var bende.

İnşallah sorununu çözersin. Biraz daha araştır belki bir çözümü vardır.

directx11i windows xp ye gore ceviren programcılar vardır mutlaka;)

Hayır Piyasada dolaşan bu tür söylemler ve linkteki programlar ile directx 10 veya directx 11 Win XP de kullanamazsınız.XP ömrü enfazla 3 yıl.Zaten herkesim gelişiyor illegal legal bir gün gelicek XP bile kullanamayacaksınız.(XP kullanan biriyim).Bu arada daha yeni bir tane oyun directx 11 olarak çıkıyo olmalı(test için kullanılacak) daha ortada bir şeyde yok:)

@tolga_1992
Her oyunda Nvidia nın logosunu görmen onun ATI den daha iyi yapmaz.
1.Sen daha işlemcini bilmiyorsun Eğer işlemcin Intel ise ki ATI kartlarında sorun yaşayanların %90ı Intel işlemcili sistemlerdir.
2.Sürücüyü nerden indirdiğine bağlı,Daima üreticinin sitesinden driverları indir(üreticinden kastım AMD değil,Sapphire,HIS,PowerColor vb.)
3.ATI CrossfireX teknolojisi ile Nvidia dan kat kat iyi performans alman mümkün(tabi kartının PCI veya PCI-E ve bu teknoloji destekli olması gerek)
4.Benim şuan kullandığım bilgisayarın ilk ekran kartı ATI Radeon 9550 idi ikincisi ATI Radeon HD 3650(Sapphire) üçüncüsü ATI Radeon HD 3850(PowerColor) bunların hiç birinde fps sorunu olmadı.(işlemci:AMD Athlon 64 3000+ Newcastle 754Socket).Şuan Çift Çekirdek isteyen Assasin's Creed bile orta düzey grafikte oynatıyor 1280x1024 çözürlünükte hemde.

Sen öncelikle hangi donanım hangi donanımlarla daha iyi performans verir. Hangisi hangisiyle uyumludur onları öğren.

arkadaşlar directx 11 için win7 geçmeye gerek var mı? illa 11 isterim diyen bir oyun biliyor musunuz? anlamak istediğim win7 geçince yapamadığım hangi işi yapmaya başlayacağım ve bunun bana getirisi ne olacak. bunun konuşulması gerekmiyor mu? yeni os diye hemen atlamak bence yanlış. korsan kullanırım, beğenirsem alırım veya almam :) bana zorla sattıkları -bu da yanlış istermisin diye sormamışlardı, korsanı vardı da :)- xp ile devam edebilirim. en azından lisanlı devam ediyorum.

Vista kullanıcıları DirectX 11 kurabileceklerdir. Gereksiz tartışma yapmayalım. Windows 7 ille de gerekli değil. Windows XP'ye gelince, Vista ile driver modeli farklı olduğundan her zamanki gibi gelemeyecektir. Zaten XP, 7+ senelik işletim sistemi, lütfen bunu göz önünde bulundurun.

hocam sımdı ben bırsey Anladım ? sımdı . DirectX bir program mı? yok ekran kartı mı ? yOksa ekran kartını qelıstıren bır program mı?? Lutfen acıklama yapabılımsınız?

arkadaşlar bende xp var 11 kullanabilirmiyim.birde bu bazı oyunlarda çizgiler çıkıyor grafikler falan birbirine gaçiyor nasıl halledeb,l,rm herüt direct x ve driver güncellemesi yaptım birlikte yazmayı etkinleştiri devreden çıkarttım ama yok olmuyor hepsinde değil ama gta serisinde 3 vc falan.ekran kartım nvidia 64 mb geforce 2 mx/mx400 bu arada.saolun youmlarınız için

ati 10.1 directx desteklerken nvidia 10 da takılı kalmış durumda bu noktada çok önemli zira atinin hemen hemen bütün ekran kartları 10.1 destekliyor en iyi performansı atinin vereceğini düşünüyorum nvidia çok geriden geliyor

Direct x 6 yı da biliyorum o zamanda futbol oynarken futbolcuların saçları kıpırdamıyodu, çimler yerinden çıkmıyordu, sahadaki sular sıçramıyodu, şimdi de bunlar yok.. e ne yapayım direct x 50 çıksa nolur. bunlar satış stratejisi, bende HD4850 var xp de daha iyi çalışıyor oyunlar, yok neymiş Win7 ve vista destekliyomuş sadece directx 10.1 i. Direct x bi kere sadece motordur tuşa basarsın o da oyuna iletir, bunu bu kadar abartmaya gerek yok. Oyun oynayacaksanız alın PS3 bi de God Of War 3 çıktı mı directx falan bırakmaz ortada...

acaba ekran kartlarının directx sürümleri yükseltilebiliyor mu?

acaba hd 5850 mi daha iyi yoksa 5830 mu 5870 ilginçtir ki 5850 nin bazı teknik ve yazılımsal özelliklerine sahip değil cevaplarsanız çok sevinirim bir de bende 4 gb ram var 32 bit win7 işletim sistemi var ekran kartına baktım toplam kullanılabilir miktar 2000 mb den fazla ram ise 4gb ama kullanılabilir miktar 3 diyor bu ekran kartına 1 gb vermesinden mi kaynaklanıyor yoksa 32 bitten mi

ilk laptop anakartını çıkaran kim arkadaşlar tabiki nvidia yavaştan gelmesini sebebi patlama yapmak istemesi ..

loptopumda directx 11 ve 1 gb erkan kartım var. Mesela call of duty oynuyorum. 6.90gb lık oyunda yerdeki suyun ekrana sıçramasını çok net ve kusursuz görebiliyorum. Tavsiye ederim.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir