Dizüstü bilgisayarlarda şarj derdi bitiyor!

Son yıllarda ucuzlayan ve yaygınlaşan dizüstü bilgisayarların en büyük sorununa pratik çözüm!

  • Ali Güngör
Dizüstü için şarj karmaşasına son!
Evrensel standartlar sayesinde dünya çöplük olmayacak

İş yerlerinde ya da evde, kendi marka ve model dizüstü bilgisayarınıza şarj cihazı ararken çektiğiniz sıkıntılar hafifleyecek.

Her dizüstünün farklı bir şarj adaptörü olması sorunu IEEE'nin çalışmalarıyla sona erecek gibi görünüyor. Bütün dizüstü bilgisayarlarda kullanılacak evrensel bir standart üzerinde çalışmalar sürüyor. Hatta netbook türü diğer taşınabilir cihazlar da bu proje tarafından kapsanabilir.

Cep telefonu şarj cihazlarının standartlaştırma çalışmaları bu girişime ilham kaynağı oldu. Hem pratik fayda, hem de dünyanın teknoloji çöplüğüne dönüşmesine karşı bir önlem olarak oldukça önemli bir proje. Destekleyen firmalar arasında Acer ve Asus gibi dizüstü devleri de yer alıyor. Tayvanlı üreticilerin bu yeni standardı benimsemeye başlamasının, diğer markaları da işin içine çekeceği tahmin ediliyor. Bu işten zarar görenin ise ucuz ve farklı türlerde üretim yapan Çinli üreticiler olacağı düşünülüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Sevindirici bir haber :)

çok geç kalmış bi karar ancak hayata geçeceğine inanmıyorum

Bende birsey sandim..

Çinliler zarar görürse görsün. Dünya çöplüğe dönüşürken Çinlileri mi düşüneceğiz? Çok doğru bir karar geç olsa da. Bir an önce hem cep hem laptoplarda tek tip şarj cihazları olmalı.

Tek tip şarj bağlantısı olsa aynı cep telefonlardaki gibi gerçekten çok iyi olur, umarım bir an öce bu teknolojiyi gerçekleştirirler :)

hatta tüm elenktronik aygıtlarda tek tip şalz olmalı

hem cep hem de dizüstüler için kesinlikle uygulanması gerek.
telefon şarj aletleri yüzünden ev çöplüğe dönüyor.

Şöyle ki her cihazla birlikte şarj aleti gelmesin, standart bir şarj aleti olsun, kullanıcı kendi alsın aleti değiştirince de kullanabilsin, böylece maliyetler azalsın fiyatlar düşsün, herkes mutlu olsun.

Böyle bir haberi yaklaşık 2 yıl önce cep telefonu şarj cihazı için okumuştum ama hayata geçmedi buda geçmeyecek.

farklı batarya ve donanım gereksinimlerinin enerji ihtiyacını nasıl karşılayacaklar çok merak ediyorum:))) bu sorunu çözmek için bütün adaptörler en yüksek enerji ihtiyacına gerek duyan cihazların standartına uyumlu olmalı yani bütün adaptörler en az 90W veya 120W lık olmalı:) bu da fiyatları biraz yükseltecektir

telefonlardaki micro usb li sarj donanimi meyve veriyor 2008 de avrupa satard getirmesi sonucunda alinan kararla telefonlarin %70 usb sarjli hale geldi
diz ustlerindede bunu zorunli kilmalari sart

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play